Çocuklarda 2 yaş sendromu nedir?

0

Bebeklikten çocukluğa geçiş olarak sınıflandırılan 2 yaş, hem çocuk hem de ebeveynleri açısından zorlu bir dönemdir. Çünkü bu süreçte çocuk, çevresi ve kendisiyle ilgili birçok yeni şeyi kefetmeye başlar. Bunun yanı sıra, yaşadığı fiziksel değişiklikler de ağrılı bir sürece sebep olur. Fakat ebeveynler için en zorlayıcı olan faktör, çocuğun bazen sabrı zorlayan derecedeki davranışları olabilir. Uzmanlar ise, bu dönemin her çocukta benzer şekilde geçtiğini ve yıpranmamak adına ebeveynlerin çocuklarına bunun bilincinde olarak ve empatiyle yaklaşmasını gerektiğini belirtir.

Siz de çocuklarınızın bu zorlu dönemini atlatmak için, hem onların hem de sizin işinizi kolaylaştıracak bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz. İşte 2 yaş sendromu ve bu konuda bilmeniz gerekenler…

2 yaş sendromunun süresi değişebilir

Bebekliğin artık sona erdiği 2 yaşa gelindiğinde, çocuklar için stresli bir dönem başlar. Bu da duygularının sürekli inişli çıkışlı bir halde olmasına sebep olur. Tavırlardaki negatif değişikliklere yol açan bu iniş çıkışlar ise, ebeveynlere oldukça zorlu zamanlar yaşatır. Ayrıca 2 yaş sendromunun belli bir süresi veya tam olarak ortaya çıkma zamanı yoktur. Hatta bazı çocuklar, 2 yaşından önce de bu sendromu yaşamaya başlayabilir ve bu durum uzun yıllar boyu da devam edebilir. Ayrıca bazı çocuklar daha sakin yapıda oldukları için, bu dönemi kısa sürede atarken; bazıları ise olduğundan daha uzun bir sürede de bu durumu yaşayabilirler.

Çocuklarda 2 yaş sendromu nedir?

Üzerinde baskı kurmayın

Bu dönemde özellikle anneler büyük bir zorluk yaşar. Çünkü doğduğu andan itibaren annesinden kendini ayrı görmeyen bebek, büyümeye başladığında artık seçimlerini kendisi yapmak ve tek başına hareket etmek ister. Bu da annesi ile arasında uçurumların oluşmasına ve sonuç olarak anlaşmazlıkların çıkmasına sebep olur. Böyle bir durumda ise, annenin çocuğunu gözetleyerek varlığını hissettirmesi; fakat ona istemedği bir şekilde müdahelede bulunmaması gerekir. Çünkü bu dönemde çocuklar, bireyselliğinin ve seçim özgürlüğünün farkına varır. Böle bir durumda onlara özellikle sert müdahaleler edilmesi, kişilik oluşumlarını engelleyebilir.

Duyguları konusunda onunla konuşun

Çocuklar bu süreçte tek başına karar vermek ve ihtiyaçlarını kendileri karşılamak isterler. Bu yüzden onlara birşey yaptırmak ki istedikleri birşey değilse oldukça zordur. Bu yüzden böyle kriz durumlarda onların karar almalarına izin vermek gerekir. Fakat aldıkları her karar onları memnun etmeyebilir ve bu durumun içinden çıkmayı henüz bilmedikleri için panikleyerek gerilirler; bunu da ebeveynlerine de yansıtırlar. Burada doğru olan ise, onların saldırgan davranışlarına karşılık onlar gibi karışık vermemek; sakinleştikten sonra neler hissettiği konusunda onlarla konuşmaktır.

Çocukların yaşadığı 2 yaş sendromu oldukça zorlayıcı gibi görünse de ebeveynlerin sergilediği otoriter, sağlam ve anlayışlı tutum çocuğun gelişmesine katkıda bulunurken; bu dönemin daha kolay atlatılmasına da yardımcı olur.Çünkü çocuklar panikleyip ağlayan veya ağladığında istediği her şeyi yapmaya hazır olan ebeveynleri güven verici bulmazlar. Aksine otoriter, sakin ve mantıklı tepkiler veren ebeveynler onların daha kolay gelişmesini ve eğitilmesini sağlar.

Siz de çocuğunuz için 2 yaş sendromu konusunda neler yapabileceğinizi, mutlaka önceden araştırın. Onun psikolojisine de beden sağlığı kadar özen göstermeyi ihmal etmeyin.

 

Leave A Reply