Hamilelik döneminde bebek alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli?

0

Hamileliğin zor kısımlarını bir kenara attığınızda ve geriye dönüp baktığınızda aslında o kadar güzel anlar yaşadığınızı fark ediyorsunuz ki, artık bir noktadan sonra daha önce anne olmuş kadınların da dediği gibi tekrardan hamile kalmak istiyorsunuz.  Çünkü bu dönem, eğer siz isterseniz ve şartlar da elverirse oldukça heyecan verici bir deneyim sunuyor. Bu dönemde yaşadığım deneyimleri hayatımın hiçbir anında yaşamadığıma ve yaşayamayacağıma da eminim.

Nedenine gelirsek, öncelikle hamileliğin ikinci döneminin sonlarına doğru karnınız iyice belirginleşmeye başlıyor ve bununla beraber bebeğin hareketlerini daha çok hissediyorsunuz. Böylece artık gerçekten de iki kişi olduğunuzu hissediyor ve yaptığınız her şeyde aldığınız her kararda onun da sorumluluğunu taşıdığınızın farkına varıyorsunuz. Dolayısıyla bu dönemde yaşanan tüm fiziksel acılarınız veya kısıtlanmalarınız artık onu iyice hissetmeye başladığında eskisi gibi sizi rahatsız etmiyor. Bir de tüm bu pozitif ve umutlu ruh haini ortaya çıkaran bir şey var ki o da bebek alışverişi.

Artık hamileliğin iyice ilerlemeye başladığı dönemlerde başlayan bebek alışverişi telaşı, bu sürecin en zevkli kısımlarından biri. Fakat her nedense birçok anne adayı bu durumu gözünde büyütüyor ve dünyanın en zor işiymişçesine stresli ve tez canlı bir şekilde her şeyi en kısa sürede tamamlamaya çalışıyor. Fakat bu dönemin en zevkli kısımlarından olan alışverişi, sakin ve mutlu bir şekilde tamamlamak mümkün. İşte bu süreçte işinize yarayacak ipuçları…

Bebek alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Alışveriş listesini abartmaktan kaçının

Öncelikle birçok konuda olduğu gibi ne yapmam gerektiğini birçok kişiye sormak yerine kendime bu konuda bilinçli ve deneyimli bir kaç anne belirleyip, alışveriş konusunda onların görüşlerini istedim. Siz siz olun, bebeğe neler alınması gerektiği konusunda bir mağaza çalışanına danışmayın. Şahsen benim yaşadığım tecrübeye göre size upuzun ve gereksiz bir liste veriyorlar. Özellikle bebeğinizin ilk aylarında çok fazla giysiye ihtiyacınız olmayacağı için de bu olayı abartmamanız gerekiyor. Bir de doğum sonrası alacağınız giysi hediyelerini de hesaba katarsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Pahalı ürün tuzaklarından kaçının

Günümüzde anti bakteriyel mobilya diye bir icat çıkarmışlar ki, bunu kimin çıkardığı da belli değil; oldukça uçuk fiyatlarda bebek mobilyası satın almanızı sağlıyorlar. Fakat alacağınız ürünün anti bakteriyel olması biraz da sizin elinizde. Siz ne kadar temiz tutarsanız mobilya da o kadar anti bakteriyel olur. Önemli olan; alacağınız ürünün kalitesi, güvenli olması, fonksiyonelliği ve kullanım süresi. Bu yüzden eğer orta derece bir bütçeye sahipseniz, kendinizi zorlayıp lüks mobilyalardan almak zorunda hissetmemelisiniz.

Alışveriş listesi yapın

Kendinize bir liste yapın ve o listeyi önemine göre ayırarak her ay bir kısmını satın alın. Böylece bir aya tüm listeyi yükleyerek, bütçenizde büyük bir delik açmış olmazsınız. Ayrıca sevdiklerinizin size sürpriz yapmasını beklemek yerine, yakın olduklarınıza ihtiyaç listenizi gönderebilir ve hatta bunun için bir baby shower partisi düzenleyebilirsiniz. Böylece masraflarınızı sevdiklerinizle paylaşarak alışveriş yükünden kurtulabilirsiniz.

Bebek alışverişi, hamilelik döneminin en heyecan verici olaylarından biri. Dolayısıyla bu süreçten keyif almanız ve alışverişi yaparken, kendinizi mutlu hissetmeniz gerekiyor. Bunun içinse her şeyin zamanla rayına oturacağına, ihtiyaçların öyle ya da böyle karşılanabileceğine; önemli olanın siz ve bebeğinizin sağlıklı olması gerektiğine inanmalı ve yaşadığınız her anın keyfini çıkarmanız oldukça önemli.

 

 

Leave A Reply