Evde mum yapmak için DIY öneriler

0

Yaşadığınız ortamı çok daha şık gösteren, odanın havasını değiştiren ve romantizmin simgesi olan mumlar, dekorasyonun olmazsa olmazlarından. Evde mum yapımı ise, sanıldığının aksine oldukça kolay. Özellikle DIY projeleri içerisinde en popüler olan mum yapımı, ihtiyaç duyduğu malzemelerin her yerde bulunabiliyor olması ve mekana kattığı güzellik sebebiyle en çok tercih edilenlerden. Eğer odalarınızın sıradanlığından şikayetçiyseniz ve dekorasyonunuza yeni bir soluk katmak istiyorsanız evinizi kendi yaptığınız mumlarla süsleyebilirsiniz. Ayrıca mumun meditasyonda kullanıldığı ve dinginleştici bir etkisinin olduğu da bir gerçek. Bu yüzden sadece aydınlatma veya dekorasyon olarak değil, evinize huzurlu ve sakin bir ortam havası vermek için de mum yapabilirsiniz.

Eğer boş zamanının varsa ve mumları seviyorsanız evde mum yapımı projeleri tam size göre. Dışarıda da yüzlerce farklı çeşidi satılan mumları her ne kadar satın almak daha kolay olsa da, evinizin her köşesine baktığınız da kendi elinizden ve hayal gücünüzden çıkan dekoratif mumları görmek sizi oldukça mutlu edecektir. Üstelik evinizde yaptığınız mumlar sayesinde daha romantik ve şık bir ortam yaratabileceksiniz.

Oldukça kolay olan evde mum yapımı, zorlanmadan yapabileceğiniz ve hayal gücünüze htiyaç duyacak bir proje. Her ne kadar basit olsa da evde nasıl mum yapabileceğinizi de mutlaka bilmeniz gerekiyor. İşte evde mum yapımına ilgi duyanlar için DIY öneriler…

Mum yapmak için gerekli malzemeler

Parafin

Stearin

Mum fitili

Renklendirici(mum boyası yerine pastel boya da kullanabilirsiniz.)

Kokulu mum istiyorsanız esans

Evde mum yapmak için DIY öneriler

Mumun yapılışı

Öncelikle mum yapımının en önemli malzemesi parafindir. Mumun hammaddesi olan parafini hemen hemen her eczanede bulmanız mümkün.

İlk olarak parafini ve parafinin %10’u kadar olan stearini bir tencereye koyun ve benmari usulü eritin. Daha sonra istediğiniz renkteki mum boyasını ya da pastel boyayı içerisine ekleyin. Eğer kokulu mum tercih ediyorsanız, almış olduğunuz esansı da bu karışıma ekleyin. Karışım eridikten sonra bunu hangi kalıba koyacağınız ise tamamen sizin hayal gücünüze kalmış. İster cam ister tahtadan bir hazneye ya da daha yaratıcı olmak isterseniz kalın kabuklu meyvelerin boşalttığınız kısmına da yerleştirebilirsiniz.

Bu karışımı kalıba dökmeden önce mum ipliğini kalıbın tam ortasına gelecek şekilde yerleştirmelisiniz ve kurumasına izin vermeden bir an önce karışımı kalıba dökmelisiniz. Daha sonra bu kabı bir müddet oda sıcaklığında bekletip ve soğuması için buzdolabına koymalısınız. Yalnız çok soğumamasına da dikkat edin. Bu durumda mum çatlayabilir.

Evde mum yapmak için DIY öneriler

Mum yapımıyla ilgili püf noktalar

Mumu eritirken çok yüksek sıcaklıkta olmamasına dikkat edin. Aksi halde yanıcı olan parafinin alev alması kaçınılmaz olur.Parafin ve stearini karıştırırken stearin, parafinin %10’u kadar miktarda olmalı fakat yaz aylarında bu oran biraz daha yükseltilmelidir. Mum boyasının miktarı da parafinin %2’si kadar olmalıdır. Mum karışımını kaba boşaltmadan önce kabın dibine Arap sabunlu su sürün. Bu, mum karışımının kaba yapışmasını engeller ve bir sonraki mumunuz için temiz bir ortam sağlar.

Siz de evinizin dekorasyonuna en uygun renklerde ve tarzda mumlarla, odalarınıza şıklık ve tarz kazandırabilirsiniz. Özellikle keyifli bir hobi arayanlar için, evde mum yapmak hem üretkenliği hem de hayalgücünü besleyen benzersiz bir uğraş olacak.

 

Leave A Reply