Adet döneminin gecikesini beklemeden de vücut hamilelik belirtileri gösterir mi?

0

Bazı hamilelikler kendini, daha ilk dakikadan standart kusma ve mide bulantısı vakalarıyla belli etse de bazıları o kadar gizlice ilerliyor ki çoğu zaman uzun bir süre adet gecikmesi yaşamadan bu durumun farkına bile varamıyoruz. Hatta hamileliğin 2. ayını bile bitirmek üzere olup, bunu yeni öğrenen birçok kadın örneğini görmek mümkün. Aslında bakıldığında eğer herhangi bir belirti yoksa bu da oldukça doğal. Bir de adet günlerinizi düzenli takip eden biri değilseniz ve yoğun bir dönemden geçiyorsanız, dikkatsiz bir kişiliğiniz varsa hamile olduğunuzu çok sonra öğrenme ihtimaliniz oldukça yüksek. Fakat eğer biraz daha dikkatli bakarsanız, adet döneminizi takip etmenize gerek kalmadan da vücudunuzda birtakım hamilelik belirtileri görebilirsiniz.

Her kadının vücut yapısı ve hamilelik döneminde yaşadığı durum farklıdır. Kimisi bu dönemi ağır geçirir, tüm belirtileri yaşar. Kimisi ise, hiçbir şey yokmuş gibi hayatına aynı şekilde devam eder. Fakat hemen hemen tüm anne adaylarında görülen bu belirtilere dikkat ederek de kendi hamilelik testinizi uygulayabilirsiniz…

Yorgunluk ve uykusuzluk hali

Ne kadar dinlenseniz ve kendinizi enerjik hissetseniz de biranda uzun yol gitmiş gibi bir yorgunluğa kapılabilir, kendinizi hiç olmadık yerlerde uyuyakalmış şekilde bulabilirsiniz. Özellikle hamleliğin en sık rastlanan belirtilerinden olan uyku hali, ilk dönemlerinizde hamileliğinizi tespit etmenizi sağlayacak küçük ama önemli bir detay.

Adet döneminin gecikesini beklemeden de vücut hamilelik belirtileri gösterir mi?

Göğüslerde hassasiyet ve şişkinlik

Bunlar genelde adet belirtisi olarak düşünülse de aslında en önemli hamilelik belirtileri arasında yer alıyor. Ayrıca adet belirtisi olarak düşünseniz bile bu belirtiler sayesinde uzun zamandır adet görmediğinizi fark ederek, bir test yapma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

Kokulara karşı hassasiyet

Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan bu durum kendini göstermeye başladığında ki bu çoğu hamilede olur; şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Özellikle en sevdiğiniz yiyecekleri bile mideniz almıyor ya da kokusundan dolayı yanına dahi yaklaşamıyorsanız, hamilelik çanları sizin için çalıyor demektir.

Adet döneminin gecikesini beklemeden de vücut hamilelik belirtileri gösterir mi?

Karın şişkinliği ve yanma hissi

Bu da genelde adet belirtisi ile karıştırılır. Fakat yaşanan şişkinlik hissi de unuttuğunuz adet döneminin nemli bir hatırlatıcısı olduğundan, hamileliğinizi daha erken dönemde öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde, soğuk havalarda bile yandığınızı hissedebilir ve vücut ısınızın yükseldiğini fark edebilirsiniz. Bu durumu hasta olma ihtimaline yorsanız da hamilelik belirtileri arasında saymanızda da fayda var.

Siz de bu hamilelik belirtileri ışığında, adet gününüzü hatırlamayı beklemeden kısa bir sürede test yaptırmalı ve hemen bir doktor randevusu almayı ihmal etmemelisiniz.

 

Leave A Reply