Uyku problemine alternatif çözüm: ASMR nedir?

1

Uyku problemi, pek çok insanın yaşadığı, başka rahatsızlıklara da davetiye çıkaran bir durum. Yeterince uykusunu alamayan vücutlar, kalp hastalıklarıyla ilgili risk taşıyor. Ancak, hala tam olarak uyku problemine çözüm bulamayanlar da var. İlaçların etki etmediği, bitki çaylarının çözüm bulamadığı noktada, bilimin “automonous sensory meridian response” yani kısaca ASMR adı verdiği bir yöntem uykusuzluk için alternatif bir yol sunuyor.

ASMR, aslında pek çok annenin çocuğunu uyutmak için başvurduğu masal anlatma ya da ninni söylemeye çok benziyor. Önce kısık, daha sonra fısıltı ses tonuyla, hikayeler anlatan anneler, çocuklarının yavaş yavaş uykuya dalmasıyla fısıltıları da sonlandırarak odadan çıkar. ASMR de aynı bu yöntemi, videolar aracılığıyla uyku problemi yaşayanlara hizmet olarak sunuyor. Yurt dışında bununla ilgili ciddi bir piyasa oluşurken, ASMR CD’leri uyku problemi yaşayanlar tarafından kapış kapış satın alınıyor.

Vlogger’lardan dev hizmet

YouTube’ta artık milyonlarca vlogger var. Bu vlogger’lar, “Kendin Yap” videolarından, mutfak sırlarına, teknoloji tutkunlarının aradığı cevaplardan, dizi bölümlerine kadar pek çok farklı alanda paylaşım yapıyorlar. Bunların arasına bir süredir ASMR video paylaşımları yapanlar da katıldı. Genellikle amatör çekimler yapan, ancak git gide profesyonel ekipmanlarla daha etkili videolar paylaşmaya başlayan ASMR vlogger’ları, uyku problemlerine çözüm bulmayı hedefleyerek, muazzam bir hayran kitlesine ulaşıyor.

Kağıt hışırtısı, saç tarama sesi, kumaş yüzeylere dokunurken çıkan sesler ve uyku sırasında sinirleri rahatlatan daha pek çok ses, çekime dahil oluyor. Sesler; fısıltılar ve çok kısık sesle yapılan konuşmalara eşlik ediyor.

Uyku problemine alternatif çözüm: ASMR nedir?

Bu videolarda, yemek tariflerinden romantik masa hazırlama ipuçlarına, takı tasarımlarından resim tekniklerine kadar pek çok konu anlatılıyor. Elbette, bu konular öğretici olmaktan çok kısık sesle de olsa konuşmak için bir konu oluşturmak adına seçiliyor. Bazen de ASMR vlogger’ları, birbirini tekrar eden kelime ya da sesler çıkararak, uyku haline geçmeyi hızlandırmaya çalışıyorlar.

3D mikrofonlarla çok daha etkili hale gelen ASMR videolarının artık dünya çapında milyonlarca takipçisi var. Amerika ve Avrupa’nın ardından Orta Asya’dan da vlogger’ların aralarına katıldığı ASMR dünyası gittikçe büyüyor.

Eğer, siz de uyku problemi çekiyorsanız ASMR videolarını YouTube başta olmak üzere video paylaşım siteleri üzerinden takip edebilir, rahat bir uyku çekebilirsiniz. Tüm dünyaya yayılan ve uyku problemini geride bırakmanıza yardımcı olacak vlogger’ları keşfetmek için daha fazla beklemeyin.

 

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Discussion1 Yorum

  1. Pingback: Uyku sorunu yaşayanlara deva olacak ASMR vlogger’ları

Leave A Reply