Tatlıya doyuran lezzet hurma ve inanılmaz faydaları

0

Osmanlı kültürünün bir yadigarı hurma, tadına doyum olmayan lezzetiyle ve sağlığa olan sayısız faydalarıyla bilinen bir meyve. Sadece ülkemizde değil, dünya çapında da bolca tüketilen hurma, özellikle Arap ülkelerinde şifalı bir meyve olarak biliniyor ve birçok hastalığın tedavisinde de kullanılıyor. Lifli yapısıyla tatlı krizlerini sona erdirmenin en sağlıklı yolu olan hurma, bu nedenle diyet listelerinin de vazgeçilmezlerinden biri.

Sindirim sistemi üzerinde olumlu bir etki yaratması ve bu sebeple sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olması hurmanın başlıca yararları arasında yer alıyor. Peki, yalnızca Ramazan sofralarında değil, her zaman tüketmemiz gereken hurmaların faydaları nelerdir? Gelin hep birlikte bakalım…

Oruç neden hurma ile açılıyor?

Hurma, genellikle Ramazan ayında tükettiğimiz kuru bir meyve olsa da aslında, her daim mutfakta bulundurulması gereken oldukça sağlıklı bir besin. Hemen hemen her iftar sofrasında rastlayabileceğimiz hurmanın en önemli özelliklerinden biri ise, oruç açarken tüketilmesinin sağlık açısından çok önemli bir yere sahip olması.

Sahurdan iftar zamanına kadar olan süreçte vücut, açlık ve susuzluğun etkisiyle halsizleşir ve bunun sonucunda kan şekeriniz düşer. Hurma ise, kan şekerinizin tekrar yükselmesi ve vücudunuzun eski dengesine gelebilmesi için birebirdir. Özellikle demir eksikliğiniz varsa uzun saatler boyu aç kalmak, sizi diğerlerine göre daha çok etkiler. Hurma ise, demir eksikliği ve kansızlık problemi olan kişiler için oldukça faydalı bir meyvedir ve bu sebeple açlığın üstüne aniden yemek yemenin vereceği olumsuz etkilerden sizi koruyarak, orucunuzu daha sağlıklı bir şekilde açmanıza yardımcı olur. Dolayısıyla, eğer Ramazan dışında da diyet uyguluyor ya da sık aralıklarla yemek yeme fırsatı bulamıyorsanız, hurmayı siz de mutfağınızdan, çantanızdan eksik etmeyin.

Tatlıya doyuran lezzet hurma ve inanılmaz faydaları

Hurmanın şifa veren özellikleri

Hurma, genelde insanlar tarafından geleneksel bir Ramazan meyvesi olarak bilinir. Fakat yalnızca lezzetli olmakla kalmayıp; tansiyona, kalp sağlığına, hafızaya ve diyabete de iyi gelir. Bunun dışında unutkanlık gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, hafıza güçlendirici etkisiyle adeta doğal bir ilaç olan hurmayı normal hayatınızda da mutlaka tüketmelisiniz.

Ayrıca mucizevi bir şifa meyvesi olan hurma, sizi kanser hastalığı riskinden korur ve bağışıklığınızı güçlendirir. Özellikle kadınların ileri yaşlarda yakalanma riskinin arttığı meme kanserinin düşmanıdır. Hurmayla ilgili tek dikkat etmeniz gereken şey, şeker oranı yüksek bir meyve olduğu için az miktarda tüketmeniz gerektiğidir. Bu yüzden sağlığınız ve kilo almamanız açısından günde en fazla iki kez tüketmelisiniz.

Yaşlanmanın getirdiği rahatsızlıklardan sizi korur

İster istemez yaş geçtikçe beraberinde birçok hastalık da hayatımızın bir parçası olur. Hurma tüketimi ise bu durumu engeller ve sizi birçok hastalıktan koruyarak yaşlılığın üzerinizde yapabileceği yorgunluk ve halsizlik gibi etkilerinden sizi korur.

Siz de hurmayı daha sağlıklı bir yaşam için diğer zamanlarda da sık sık tüketmeli ve bu mucizevi meyveyi sofralarınızdan hiçbir zaman eksik etmemelisiniz.

 

Leave A Reply