Tasarım dünyası için o bir pop star: Karim Rashid

0

Tasarım dünyasının en renkli ve çarpıcı isimlerinden biri olan Karim Rashid, yüzlerce tasarımı ödülü alan, yaratıcı ve oldukça başarılı bir sanatçı. 1960 yılında Kahire’de doğan Amerikalı sanatçı, endüstriyel tasarım okuduktan sonra stajlarının ardından 1993 yılında New York ve Rotterdam’da kendi şirketine ait olan tasarım stüdyolarını kurdu ve bu noktadan sonra dünya çapında tanınmaya başlandı. Tasarım dünyası içindeki en çok dikkat çeken, hayal dünyasıyla insanları en fazla büyüleyen tasarımcılar arasında ilk sıralarda yer alan başarılı tasarımcı, kullandığı renkler, tasarladığı ürün ve desenlerle kadınların oldukça fazla dikkatini çekiyor.

Şu anda da birçok üniversitede misafir öğretim görevlisi olarak derslere katılan ünlü tasarımcı, doktorasını aldıktan sonra 1996 yılında tasarladığı plastik torba kutusu ‘’Garbo Can’’ ile adını tasarım dünyası tarihine altın harflerle yazdıran Karim Rashid, adeta bu dünyada bir yıldız haline geldi. Üretkenliği, yaratıcılığı ve tasarladığı neşeli konseptleriyle dikkatleri üzerine çeken ve sayısız başarı kazanan ünlü tasarımcı, aynı zamanda sosyal medyada da birçok kullanıcının yakın markajı altında. Kısacası yalnızca tasarım dünyası için değil sosyal medya platformları arasında da o bir star, bir fenomen haline geldi. Gelin, onu biraz daha yakından tanıyalım…

Ona göre iyi bir tasarım modern, iç açıcı ve rahat olmalı

Karim Rashid’i diğer tasarımcılardan ayıran en önemli özelliği, mobilyalarda fonksiyonelliğin ve görünümün yanı sıra, aynı zamanlarda onu kullananların rahatlığına önem veriyor olması. Genelde insanların rahat edip kendini iyi hissedebileceği tasarımlar göz ardı edilirken, onun bu konuya önem verdiğini tasarladığı mobilyaların iç açıcı renklerinden, neşeli tarzlarından ve konforundan anlayabilirsiniz. Ayrıca, her ifadesinde insanların ruh hallerine iyi gelen tasarımlar yapılması gerektiğini önemle vurguluyor.

Tasarım dünyası için o bir pop star: Karim Rashid

Yaratıcılığı sınır tanımıyor

Küçüklüğünden beri çizimler yapan ve ne mutlu ki ailesinin de bu konuda desteğini alarak yeteneğini geliştiren Karim Rashid, tasarım ve yaratıcılık konusunda sınır ve kural tanımadan kendi çizgilerini belirleyebiliyor. Bu sayede, ortaya çıkan tasarımlara baktığınızda, bunların Karim Rashid’in çizgilerine sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Kısacası, sınırları zorlamak ve mutluluğa hizmet etmek, sonunda kendi çizginizi oluşturmanız için zemin hazırlıyor. Bu da Karim Rashid’den öğrendiğimiz tüyolardan yalnızca biri…

Tasarım dünyası için o bir pop star: Karim Rashid

O aynı zamanda tam bir stil ikonu

Karim Rashid’in renkli ve çarpıcı tasarımları sadece tasarladığı ürünlerle sınırlı kalmayarak, bunu giydiği kıyafetlerde ve yaşam tarzında göstermeyi de başarabiliyor. En başta yaşadığı evin dekorasyonun ne kadar neşeli ve yaratıcı bir tarza sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Giydiklerinde de aynı çizgide gidebilen Karim Rashid, modayı da takip etmekten geri kalmamakla beraber, yaratıcılığını kendi giydikleri üzerinde de göstermeyi başarabiliyor. Yani o, harika bir tasarımcıyken aynı zamanda bir stil ikonu. Merak edenler ve daha fazla fotoğrafını incelemek isteyenler Facebook ve Instagram hesabından takip edebilirler.

Geri dönüşüme verdiği önemle ve tasarladığı ürünlerle bunu göstererek dikkatleri üzerine çeken Karim Rashid, aynı zamanda her eşyanın geri dönüşüm özelliğinin olması gerektiğini de vurgulayarak önemli bir konu üzerine dikkatleri çekiyor ve bu da birçok insanın saygısını ve beğenisini nasıl kazandığını oldukça iyi açıklıyor. Ayrıca antika ürünlerden hoşlanmayan ve her zaman modern çizgilerin hakim olduğu ürünler tasarlayan Karim Rashid’in tasarımlarına, izlediğiniz birçok dizide rastlamanız mümkün.

Tasarım dünyası için o bir pop star: Karim Rashid

Sıradanlıktan uzak, renkler dünyasının kralı olarak görülen ve en sevdiği renk beyaz olan Karim Rashid, şu sıralar Umbra, Giorgio Armani ve Yahoo gibi pek çok ünlü firmayla çalışıyor. Ayrıca kendisi İstanbul’un güzelliklerini de kullanarak Gaia and Gino markası için yeni bir proje de tasarladı ve bu projeden büyük bir başarı elde ederek Design Plus 2005 ödülünü kazandı.

Eğer, Karim Rashid’in kendine özgü renkli tasarım dünyası ile henüz tanışmadıysanız sosyal hesaplarından onu takip ederek, eviniz ve yaşam tarzınız için ondan ve neşeli stilinden ilham alabilir; pozitif enerjisini, bakış açısını ve sıradışı dekorasyon tasarımlarını kendi evinizde de uygulayabilirsiniz.

 

Leave A Reply