Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilecek makyaj hataları

0

Makyaj yapmak ilk etapta göze kolay gibi görünse de aslında başlı başına bir sanat. Bunu özellikle izlediğimiz vloggerların yaptığı mükemmel makyajları, evde kendimiz uygulayıp başarısız olduğumuzda daha iyi anlıyoruz. Ayrıca bazen trendlere ayak uydurmak veya bir başkası gibi görünmek için öylesine sık makyaj hataları yapıyoruz ki; bazen olduğumuzdan en az 5 yaş yaşlı görünebiliyoruz. Bu da yüze sürülen ürün oranı arttıkça daha güzel görüneceğimizi düşünmemizden kaynaklanıyor. Tabi bunda popüler kültürün ve çevremizin de etkisi oldukça büyük. Çünkü genelde kendimize yakışanı öğrenmek yerine, başkaları için doğru olanla daha çok ilgileniyoruz.

Siz de sık sık bu makyaj hatalarına düşüyor ve güzel görüneceğim derken olduğunuzdan daha yaşlı bir görünümle karşılaşıyorsanız; gelin nerede yanlış yaptığınıza ve bunu nasıl düzeltebileceğinize birlikte bakalım…

Fondöten ve baz kullanmamak

Evet, doğal olmak gibisi yok. Günümüzde bazı fondöten ve baz markalarının cilde ne kadar zarar verdiği de ortada. Fakat makyaj yapıyorsanız, cildinizi bu görüntüye hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca bunu daha sağlıklı ürünlerle de başarabilirsiniz. Bu yüzden daha genç görünmek ve yüzünüze daha canlı bir ifade katmak istiyorsanız, cilt tipinize ve renginize uygun fondöten ve baz kullanmalısınız.

Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilecek makyaj hataları

Fazla doğal görünmek

Doğal görünmek güzeldir. Hatta bazı kadınlar bu yönleriyle ve hiç makyaj yapmamalarıyla övünür. Fakat makyaj yaparak da doğal bir görünüm elde edilebilir. Hatta bazı yüz tipleri makyaj uygulanmadığında oldukça soluk ve yıpranmış görüneceğinden, daha yaşlı görünmeleri kaçınılmazdır. Bu yüzden öncelikle yüzünüzdeki şişlikleri, sivilceleri, kızarıklıkları ve solgunluğu kapatacak doğal bir makyaj uygulamalısınız.

Allık kullanımını abartmak

Bazı kadınlar allığı o kadar abartıyor ki, neredeyse mağazalardaki oyuncak bebeklere benziyorlar. Bu da haliyle abartı ve yaşlı görüntüye sebep oluyor. Ayrıca cilt tipine uygun olmayan bir allık tonunun kullanılması da aynı etkiyi yaratıyor. Bu yüzden allığı ten renginize uygun seçmeniz ve abartmadan dağıtarak sürmeniz gerekiyor.

Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilecek makyaj hataları

Aydınlatıcı olayını yanlış anlamak

En çok gözaltı için kullanılan aydınlatıcı, doğru uygulandığında ne kadar güzel gösteriyorsa; abartıldığında da bir o kadar kötü bir görüntüye sebep oluyor. Zaten olduğundan yaşlı görünenlerin düştüğü en büyük hata da bu olsa gerek. Dolayısıyla aydınlatıcının çok abartılmaması ve göz hizasını geçmemesi gerekiyor.

Dudak kalemini yanlış kullanmak

Özellikle küçük veya ince dudaklı kişilerin en sık düştüğü makyaj hatalarından biri budur. Dudakları büyük ve dolgun göstermek için dudak kalemi kullanmak ne kadar doğru bir hamle olsa da bunu uygun bir şekilde yapmak gerekir. Buna göre kalemle rujun tonları aynı olmalı ve kalem çok fazla bastırılmamalıdır.

Sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilecek makyaj hataları

Siz de birçok kadın gibi bu tarz makyaj hataları yapabilirsiniz. Sonuçta profesyonel bir makyöz olmadıktan sonra mükemmel bir sonuç ortaya çıkması o kadar da kolay değil. Fakat bu noktalara dikkat ederek olduğunuzdan daha genç bile görünmeniz mümkün.

 

 

Leave A Reply