ilaç almadan yolculuk yapmak için 5 basit yöntem

0

 

Yolculuk yapmak bazıları için zevkli ve vazgeçilmez bir aktivite olsa da ne yazık ki bu durum bünyesi hassas olan kişiler için kolay olmuyor. Bu yüzden bütün yıl boyunca beklenen keyifli bir tatil heyecanını yaşamak ve güzel bir yolculuğun tadını çıkarmak varken mide bulantısı, baş dönmesi ya da baş ağrısı gibi sorunlarla boğuşmak zorunda kalabiliyorlar. Bunu gidermek için de sıklıkla ilaç kullanmak, bu kişiler için kaçınılmaz oluyor. Eğer siz de yolculuklarını ilaç almadan gerçekleştiremeyenlerden biriyseniz ve sık sık iş ya da başka nedenlerle seyahat etmek zorunda kalıyorsanız, bu sağlığınız açısından ileride büyük sorunlara yol açabilir. Ancak, ilaç almadan yolculuk yapmak, aslına bakarsanız mümkün. Üstelik çok basit yöntemlerle… Elbette öncelikle bir uzman görüşü alın ve eğer kronik ağrılarınız ve ciddi sağlık problemleriniz yoksa, bu yöntemleri uygulamaya başlayın. İlaç almadan yolculuk yapmanın siz de keyfini çıkarın.

Dilerseniz, birlikte ilaç almadan yolculuk yapmak için uygulayabileceğiniz 5 yönteme birlikte göz atalım…

Yolculuk öncesindeki beslenme rutininiz oldukça önemli

Tüm hazırlıklar tamam ve yolculuğa çıkmaya hazırsınız. İçinizde tatlı bir heyecan var ve sizi çok eğleceli günlerin beklediğinin farkındasınız. Fakat bir yandan da içten içe korkuyorsunuz ‘’Ya midem bulanırsa, ya fenalaşırsam’’ diye… O zaman bazı şeylere de özen göstermeniz gerekiyor.Örneğin yola çıkmadan önceki beslenme düzeninize dikkat edin ve ağır, yağlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durun. Bunun yerine daha hafif besinler tüketin.

ilaç almadan yolculuk yapmak için 5 basit yöntem

Yemek molalarında veya yolculuk öncesindeki yemekte, besinleri birbirine çok karıştırmamaya dikkat edin. Örneğin, çorbanın hemen ardından katı besinler tüketmeyin veya yemek arasında su içmeyin. Ayrıca yemekleri yavaş ve bolca çiğneyerek tüketin.

Ağır kokulardan uzak durun

Hem baş ağrısı yapacak, hem de midenizin bulanmasına sebep olacak parfüm ve deodorant gibi ağır kokulardan uzak durun. Yoğun ve güçlü kokular, uzun süre maruz kalındığı zaman, sizi ilaç kullanmaya mecbur bırakabilir. Böyle durumlarda bulunduğunuz ortamı havalandırmanız mümkünse havalandırın. Bunun için bulunduğunuz araçtaki görevlilerden yardım isteyebilirsiniz. Eğer özel aracınızla yolculuk ediyorsanız, en yakın benzinlikte mola verebilir, böylece biraz hareket ederek, kan dolaşımınızı da düzenleme fırsatı bulabilirsiniz.

Migreni olanlar da dikkat etmeli

Eğer yolculuklarda baş ağrısı durumunu çok yaşıyorsanız ve özellikle migreniniz varsa, göz bandı alın ve gözlerinizi ışıktan koruyun. Ayrıca, yüksek sesle müzik dinlememeye de özen gösterin. Doktorunuza danışarak, ilaç dışında önerebileceği alternatif tıp yöntemlerini de öğrenebilirsiniz.

ilaç almadan yolculuk yapmak için 5 basit yöntem

Başınızı dik pozisyonda tutun ve gözlerinizi yormayın

Yolculuk esnasında bir şeyler okumak da bazı insanlarda mide bulantısı ve baş ağrısı yapabilir. Sürekli boynunuzu eğik tutmak, gözlerinizi yormak, ilaç almadan yolculuk yapmak isteseniz de sizi ağrı kesici ya da bulantı giderici kimyasallara mecbur bırakacaktır. Bu nedenle, başınızı dik tutabilecek pozisyonda ve gözlerinizi yormayacak şekilde bir şeyler okumaya çalışın. Eğer yalnız seyahat ediyorsanız, arada gözlerinizi kapatarak dinlendirin. Daha sonra, göz attığınız dergi, gazete ve kitaplara tekrar dönebilirsiniz.

Bolca su içmeye çalışın

Su tüketiminin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden normalde de bolca tüketmeniz gereken suyu, özellikle yolculuk öncesinde ve yolculuk boyunca daha çok tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü su, mide asitlerinin yok olmasını sağlayarak midenizin bulanmasını önlüyor. Elbette, yolculuk boyunca sıklıkta tuvalete gitmek kimsenin isteyeceği bir şey değil. Özellikle de otobüs yolculuklarında. Vereceğiniz molaların aralıklarını, aracınızdaki görevlilerden öğrenerek, kendinizi ona göre ayarlayabilir, yola çıkmadan önce tuvalet ihtiyacınızı gidererek, yanınıza alacağınız suyu yol boyunca düzenli aralıklarla tüketebilirsiniz.

ilaç almadan yolculuk yapmak için 5 basit yöntem

Mideniz bulandığında ya da kan şekerinizin düştüğünü hissettiğinizde, sizi rahatlatacağı için seyahata çıkarken yanınızda mutlaka şeker bulundurmaya özen gösterin. Ayrıca, badem ve fındık gibi kuruyemişler de mide bulantısına oldukça iyi geliyor. Bu yüzden yanınızda bir miktar bulundurmayı ihmal etmeyin.

Sizin için de yolculuk, artık kabus olmaktan çıkabilir. Unutulmaz seyahatler, rahat ve keyifli yolculuklar sizleri bekliyor. İlaç almadan yolculuk yapmak, sizin için de artık mümkün. Kimyasalları bir kenara bırakın, sağlığınızın ve yolculuğunuzun tadını çıkarın.

 

Leave A Reply