Regl öncesi yaşanan karın şişkinliği nasıl geçer?

0

Çoğu kadın doğal olarak regl öncesi dönemde birtakım ağrılar yaşayabiliyor. Ağrılardan birkaç gün önce başlayan karın şişkinliği ise, hayat kalitesini etkilemesinin yanı sıra rahatsız edici bir görüntüye de sebep olabiliyor. Tabi bu da kadınların en sık şikâyetçi olduğu konulardan biri. Regl başlamadan en az bir hafta önce ortaya çıkan bu şişkinlik, ilk başlarda gaz gibi görünse de beraberinde gelen regl belirtileriyle birlikte kadınların strese girmesine sebep oluyor. Hatta bazı kadınların rutin düzeni bu yüzden bozulabiliyor ve artık her ay işkenceye dönüşüyor. Fakat her şeyin olduğu gibi, bu durumun da bir çaresi var. Yani günlerce sert ve şiş bir karınla dolaşmak katlanılması gereken bir durum değil.

Regl öncesi yaşanan bu karın şişkinliğinin en rahatsızlık veren yönü, kıyafetlerin içine rahat bir şekilde girememek.  Bu yüzden oldukça rahatsız edici olan bu süreci geçirebilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. İşte şişkinlikten kurtulmanız için regl öncesi dönemde yapmanız gerekenler…

Doğru beslenme ve düzenli egzersiz büyük ölçüde etkiliyor

Regl dönemi öncesinde vücutta bir takım hormonsal değişimler başlıyor. Bu değişimler ise, vücutta sıvı tutulmasına sebep oluyor. Karın şişkinliği denilen durum da sıvı tutulmasından kaynaklanıyor. Bu durumu en aza indirgemek ve rahat bir süreç geçirebilmek içinse yaşam tarzınıza ve beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.

Regl öncesi yaşanan karın şişkinliği nasıl geçer?

Öncelikle yalnızca regl öncesi dönemde değil, sağlıklı bir yaşam için de hayatınızın her döneminde sağlıklı beslenmeniz gerekiyor. Fakat özellikle bu dönemde yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durmanız oldukça önemli. Ayrıca bolca su tüketmenizde de fayda var.

Düzenli olarak yapacağınız egzersizler de karın şişkinliğini önlemede epey bir yardımcı olacağı için, en azından günde bir saat yürüyüş yapmanız gerekiyor. Bu egzersizler aynı zamanda regl dönemindeki ağrıların yaşanmasını da engelliyor.

Tuzdan uzak durun

Vücutta ödem gibi şişkinliklere sebep olan tuz, regl öncesi dönemdeki en büyük düşmanınız. Çünkü vücudunuzun iyice su toplamasına sebep oluyor. Dolayısıyla bu dönemde mümkünse tuz ve tuzlu yiyeceklerin tüketimini sonlandırmanız, rahat bir süreç geçirmeniz açısından oldukça önemli.

Regl öncesi yaşanan karın şişkinliği nasıl geçer?

Gazlı yiyecek ve içecek tüketmeyin

Gazlı yiyecek ve içecekler de karın şişkinliğini etkileyeceğinden, bu dönemde mümkün olduğunca bu besinlerden uzak durmalısınız. Özellikle de gazdan dolayı da şişkinlik problemleri olan biriyseniz…Regl öncesi yaşanan karın şişkinliği nasıl geçer?

 

Siz de regl öncesi dönemde gerekli önlemleri alarak karın şişkinliği yaşamaktan kurtulabilir, hayat kalitenizi etkilemesine izin vermeyerek rahat bir dönem geçirebilirsiniz.

 

Leave A Reply