Çocuklarda uçuk oluşmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

0

Saatler hatta bazen günler öncesinden kaşıntı ve yanma gibi belirtilerle geleceğini hissettiren, geldiğindeyse içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde karşımıza çıkan uçuklar, sonrasında yaraya dönüşerek bir süre bizimle kalır. Bu süre kişiye göre değişse de bir haftadan önce iyileşmez. Bu sürede de bizlere ağrı ve acı verir; konuşmayı, gülmeyi ve yemek yemeyi oldukça zor hale getirir.

Dışarıdan bakıldığında yalnızca ufacık bir yara gibi görünen uçuklar, ancak “yaşayan bilir” tadında seyreden bir süreç yaşatır. Tıpta Herpes Simpleks ismi verilen uçuk virüsleri, bu sıkıntılarımızın sorumlusudur. Peki, bu Herpes Simpleks bize nasıl bulaştı?

İşte uçukzedeler olarak çocukluğumuzu sorgulayacağımız sebepler ve çocuklarda uçuk oluşmasını önlemek için dikkat etmemiz gerekenler…

Çocuğunuzu yabancılardan korumak için bir sebep daha

Öncelikle her virüs gibi bulaşıcı olan uçuğun, genellikle çocukluk çağlarında ilk kez karşılaşıldığı ve erişkinlerin yüzde 80’inin bu virüsleri taşıdığını söylememiz gerek. Üstelik hiç uçuk çıkarmamış olmak, bu virüsü taşımıyor olmanın bir göstergesi değil; yalnızca taşıyıcı da olabilirsiniz. Dolayısıyla, sokakta gördüğünüz sevimli bir çocuğu “hanimiş hanimiş” diye severken bir kez daha düşünmelisiniz.

Tek bir temas, virüsü sizden alıp henüz bağışıklığı tam anlamda gelişmemiş bir çocuğa iletebilir. Vücuda konuşlanan bu virüs, çocukluk zamanlarında ortaya çıkmasa bile, ileriki zamanlarda ortaya çıkabilir. Örneğin, kış aylarında gribal hastalıkların artışıyla birlikte vücut direncinin düşmesine bağlı olarak dudak çevresinde görebilirsiniz. Şaşırmayın; o uçuk yeni gelmedi o çocuğunuza. Aslında uzun zamandır bekliyordu sadece.

Çocuklarda uçuk oluşmasını önlemek için dikkat edilmesi gerekenler

Peki ya aile bireylerinde uçuk varsa ne yapmalısınız?

Sokaktaki yabancılardan gözümüz gibi sakındığımız çocukları bizzat kendimizden nasıl koruyacağımız da önemli. Annede ya da babada da uçuk çıkıyor olabilir. Bu durumda uçuğa sahip olan kim ise, uçuklu dönem boyunca yüzü için kullandığı havluyu ayırarak ev halkını korumaya başlayabilir.

Bunun dışında, temasla bulaşan bu virüsün çocuklarda uçuk oluşturmasını engellemenin en güzel yolu elbette temastan kaçınmak. Maalesef güzeller güzeli çocuğunuzu öpmeye ara vermelisiniz. Ayrıca uçuğunuza dokunduğunuzda elinizi iyice yıkamalısınız; böylece elinizin dokunduğu yerlerden çocuğunuza bulaşma riskini azaltmış olursunuz.

Çok dikkat etmenize rağmen virüs bulaşırsa ne yapmalısınız?

Elinizden geleni yaptınız; ancak, bu çok bulaşıcı olan virüsten çocuğunuzu kaçıramadınız.

Üzülmeyin. Artık göreviniz, bağışıklığın düşmesini fırsat bularak uykusundan uyanan virüsü engellemeye çalışmak. Özellikle grip gibi kış hastalıklarından çocuklarınızı ve elbette kendinizi korumalısınız. Ayrıca kısa sürede hızlı kilo vermek de bağışıklık sisteminizi zayıflatacağından, kilonuzu korumaya çalışmalı ya da kilo vermeyi yavaşlatmalısınız.

Kansızlık, hormonal değişimler, uykusuzluk ve stres de bağışıklık sistemini düşüren etkenler. Bu nedenle, çocuklarınıza mümkün olduğunda düzenli uyku sağlamalı ve stresten uzak bir yaşam sürmelerini sağlamaya çalışmalısınız.

Her şeye rağmen çıkmakta ısrarcı olan bir uçuk içinse, ön belirtiler hissedildiği anda uçuk kremi uygulamanın etkisi oldukça fazla. Ağrılı durumlarda ise, doktorunuzun önereceği bir ağrı kesici kullanabilir ya da buz uygulaması yaparak ağrınızı azaltmaya çalışabilirsiniz.

 

 

Leave A Reply