Depresyon belirtileri hakkında neler biliyorsunuz?

0

Günümüz şartlarının zorluğu, hayat karmaşası, başarı ve para hırsı, ilişkilerin eski yoğunluğunu kaybediyor olması gibi birçok bunaltıcı sorunla karşılaşan insanlar artık farkında bile olmadan depresyona girebiliyor. Fakat stres, hayatın öyle kalıcı bir parçası haline geliyor ki; çoğu kişi ağırlaşmadan depresyonda olduğunu bile bilmiyor. Ta ki kendisine ve çevresine zarar vermeye başlayan dek… Bu duruma engel olmak ve en kısa sürede hayatı yoluna koymak içinse depresyon belirtileri konusunda daha bilinçli olmak gerekiyor.

Birçoğumuz böyle bir durumda olsak bile, genellikle kendimize ve çevremize her şeyin yolunda olduğunu yalanını uydurabiliyoruz. Bir de toplumdaki ‘’Deliler psikoloğa gider’’ gibi korkunç önyargılar ise, kendimizi iyileştirmemize engel oluyor. Peki, günlük hayatın koşuşturmacası içersindeyken, depresyonu yaşadığımız geçici stresli durumlardan nasıl ayırt edeceğiz? İşte depresyon belirtileri hakkında bilinmesi gerekenler…

Uzun süren mutsuzluk hali depresyon belirtisi olarak görülüyor

Bazı dönemlerde kendinizi oldukça üzgün ve çaresiz hissedebilirsiniz. Bu tarz süreçler, her insanın hayatında bir şekilde yer alır. Fakat kendinizi sürekli yalnız, çaresiz ve mutsuz hissetmeniz; hatta bunun nedenini bile açıkça bilememeniz depresyonda olduğunuzun bir belirtisi olabilir. Ayrıca her zaman yaptığınız şeylerden artık zevk almıyor olmanız, iştahınızın çok açılması veya kesilmesi; buna bağlı olarak da kilonuzda yaşayacağınız ani değişimler de depresyonla ilgiili görülen en yaygın belirtiler arasında yer alır.

Depresyon belirtileri hakkında neler biliyorsunuz?

Depresyon hastaları sorunlarını inkar ederler

Depresyon lafının geçmesi bile, toplum içerisinde önyargılara ve paniğe neden oluyor. Dolayısıyla bu durum, depresyonda olan kişilerin zor durumda olduğunu inkar etmesine sebep oluyor. Bu yüzden bu durumu yaşayan kişiler, sürekli olarak bir inkar süreci yaşıyor ve sorunlarını bilinçaltlarına gömerek daha da derin bir şekilde hasar alabiliyorlar. Sonuç olarak, her daim mutlu olduğunu ileri sürerek kişisel sorunları konuşmaktan kaçınmak da depresyon belirtileri arasında yaygın olarak görülüyor.

Uyku ve yeme düzeni tamamen değişiyor

Depresyon, yalnızca ruhsal olarak değil; aynı zamanda fiziksel belirtiler şeklinde de ortaya çıkabiliyor. Çoğunlukla ise bu belirtiler, yemek yeme ve uyku düzeninde kendini gösteriyor. Örneğin, üzüntülü bir haldeyken çok fazla yemek yemek veya tamamen iştahtan kesilmek toplum içinde oldukça yaygın bir durum ve bu sebeple sıradan bir stres tepkisi olarak görülebiliyor. Fakat bu durumun ilerlemesi, depresyon yaşayan kişinin sağlığını tehlikeye sokuyor.

Depresyon belirtileri hakkında neler biliyorsunuz?

Aynı şekilde uykusuz geceler veya olması gerekenden çok daha fazla uyunan zamanlar depresyon hastalarına hiç de yabancı bir durum değil. Çünkü hayattan herhangi bir konuda zevk almıyorlar ve savunma mekanizmaları uykuya yoğunlaşma şeklinde çalışıyor. Ya da tam tersi çok fazla iç dünyasına kapanıp düşünmekten dolayı uykudan uzaklaşıyorlar.

Bütün bu belirtiler zaman içerisinde ruhsal ve bedensel olarak yıpratıcı bir noktaya gelerek, sağlığı risk altına sokuyor. Dolayısıyla kendinizde veya başkalarında biu tür depresyon belirtileri gördüğünüz durumlarda, mutlaka bir uzmanlar görüşmeniz ve erken dönemde hastalığın tedavi edilmesine izin vermeniz gerekiyor.

 

Leave A Reply