Bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz en faydalı ek gıda önerileri

0

Annelerin bebeklerine en güzel hediyesi olan anne sütü, bebeğin gelişimi ve sağlığı açısından büyük önem taşır. Dolayısıyla uzmanlar, ilk 6 ay boyunca mümkünse bebeğin yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini; daha sonrasında ise ek gıda ile devam edilebileceğini belirtir. Çoğu deneyimli anne, bu konuda uzmanlaştığı için hiçbir sıkıntı yaşamazken; henüz çiçeği burnunda olan ve bebeğine ne tür ek gıdaların iyi geleceğini bilmeyen anneler ise genellikle bu konuda zorlanır. Özellikle ek gıda kavramının kaşık mama ile karıştırılması da çoğu zaman anneleri bebeklerini besleme konusunda zor duruma sokar.

Siz de bebeğinizin en gıdalara geçiş döneminde sağlıklı ve gelişimine katkıda bulunacak yiyecekleri merak ediyorsanız, aşağıda bu konuda işinize yarayacak bilgilere göz atabilirsiniz….

Ek gıda bir öğün yemeği değildir

Bebeğinize ek gıda vermeden önce bilmeniz gereken en önemli konu, ek gıdayı mama kavramı ile karıştırmamanız gerektiğidir. Çünkü ek gıdanın amacı, artık anne sütüne alışmış bebeğinizi, yeni lezzetlerle tanıştırmak ve bu lezzetlere alışmasını sağlamaktır. Yani burada amaç doyurmak değildir. Dolayısıyla hazırladığınız yiyeceklerin miktarı da buna göre olmalıdır. Çünkü esasen amaç, yalnızca bir çay kaşığı ölçüsünde yemeği tatırmak olmalıdır. Aksi durumda bu miktar fazlalaşırsa, bebeğiniz henüz bu lezzetle yeni tanıştığı için yiyecekten soğuyup reddedebilir.

Bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz en faydalı ek gıda önerileri

İlk olarak ne yedireceğinize dikkat edin

Çoğu anne, özellikle ilk defa çocuk sahibi olanlar; ek gıdaya nelerle başlaması gerektiği konusunda çok bir fikre sahip değildir. Birçok kişinin bu konudaki görüü farklı olduğu için de araştırma yaparken kafaları karışabilir. Eğer siz de bu tür kafa karışıklıkları yaşıyorsanız veya bu konuda hiç araştırma yapmadıysanız birçok uzmanın ortak görüşü olan yoğurt, sebze, meyve ve tahıllı yiyecekleri ilk etapta kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz en faydalı ek gıda önerileri

Bazı anneler, çeşitli tatlardaki meyveleri yoğurt ile karıştırarak bebeklerine verirler ve sonucunda onların bu lezzetten ne kadar hoşnut olup yediklerini gördüklerinde mutlu olurlar. Fakat iş, sebze ve tahıl tüketimine gelince değişir. Çünkü tatlıya alışmış olan bebek, bu noktadan sonra diğer lezzetleri reddetmeye başlar. Sonuç olarak, onları artık bu tür gıdalarla besleme oldukça zorlaşır. Dolayısıyla böylesine zor bir durum yaşamamak ve bebeğinizin tek yönlü beslenmesine engel olmak için ilk etapta onu sebze ve tahıl ürünlere alıştırmanız gerekir.

Ek gıda için en sağlıklı sebze ve meyveler

Uzmanların görüşüne göre haşlanmış havuç, kırmızı pancar, patates, kabak ve balkabağı bebeğinizin gelişimi ve sağlığı için oldukça önemli başlangıç ek gıdalarıdır. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise, başlangıçta hiçbir sebzeyi birlikte karıştırmamanız ve her sebzenin tadını ayrı ayrı bebeğinize öğretmeniz gerektiğidir. Ayrıca patates, kabızlık sorununa yol açabileceğinden mutlaka başka bir sebzeyle karıştırarak vermelisiniz.

Bebeğiniz için hazırlayabileceğiniz en faydalı ek gıda önerileri

Bebeğiniz için en iyi başlangıç meyveleri ise; şeftali, muz, avokado, elma ve armuttur. Fakat muz, kabızlık yapacağından çok sık vermemelisiniz. Ayrıca her meyvenin taze ve mevsiminde olmasına da dikkat etmenizde fayda var.

Sonuç olarak ek gıda, bebeğinizin büyüme ve lezzetlerle ilk olarak tanışma süreci açısından oldukça önemli bir yere sahip. Dolayısıyla bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların miktarına, tazeliğine, yedirme sırasına ve pişirilme biçimine dikkat etmelisiniz.

 

 

Leave A Reply