Bahar ayı detoks besinleri ile yaza sağlıklı hazırlanın

0

Detoks yapmak, toksinleri ve ödemleri dışarı atarken vücudunuzda bulunan mineral ve su dengesini sağlayarak, yaz aylarına çok daha enerjik ve yenilenmiş olarak girmenize yardımcı olur. Kış aylarında vücudunuzda biriken toksinleri atabilmek içinse bahar ayları mükemmel bir fırsat ve detoks yapmak da bunun en iyi yollarından biri.

Birçoğumuz detoks yapmanın diyet yapmakla eş değer olduğunu düşünüp, kilo vermek için bu yöntemi kullanırken, aslında kaçırdığımız noktaya dikkat etmiyoruz. Evet, detoks kilo vermede de oldukça yardımcı bir etken ama asıl önemli olan vücudu yenilemesi ve toksinlerinden arındırması. Bu da bizlere daha sağlıklı bir yaşam sunuyor. Bu yüzden, eğer siz de bu yaza çok daha dinamik girmek istiyorsanız, detoksa başlamadan önce bunun kilo vermekten çok, sağlık amacıyla yapıldığını hatırlamanızda fayda var.

Bahar aylarına girdiğimiz ve yaz mevsiminin yüzünü göstermeye başladığı şu dönemler, detoks
yapmak için size gerekli olan tüm doğal malzemeleri sağlıyor. Çeşit çeşit meyveler ve sebzeler, güzel hava gibi faktörler varken sağlıklı yaşama bir adım daha ilerlemeniz kaçınılmaz oluyor. Detoksa başlamadan önce bahar aylarında hangi detoks besinlerini tüketebileceğinizi merak ediyorsanız önerilere bir göz atmayı ihmal etmeyin.

Pırasa ile ödemden kurtulun

En sağlıklı detoks gıdalarından biri olan pırasa, vücudunuzdaki şişkinliği atmanıza yardımcı olur.
Pırasanın içerisinde bolca sülfür bulunur. Bu da sülfüre ihtiyacı olan karaciğerler için oldukça iyi demektir. Çünkü karaciğer, yağ yakıcı bir organ olduğu için detoks beslenmelerinde en dikkat edilmesi gereken bölgedir.

Bahar ayı detoks besinleri ile yaza sağlıklı hazırlanın

Kuşkonmaz sayesinde toksinlerden kurtulun

Hem lezzetli hem de sağlık açısından oldukça faydalı olan kuşkonmaz da en iyi detoks besinlerinden biri. Kuşkonmaz, idrar söktürücü ve toksin atıcı özellikleriyle bahar aylarında kesinlikle tüketilmesi gereken bir besin. Ayrıca bağışıklık ve sindirim sistemini güçlendirir ve içerisine bolca B vitamini bulunur.

Lahana ile detoks daha lezzetli ve doyurucu

Lahana, bir çok yemeği yapılabilen en iyi detoks beslnlerinden biridir. Üstelik oldukça lezzetlidir. Magnezyum açısından zengindir ve toksinlerden arındırıcıdır. Ayrıca doyurucu özelliğe sahip olduğu için kilo almanıza da engel olur.

Avokado ile yaşlanmaya son

Meyve, meze ya da salata olarak da tüketebileceğiniz avokado, son derece lezzetli ve sağlıklı bir besin. İçerisinde bulundurduğu vitamin, magnezyum ve potasyum sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Ayrıca, yaşlanmayı geciktirici özelliği, detoksta kadınların gözdesi olmasını sağlayan önemli bir etken.

Bahar ayı detoks besinleri ile yaza sağlıklı hazırlanın

Enginara güvenin; kolestrolü dengeleyin

Her açıdan sağlıklı olduğunu bildiğimiz enginar, sindirim sistemini düzenler, iyi bakterileri besler ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kolestrolü dengeler ve mide ekşimesini önler. Günlük C vitamini ihtiyacının da önemli bir kısmını karşılamanıza yardımcı olur.

Ahududu sayesinde pırıl pırıl bir cilde sahip olun

Bahar aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan ahududu uygun fiyatlı,  lezzetli ve oldukça sağlıklı bir besin. İçerisinde birçok vitamin ve Omega 3 bulunur. Ayrıca cilde de çok iyi gelir.

Siz de bahardan yaza girişte, sağlığınızı ve güzelliğinizi korumanıza yardımcı olacak bu birbirinden mucizevi besinleri tüketmeyi unutmayın. Bu yaz, sizin yazınız olsun.

 

Leave A Reply