Rejim yapmak için yararlanabileceğiniz olumlama ve kişisel gelişim yöntemleri

1

Pek çoğumuz fazla kilolardan kurtulmak için farklı zamanlarda rejim yapmak için kararlar alıyoruz. Ancak, bunda her zaman çok da başarılı olduğumuz söylenemez. Her seferinde, “Bu pazartesi rejim yapmaya başlıyorum”lar da bitmez; bir süre ölçülü bir şekilde yemeye devam edip, bir gün bir anda kendimizi bir pizzacıda ya da kebapçıda bulmalarımız da… Bir türlü kararlı bir şekilde rejim yapmak mümkün olmuyor gibi görünüyor. Aslında mümkün! Üstelik, kişisel gelişim ve olumlamalar yardımıyla… Artık, gönül rahatlığıyla sağlıklı bir yaşama “merhaba”, fazla kilolarınıza da “elveda” diyebilirsiniz. Çünkü istikrarınızı sürdürebileceksiniz.

Peki, bunu nasıl mı yapacaksınız? Kişisel gelişim ve olumlamalar hakkında daha önce bir çalışma yapmadınız mı? Dilerseniz, gelin birlikte kişisel gelişim ve olumlamalarla rejim yapmak için kararlılığı nasıl sağlayacağınıza göz atalım…

Kişisel gelişimde olumlama nedir?

Rejim yapmak için kararlı davranmak bir yana, genel olarak hayatınızla ilgili tüm kararları kendiniz belirleyerek, geleceğinizi kendiniz inşa edebilir, hayatınızda memnun olmadığınız her şeyi değiştirebilirsiniz. Öncelikle buna, yani değişimin kendinize bağlı olduğuna, hayatınıza yön verebileceğinize inanmakla başlayabilirsiniz.

Kişisel gelişimde olumlamalar da kurduğunuz ve tekrar ettiğiniz sözcüklerle, cümlelerle hayatınızı değiştirme potansiyelinizi açığa çıkarmakla ilgili bir “değişim” yöntemi olarak ifade edilebilir. Hayatınıza dahil etmek istediğiniz ya da hayatınızdan çıkarmayı düşündüğünüz ne varsa, olumlamalar yardımıyla gerçekleşebilir. Düşünceler ve sözcükler enerjidir. Böylece, sözcüklerin yaydığı enerji ve titreşimler, evrende yolunu bulur ve hayatınızda meydana getirmek istediğiniz değişiklikleri gerçekleştirmek üzere size geri dönerler.

Eğer sizin de tıpkı rejim yapmak gibi başka istekleriniz, hayattan beklentileriniz varsa, bu teknikler sayesinde onlara kavuşabilirsiniz.

Rejim yapmak için kararlı davranmak mümkün mü?

Artık rejimlerin yarım kalması, kararlılığınızı sürdürememek mazide kalmak üzere. Çünkü rejim yapmak ve rejiminizi sürdürebilmek için ihtiyacınız olan kararlılığa sahip olmanızda size yardımcı olacak ipuçları sunuyoruz. İşte işinizi kolaylaştıracak önemli 3 ipucu…

1- Bedeninizi sevin

Bedeninizin, kendi bilincine sahip olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Bunu, her canlı gibi kendi ihtiyaçları olmasından da fark edebilirsiniz.

Peki, bedeninizin bir bilince sahip olması ne anlama geliyor? Onun, sizin isteklerinize hizmet etmesi için, onunla ilgilenmeniz gerektiği, örneğin bunlardan biri. Eğer vücudunuzdan memnun olmaz, onu sevmez ve yargılarsanız, bundan etkilenir. Dolayısıyla, kilo vermenize ve rejim yapmak istemenize karşı çıkabilir. Bu da kararlılığınızı sürdürmenize engel olabilir.

Bu nedenle, bedeninizi sevin ve ona minnettar olduğunuzu, sağladığı işlevler sayesinde belki de pek çok insanın sahip olamadığı kabiliyetlere sahip olduğunuzu söyleyin. Ve eğer ona karşı memnuniyetsizliğinizi dile getirip, onu daha önce yargıladıysanız, ondan özür dileyin. Unutmayın canlıları onları yargılayıp tenkit ederek değil, ancak sevgi ile kabul ederek değişime ikna edebilirsiniz.

2- Bedeninizin ihtiyaçlarını dinleyin

Zihnimiz, alışkanlıklarına geri dönme eğilimi gösterir. Akşamları televizyon karşısında atıştırmak, gün içerisinde ofiste belli atıştırmalıkları tüketmek gibi rutinleriniz varsa, günün aynı saatleri geldiği sırada, canınız bu rutinlerde yer alan yiyecekleri isteyebilir.

