Meme kanseri ile ilgili özellikle bilmeniz gerekenler

0

Çağımızın en yaygın hastalıklarından biri olan ve her 8 kadından birinin yakalanma riski bulunduğu meme kanseri, ne yazık ki son yıllarda daha çok artış göstermiş durumda. Öyle ki henüz 40’lı yaşlarının başında olan birçok kadın, bu hastalıkla karşı karşıya kalıyor ve hastalığın geç fark edilmesi durumunda yaşamlarını yitiriyorlar. Kimileri de bir memesini kaybederek, bu durumu atlatamayabiliyor ve bunun psikolojik etkilerine hayatı boyunca maruz kalabiliyor.

Peki böylesine yaygın ve her an yakalanma riskinin bulunduğu bu hastalık hakkında tam olarak neler biliyorsunuz? Bir gün bu hastalığın sizin de başınıza gelmesini nasıl önleyebilirsiniz veya hastalığı nasıl teşhis edebilirsiniz? Bütün bu soruların cevaplarına sahip olmanız sizi ya da bir yakınınızı bu hastalıktan çok büyük oranda uzaklaştıracak. Bu yüzden gelin, meme kanseri hakkında bilmeniz gerekenlere birlikte bakalım…

Meme kanserinden korunmak için yapmanız gerekenler

Meme kanseri, sık olarak süt keseciklerini taşıyan kanallarda oluşan ve en çok menopoz dönemine giren kadınlarda görülen ölümcül bir kanser türüdür. Bu, öylesine yaygın ve kolayca yakalanabileceğiniz tarzda bir hastalıktır ki hastalık ilerlemedikçe çoğu zaman farkına varamayabilirsiniz bile. Ayrıca meme kanserine yakalanan kadınların yaş ortalaması ise, 40’ların bile altına düşmüş durumda. Bu da haliyle birçok kadını korkutucu bir durum.

Meme kanseri, her ne kadar sık rastlanılan bir hastalık olsa da bu oranı azaltmanın ve meme kanserinden korunmanın yolları var. Bunu da ancak sıkı bir diyet, düzenli, egzersizler, alkol ve sigara kullanımına son verilmesi ve kullanacağınız ilaçlar ile başarmanız mümkün. Ayrıca en erken zamanda memeografi çektirmek ve hastalığı erken teşhis etmek de bu hastalıktan kurtulmanın yollarından biri. Yani meme kanserinden en etkili korunma yolu erken teşhistir. Bu sebeple herhangi bir şüpheniz olmasa bile, kontrolden geçmeyi ihmal etmeyin.

Meme kanseri ile ilgili özellikle bilmeniz gerekenler

Belirtileri fark etmek hayat kurtarır

Eğer meme kanseriyle ilgili herhangi bir belirti görüyorsanız hastalık, baya bir yol katetmiş demektir. Fakat bu durum sizi korkuya düşürmesin. Bu noktadan sonra yapmanız gereken tek şey, bir an önce doktora gidip tedaviye başlamak olmalı. Ayrıca, genetik faktörler de hastalıkları etkileyebildiği için, ailenizde daha önce meme kanseri olmuş biri varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

Meme kanserinin en belirgin özelliği, memede belirgin olarak bir kitlenin oluşması ve hatta acı vermesidir. Bu yüzden ilk olarak, bir kitle olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Bu zararsız bir beze de olabilir fakat yine de o kitleyi kontrol ettirmeniz yapılacak en doğru şeydir.

Meme kanseri, yaygın ve ölümcül bir hastalık ve yaş ilerledikçe bu hastalığa yakalanma riski daha da artıyor. Bu sebeple kendinizi erken yaşlardan itibaren korumaya almanız ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeniz gerekiyor. Ayrıca yılda bir kere genel olarak doktor kontrolüne gidip eğer böyle bir hastalığınız varsa erken teşhis yapmanız da hayatta kalmanız ve sağlıklı yaşamanız için büyük önem taşıyor.

Siz de meme kanserine savaş açan kadınlar arasına katılın. Erken teşhis ve önlemler için çevrenizdeki kadınların da meme kanserine karşı duyarlılığını artırın.

 

Leave A Reply