Cinsel hayat ilişkide ne kadar önemli?

0

Kadın erkek ilişkileri her zaman sevgi, saygı ve güven unsurlarına dayandırılır ve sağlıklı bir ilişki ancak bu unsurlar var olduğu halde devam ettirilebilir görüşüne yabancı değiliz. Fakat çoğu kişinin göz ardı ettiği ve ilişkilerin temelini derinden sarsacak veya güzelleştirebilecek unsurlardan bir diğerinin de cinsel hayat olduğu su götürmez bir gerçek. Tabi, burada duyguların varlığından sonra ve insanların birbirine haz verme ve alma dürtüsünün bir sonucu olarak ortaya çıkan cinsellikten bahsediyoruz. Yani sağlam bir ilişkinin varlığını sürdürebilmesi için mutlu bir cinsel hayat olmazsa olmaz bir kriter. Dolayısıyla ilişkilerde duygusal davranışlara olduğu kadar, cinsel hayata da bir o kadar önem vermek şart.

İlişkilerin en özel anları cinsel birliktelik sırasında yaşanır ve mutlu bir cinsel hayat, çiftlerin birbirine duyduğu güvenin, tutkunun ve sevginin bir göstergesidir. Bu yüzden partnerinizle olan cinsel hayatınızın sizin için ne derece önemli olduğunu keşfetmeniz gerekiyor. Peki, mutlu bir cinsel yaşamın sırları hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım…

Cinselliği dozunda yaşamak gerekiyor

Cinsellik her ne kadar ilişkilerin can damarı olsa da üzerine çok fazla durarak bu konuda kendinizi ve partnerinizi yıpratmamanız gerekiyor. Yani bu konuda fazla istekli ya da isteksiz olmak ilişkinizde sorunlara sebep olacağından, her şeyde olduğu gibi cinsel hayatta da belli dozda ilerlemeniz gerekiyor.

Cinsel hayat ilişkide ne kadar önemli?

Cinsel birliktelik hesaplı veya zorunlu olmamalı

Düzenli bir cinsel hayat, ilişkiler için çok önemli olsa da sürekli birliktelik yaşamak ilişkinizi üst seviyelere taşıyacak ve hep mutlu olacaksınız anlamına gelmeyebilir. Çünkü bunun için belli bir kriter veya istatistik yok. Yani ilişkinizi ayakta tutabilmek için haftada kaç kez birlikte olduğunuzdan çok, bu sırada yaşadığınız cinsel doyumun ne kadar özel olduğu çok daha önemli bir kriter. Dolayısıyla kendinizi kötü hissetmemeli ve karşı taraf da hissettirmemelisiniz.

Yanlış anlaşılmalar cinsel hayata ve ilişkiye zarar veriyor

İlişkilerde cinsel birliktelik sırasında veya öncesinde birtakım yanlış anlaşılmalar yaşamanız ve bu yüzden ilişkinizin kötüye gitmesi mümkün. Örneğin partnerinizin bir süredir ilgisiz olması, sizin isteklerinize cevap verememesi, kendinizi ona karşı yetersiz hissetmeniz, yorgunluk vb durumlar birbirinizi yargılamanıza sebep olabilir. Yani bazı dönemlere partnerinizin sizi yeterince çekici bulmadığını; hatta başka biriyle birlikte olduğunu bile düşünmeniz mümkün. Dolayısıyla böyle bir durum yaşamamak için, cinsel hayatın liişkiniz için önemli olduğunu fakat her şey olmadığının da bilincinde olmalısınız. Ayrıca bu tür düşüncelere sahipseniz partnerizinle mutlaka açık açık konuşmalısınız.

Cinsel hayat ilişkide ne kadar önemli?

Cinsel hayat kadın erkek ilişkilerinin olmazsa olmazı. Dolayısıyla mutlu bir birliktelik için ilişkinizde yukarıda belirtilen noktalara dikkat etmenizde fayda var.

 

Leave A Reply