Böyle durumlarda iradenin devreye girmesi gerekir. Bunun için, zihninizin başka bir yöne eğilim göstermesini sağlamak adına, “Hayır bu yiyeceği sevmiyorsun” ya da “Hayır, bu yiyeceği sabah/öğle/akşam seviyorsun” gibi telkinlerde bulunabilirsiniz. Bu şekilde bir iletişim başlattığınızda zaman içinde zihniniz doğal olarak “bunu gerçekten istiyor muyum?” diye sormaya başlayacaktır.

3- İradenizi güçlendirin

Bazı durumlarda, kararlılığı sağlayabilmek için saf irade gerekir. Rejim yaparken tüketmemeniz gereken yiyeceklerin ve içeceklerin bulunduğu arkadaş ortamları, davetler, rejiminizi bozmanıza neden olabilir.

Eğer, rejiminizi bozmak istemiyor ve kararlılığınızı sürdürmek istiyorsanız, yaptığınız kaçamaklar iradenizin güçlenmesine engel olarak, “Sanırım ben rejimi sürdüremeyeceğim” algısı oluşturur ve her fırsatta rejiminizin bozulmasına zemin hazırlar.

Kaçamaklar konusunda kendinize engel olmak için saf iradenizi geliştirin. İrade yapmaya karar verdiğiniz bir şeyi yaptıkça gelişir, kendinize verdiğiniz sözleri tutmadıkça zayıflar.  Bu nedenle eğer bir şekilde yememeye karar verdiğiniz yiyecekleri tüketirseniz bunu kendinize yeni bir karar olarak ifade edin. Yani “Rejimi bozdum” diye düşünmeyip, “Bugün bu şekilde yemeyi seçiyorum. Rejimim sağlıklı bir şekilde devam ediyor ve bu durumu telafi etmeye kararlıyım.” şeklinde olumlama yaparak, bir sonraki gün daha az yemek yiyebilir ya da daha fazla spor yapabilirsiniz.

İradeyi güçlendirmek için egzersizler yapabilirsiniz

İradeyi güçlendirme egzersizleri, hem rejim yapmak için hem de hayatınızın önemli kararlar vermeniz gerektiği diğer aşamalarında size ciddi katkılar sağlar.

Güçlü bir iradeye sahip olmanız, bilincinizin olduğu kadar bilinçaltınızın da size inanması ile gerçekleşebilir. Yapmak istediğiniz bir şey için bilinçli bir şekilde karar almanıza rağmen, bilinçaltınız bir şekilde size inanmıyorsa, örneğin “ pazartesi rejime başlayacağım” dediğinizde iç sesiniz size “inşallah yani” gibi inanmaz bir tutum sergiliyorsa, o işi gerçekleştirme ve sürdürebilme olasılığınız çok düşüktür.

Bilinçaltınıza “karar verinde yaparım” komutunu yükleyebilmek için sizlerle bir egzersiz paylaşıyoruz. Her gün sadece 5 dakika boyunca bu egzersizi yaptığınız taktirde kısa sürede kararlılığınızın ve iradenizin güçlendiğini gözlemleyebilirsiniz. Egzersiz için rahat bir alan seçin. Bu alanda rahat bir pozisyon alın ve başladığınız andan itibaren yapacağınız her hareketi öncesinde kendinize söyleyin. Örneğin, her gün 5 dakika boyunca, kolunuzu kaldırmadan önce, “Şimdi kolumu kaldıracağım” diyin ve bunu yapın. Parmağınızla alnınıza dokunmadan önce, “Parmağımı alnıma değdiriyorum” diyin ve bunu yapın. Bu egzersiz sırasında kendinizi istemsiz bir hareket yaparken yakalarsanız, örneğin bir kaşınma gibi, hareketinizi o şekilde durdurun. Kendinize ne yapacağınızı söyleyin “şimdi kolumu kaşıyacağım” gibi ve hareketinize devam edin. Bu çalışma ile iradenizi güçlendirdiğinizde, artık kendinize, “Hayır” dediğiniz zaman, bir süre sonra gerçekten bir şeyleri yemediğinizi ya da onları canınızın çekmediğini fark etmeye başlayacaksınız. Bunu başardığınızda, egzersizleri bırakabilirsiniz.

Siz de rejim yapmak için kişisel gelişim ve olumlamalardan yararlanmaya hemen başlayın; pazartesiyi beklemeyin. Kişisel gelişime yönelik daha fazla bilgi ve hayatınızı değiştirebilecek fikirler için, Kişisel Gelişim Rehberi web sitesini ya da Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını takip edebilirsiniz.

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Discussion1 Yorum

  1. Pingback: Yılbaşı gecesi diyeti bozmamak için yapılması gerekenler

Leave A Reply