Çocuklar için birbirinden keyifli ve öğretici çocuk kitapları

0

Teknolojinin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı, adeta her yanımızın hayatı kolaylaştırıcı cihazlarla çevrili olduğu bir düzende yetişkin olarak kitap okuma alışkanlığı kazanmak ne kadar zorsa; teknolojiyi pek bir seven çocuklarımıza da bu alışkanlığı kazandırmak aynı şekilde oldukça güç. Fakat onların dikkatini çekecek ve eğlendirecek, aynı zamanda öğrenmelerini de sağlayacak çocuk kitapları ile onları teknolojiden biraz olsun uzak tutmak ve okuma alışkanlığı kazandırmak mümkün. Tabi burada kitapların içeriğinin olduğu kadar, ebeveynlerin de rolü çok önemli. Çünkü kolayca görülebiliyor ki çocuklar, hemen eline kitap verince tamam deyip okumuyorlar ve iPadlerine, bilgisayar oyunlarına ve akıllı telefonlarına dönebilmek için büyük bir savaş veriyorlar. Dolayısıyla bu savaşı kazanmak ve onları kitaplara yaklaştırmak için sabırlı olmak gerekiyor.

Günümüzde artık çocuk gelişimi oldukça önemli bir konu. Bu yüzden onların gelişmesi ve eğlenmesi için yazılmış tonlarca çocuk kitabı var. Peki, bu kitapların hepsi onlar için faydalı mı? Bu konuda kesin bir yanıt vermek zor. Çünkü her bir yazarın ve kitabı alacak ailenin farklı bir bakış açısı var. Bu yüzden aşağıda birçok uzmanın tavsiye ettiği ve ebeveynlerle çocuklarının memnun kaldığı kitap listesine göz atabilirsiniz…

Oyun kartlarıyla hikayeler uydurarak ilgisini çekin

Çocuklarınıza anlamasalar bile doğdukları andan itibaren hikayeler, masallar okuyun. Çünkü büyürken sizin okuduğunuz hikâyelerinizi dinlemek mutlaka ilgilerini çekecektir. Fakat özellikle ilk 1 yıl, bebekler yalnızca siyah ve beyaz rengi ayırt edebildiği için ona siyah beyaz renklerin olduğu hikaye kartlarından alın ve ona bu kartları göstererek, hikayeler anlatın.

Çocuklar için birbirinden keyifli ve öğretici çocuk kitapları

Resimli kitaplardan faydalanın

İki aşından sonra çocuklar özellikle rengarenk şeylere ilgi duyuyor. Bu yüzden ona ilgisini çekecek renkli ve resimli kitaplardan alın. Kendisinin okuyabileceği yaşa kadar hikâyeleri ona siz okuyun ve beraber resimlere bakın. Bu konuda oldukça iyi çocuk kitapları ortaya koyan TÜBİTAK, İş Bankası ve Yapı Kredi Yayınlarından da faydalanabilirsiniz. Örneğin; İş Bankası yayınlarına ait olan Mutlu Suaygırı kitabı gibi…

Çocuklar için birbirinden keyifli ve öğretici çocuk kitapları

Birçok ders çıkarılabilecek bir kitap: Afacan Resimler

Çocuklara önyargı, mükemmellik, hatasını kabullenme olgunluğu, aslında sevmediğimiz insanları tanıyınca ne kadar sevebileceğimize dair ders verici bilgiler veren ve oldukça keyifli olan bu kitabı çocuğunuza mutlaka okutmalı veya okumalısınız.

Çocuklar için birbirinden keyifli ve öğretici çocuk kitapları

Açgözlü bir kedinin hikayesinden ilham alsın: Kedi ve Yıldızlar

Eğer çocuğunuzun iyi ve akıllı bir birey olarak yetişmesini istiyorsanız; birçok deneyimli ebeveynin size tavsiyesi İran edebiyatının çocuk kitapları. Bunlardan biri de bir açgözlülüğün aslında ne kadar başa bela bir şey olduğunu kedinin başına gelen olaylarla anlatan, azla yetinmeyi ve aynı zamanda mücadele etmeyi de öğreten harika bir kitap olan Kedi ve Yıldızlar. Önerilen yaş grubu ise en az 6 ya da 7.

Yardımlaşmayı öğreten kitap: Minik ve Benek

Çocuklara yardımlaşma kavramını eğlenceli bir hikaye eşliğinde öğretecek olan bu kitapta, karnını doyurmak amacıyla sürekli ağaçları gezen Benek ve ona bu konuda yardımcı olmaya çalışan arkadaşı Minik’in hikayesi anlatılıyor.

Çocuklar için birbirinden keyifli ve öğretici çocuk kitapları

Siz de bu müthiş çocuk kitapları ile ona hem okuma alışkanlığı kazandırın, hem de kişisel ve zihinsel gelişimine eğlenceli bir şekilde katkıda bulunun.

 

Leave A Reply