3 başarılı kadın girişimci ve inanılmaz kariyer öyküleri

0

İş kurmak ve kendi işinin patronu olmak herkesin hayali. Tabi bu günümüzde dışarıdan görüldüğü gibi çok da kolay bir iş değil. Özellikle de bir kadınsanız. Çünkü her ne kadar medeniyet konusunda bir ilerleme yaşasak da kadın girişimci olmak ve bu yolda başarıya ulaşmak erkek girişimcilere göre daha çok mücadele  gerektiriyor. Fakat yıllar öncesine bakıldığında bu konuda cesaret, özgüven, bilgi birikimi ve girişimci ruha sahip  olan kadınların sayısı çok daha azken şuanda gün geçtikçe bu sayı artmaya devam ediyor.

Eğer siz de girişimci ruhuna sahipseniz ve artık bir şeyleri değiştirmeniz ve bir adım atmanız gerektiğini düşünüyorsanız, her girişimci kadının yaşayacağı zorlu yollardan sizin de geçme ihtimaliniz var. Fakat şanslısınız ki artık günümüzde şartlar çok değişti ve yıllardan beri çeşitli işlerde başarılı olmuş ve size ilham olabilecek birçok başarılı kadın girişimci örneği var. İşte ilham alabileceğiniz ve bu yolda size rehberlik edecek başarılı girişimci kadınlardan bazıları…

Sosyal sorumluluk içeren girişimiyle büyük ilgi gören Anna Fiscale

Avrupa’nın gündemine bomba gibi düşen ve hakkında birçok başarı hikayesi haberi yazılan Anna Fiscale, genç ve oldukça başarılı bir girişimci. Onun bu kadar ünlü olmasını sağlayan nokta ise, kurduğu işin; ticari gelirinin olmasının yanı sıra, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi de içermesi.

3 başarılı kadın girişimci ve inanılmaz kariyer öyküleri

İlk önce çeşitli yerlerden defolu kumaşları satın alıp bunları tekrardan dikip, tasarlayarak satışa koyan Anna Fiscale, hem atık ürünlerin değerlendirilmesini sağlarken hem de ortaya yepyeni tasarımlar çıkarıyor ve artık birçok mağazada onun tasarlamış olduğu ürünler sergileniyor.

Bu projenin sosyal sorumluluk içermesinin sebebi ise, projede çalışan 15 kadının o ana kadar fiziksel şiddet görmüş kadınlardan oluşması. Ayrıca hapisten çıkıp sonra da Anna’nın projesinde yer alıp hayatlarını düzelten kadınlar da var. Bu girişimcilik sayesinde birçok insan istihdam edilir ve işsizlik oranı azalırken, aynı zamanda şiddet gören kadınlara da iş olanağı sağlanıp, kendi ayaklarının üzerinde durmalarına da yardımcı olunuyor.

 

Dikiş yeteneğini iş hayatına aktaran Firdevs Serpil Karuserci

Gaziantepli olan Firdevs Serpil Karuserci, özellikle tasarımcılık yapmak isteyen ve dikiş dikmek isteyen kadınlar için mükemmel bir ilham kaynağı. Henüz dikişten hiç anlamazken kurslara giden ve dikiş öğrenen Firdevs Serpil Karuserci, ilk başlarda siparişe yönelik olarak gelinlik dikerken şimdi büyük markalarla çalışıyor, yurt içi ve yurt dışına gelinlik üretip gönderiyor.

3 başarılı kadın girişimci ve inanılmaz kariyer öyküleri

İlk aldığı gelinlik siparişini henüz hiç deneyimi yokken diken ve ortaya çıkardığı ürün oldukça beğenilen Firdevs Serpil Karuserci, yurt dışında bir fuara katılıp insanların beğenisini ve siparişini aldıktan sonra bu işin üretim kısına girmeye karar vererek zaman içinde işleri büyütüp şu anki olduğu konuma geldi ve kendine ait başarılı bir şirkete sahip.

Hayalgücünü başarılı bir girişime dönüştüren Didem Güney Alsoy

Hayalgücünü sonuna kadar kullanan ve ortaya hiç kimsenin şuana kadar düşünmediği bir iş alanı çıkaran Didem Güney Alsoy, hastane yatağında yatarken insanların kendisine sürekli çiçek ve çikolata getirdiğini gözlemliyor ve bu ikisinin birarada olursa daha güzel olabileceğini düşünerek yeni bir iş fikri ortaya atıyor. O da çiçek görünümünde çikolata sepeti oluşturmak. Başkaları tarafından başlarda çılgınca görülen  bu fikir, zaman içerisinde Didem Güney Alsoy’un girişimci ve mücadeleci ruhu sayesinde gittikçe büyüyerek şuanda adı Bonnyfood olan bir markaya dönüşüyor.

3 başarılı kadın girişimci ve inanılmaz kariyer öyküleri

Siz de kendi ayaklarınızın üzerinde durmak, çalışma koşullarınızı kendiniz yaratmak ve sabit bir maaştan daha fazlasını kazanmak istiyorsanız, bu kadınlardan ilham alarak girişimci ruhunuzu ortaya çıkarabilir ve başarılı bir kadın girişimci olarak, hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

 

Leave A Reply