Çocukları geleceğe hazırlamak için yapılması gerekenler

0

Yaşadığımız hayat hızlı bir şekilde değişiyor; çeşitli alanlarda birçok yenilik yaşanıyor, eğitim reformları oluyor ve her ülke kendi içerisinde olumlu olumsuz birçok gelişme yaşıyor. Bütün bunlardan ise, en çok da gelecek nesillerimiz olan çocuklarımız etkileniyor. Özellikle de yozlaşmanın bu kadar çok olduğu günümüzde, bir önceki nesle göre artık topluma sağlıklı ve akıllı bireyler katmak bir yana; onların geleceği için endişeleniyor, yeterince önümüzü göremiyoruz. Fakat her şey bir kenara, çocukları geleceğe hazırlamak için; onların doğumundan itibaren yapacaklarımız, gelecek yaşamlarında yapacakları seçimleri ve dolayısıyla yaşayacağı hayatları da oldukça etkiliyor.

Toplumdaki her bir birey yetişkinlik döneminde ne yapıyorsa ailede gördüğü eğitimin bir yansımasını gösteriyor aslında. Dolayısıyla çocuklarımızı iyi bireyler olarak yetiştirmek ve onlara güzel bir gelecek kurmak için en büyük görev biz ebeveynlere düşüyor. İşte onlar için yapmamız gerekenler…

Gelişim süreçleri gözlemlenmeli

Çocukları geleceğe hazırlamak için ilk olarak, doğumdan itibaren tüm gelişimi süreçlerini dikkatle gözlemlemek gerekiyor. Çünkü insanlar zekâsının %20’lik kapasitesini 5 yaşına kadar tamamlıyor. Geriye kalan kısmını ise, hayatları boyunca geliştirmeye çalışıyorlar. Dolayısıyla ilk olarak çocukların zekâ ve karakter gelişimleri üzerinde durmak gerekiyor ki, gelecekte doğru kararlar alabilme yetisine sahip olabilsinler. Aynı zamanda her yaşta çocuk, farklı bir gelişme yaşadığı için bu süreçteki duygusal, zihinsel ve sosyal davranışlarının mutlaka izlenmesi gerekiyor. Bu yüzden çeşitli oyunlarla ve hikâyelerle gelişimlerini desteklemenin yanı sıra; keşfetme duygularını açığa çıkarmalarına izin vermek ve onları kısıtlamamak gerekiyor.

Çocuğun başkalarıyla kıyaslanmaması çok önemli

Ebeveynler bunu fark etmese de çocuklarının hayatları boyunca akıllarında yer edinecek davranışlarda bulunabiliyorlar. Örneğin çocukları ileriki hayatlarında olumsuz yönde etkileyecek olan karşılaştırma gibi… Bunu yalnızca çocukluğumuzda değil, hayatımız boyunca o kadar sık duyuyoruz ki; sürekli kendimizi bir savunma haline alıyor ve hep sebebini bilmesek de kendimizi başkalarıyla yarışırken buluyoruz. Bu ise, genelde başarısızlığa, hayal kırıklıklarına ve belki de kıskançlıktan başkalarına zarar vermeye kadar gidebiliyor. Bu duygunun yerleşimi ise genelde küçük yaşlardan itibaren oluyor. Bu yüzden ebeveynlerin asla çocuklarını başkalarıyla kıyaslamaması ve onlara güzel şeyler yaptıklarında iltifat etmesi gerekiyor.

Çocukları geleceğe hazırlamak için yapılması gerekenler

Ona mutlu bir çocukluk verin

Maddi imkânlar ne kadar iyi olursa olsun; çocukları geleceğe hazırlamak için ne yazık ki para tek başına yeterli değil. Bunun yanı sıra; onun psikolojik ve fiziksel şiddetin olmadığı bir ortamda büyümesi, etrafında onu seven ve bunu gösteren insanlar olması yani kısacası güzel çocukluk anılarına sahip olması gerekiyor. Ayrıca çocuk büyürken en yakınında olan ebeveynlerinin davranışlarını örnek alacağından; özellikle anne ve babanın konuşmalarına, hareketlerine ve başkalarıyla olan paylaşımlarına dikkat etmeleri gerekiyor.

Deneyim kazanmalarına izin verin

Özellikle ülkemizde bunu sık sık duyarız. Aman oğlum elleme bak yanarsın, dokunma ona, gel buraya gibi sözler hemen hemen hepimizin kulağında hala çınlar. Fakat bu tür davranışların çocuk psikolojisi üzerinde oldukça olumsuz etkiler yaptığını söyleyen uzmanlar, kesinlikle çocukların bir şeylerden uzaklaştırılmaya değil, aksine teşvik edilmeye ihtiyaçları olduğunu vurguluyor. Örneğin bir şeyi merak edip dokunmak istediklerinde; direkt ‘Yapma’’ demek yerine tehlikeliyse sebebini açıklamak; tehlikeli değilse dokunmasına ve onu deneyimlemesine izin vermek gerekiyor. Bu tür davranışlar, onun kendine olan güvenini kazanmasına yardımcı olacağı gibi, çevresindeki dünyayı daha iyi algılamasını sağlıyor. Gelecekte ise daha ayakları basan, merak duygusu gelişmiş, özgüveni yerinde bir birey olma ihtimali daha da çok artıyor.

Çocukları geleceğe hazırlamak, yalnızca gerekli maddi imkânların hazırlanmasıyla bitmiyor ne yazık ki. Bundan daha çok, onları doğru yetiştirmek ve gelişimlerinin her aşamalarında onlara destek olmak gerekiyor.

 

Leave A Reply