Erken menopoz konusunda alınabilecek önlemler

0

Kadınların en büyük korkularından biri olan ve ilerleyen yaşlarda bunalımlara bile yol açabilen menopoz, aslında çok doğal bir yaşam döngüsü olmasına rağmen birçok kadın tarafından doğal karşılanmıyor ve kadınlığın sonu olarak görülüyor. Fakat bu korku bile, kadınların erken yaşlarda menopoza yakalanmasına engel olamıyor. Kimisi gelişim ve yetişkinlik çağında kendine dikkat etmediği için erken bir yaşta menopoza girerken, kimisi de doğal sebeplerden ötürü bu durumu yaşayabiliyor.

Ülkemizde kadınlar, ortalama olarak 40’lı yaşlardan sonra menopoz dönemine girme potansiyeline sahipken, artık bu rakam 40’ların altına düşmüş durumda. Bu da henüz erken dönemde menopoza girmeyi beklemeyen kadınların, psikolojik anlamda oldukça olumsuz etkilenmelerine sebep oluyor. Evet, menopoz doğal bir süreç ve her kadın bir gün bu süreci yaşayacak. Fakat bu durumu engellemenin yolları da yine kadınların elinde. İşte erken yaşta menopoza girmeyi engelleyecek önlemler…

Sağlıklı beslenmek ve normal kiloda kalmak gerekiyor

Günümüzde bu kadar sık, erken menopoz görülmesinin en büyük sebebi; stres, alkol, sigara tüketimi, çevre kirliliği ve sağlıksız beslenme olarak görülüyor. Ayrıca son 20 yıldır kadınlarda zayıflığın, medya tarafından sık sık güzellik ölçütü olarak genç kızların bilnçaltına işlenmesi de onları sürekli diyet yapmaya ve hatta işin ucunu kaçırararak sıfır bedene inmeye kadar zorlamış durumda. Sağlıklı beslenilmesi gereken bu dönemlerdeki yanlış beslenme ve zayıflama eğilimi, ileriki yaşlarda menopozun çok daha erken gerçekleşmesine sebep oluyor. Dolayısıyla erken yaşta menopoza girmeyi engellemenin birinci şartı, düzenli ve sağlıklı beslenmekten geçiyor.

Erken menopoz konusunda alınabilecek önlemler

Zararlı maddelerden uzak durmak ve spor yapmak gerekiyor

Sağlık açısından birçok olumsuz etkisi bulunan sigara, alkol tüketimi ve spor yapmamak, kadınların erken yaşta monopoza girmesine sebep oluyor. Özellikle spor yapmak, bolca su içmek ve zararlı maddelerden uzak durmak, bu durumu engellemenin en önemli koşullarından biri. Öyle ki; öldürücü etkisi olan sigarayı yalnızca içmek değil, içilen yerde bile durmak kadınları riske sokuyor.

Kalsiyum içerikli besinlerin tüketilmesi gerekiyor

Menopoza erken girmemek ve menopoz döneminde eklem sıkıntıları çekmemek için; kemiklerin erken yaşlardan itibaren güçlendirilmesi, süt ve yoğurt gibi bolca kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca, zararlı olduğu saatler haricinde güneş banyosu yapmak da kemiklerin güçlenmesi açısından oldukça önemli.

Erken menopoz konusunda alınabilecek önlemler

Stres yönetimi ile menopozu geciktirmek mümkün

Söylemesi kolay uygulaması zor olsa da stres, oluşabilecek bütün hastalıkların en büyük sebebi ve erken dönemde menopoz da bunlardan biri. Bu sebeple stresten olabildiğince uzaklaşmak,olumsuz ortamlardan ve insanlardan uzak durmak, gerekirse profesyonel yardım almak, stres azaltan aktivitelere katılmak gerekiyor. Ayrıca meditasyon ve yoga da stres yönetimi konusunda oldukça faydalı olabilir.

Menopoz dönemi, kadınların düşündüğü gibi kötü bir süreç değil. Aksine kadınların sağlığı açısından mutlaka yaşamaları gereken bir süreç. Fakat bunun da herşey gibi zamanında yaşanan bir süreç olması gerekiyor. Bu sebeple menopozaya girmeyi engellemek için, sihirli formül ya da tariflere gerek olmadığı; yalnızca sağlıklı ve stressiz bir yaşamın bunun için yeterli olduğu unutulmamalı…

 

Leave A Reply