Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

0

Annelik, kadınların hayatta başına gelebilecek en mucizevi olay olarak tanımlanıyor. Henüz annelik duygusunu tatmamış olan kadınların bile, kardeşlerine, çevresindeki çocuklara, hatta eşlerine karşı bile annelik içgüdüsüyle koruyucu bir şekilde yaklaşıyor olması, kadınların bu mucizeyi aslında duygu olarak yaradılışında taşıdığını gösteriyor. Daha küçük birer kızken oynanan evcilik oyunlarında da bu çok açıkça belli olmuyor mu zaten? Oyuncak bebekleri tutuşundan, onları besleme şekline kadar, kadınlar gerçekten de bir bebeğe nasıl bakacaklarını adeta bilerek doğuyorlar. Bunun öğrenilen bir bilgi olmadığını, doğaya baktığımızda da çarpıcı bir şekilde görebiliyoruz. Hayvanlar aleminde annelik, şöyle göz ucuyla dahi bakıldığında insanların yavrularına yaklaşımı, verdiği tepkiler açısından hiç de farklı değil. Çünkü anne, yavrusu için en iyisini isteyen, onu korumak, beslemek, iyi bir şekilde yetiştirmek için yer yüzüne gönderilen en kutsal varlık. Hayvanlar alemi de annelik kavramını algılıyor, biliyor ve bebekler her koşulda, annelerine doğru yöneliyor ve ondan şevkat bekliyor. Dolayısıyla, hayvanlar aleminde annelik, tüm anneler ve bebeklerin ne kadar benzer olduğunu ortaya koyuyor.

Pek çoğumuz bebekliğimize dair bulanık hatıralara sahip olsak da zor anlarımızda, sevgiye ihtiyaç duyduğumuz zamanlarda kollarımızı nasıl annelerimize uzattığımızı, başımızı nasıl göğsüne yasladığımızı çok iyi biliyor gibi değil miyiz? İşte hayvanlar aleminde annelik ve bebeklerin annelerine karşı duyguları da tam anlamıyla böyle. Dilerseniz, birlikte hayvanlar aleminde annelik ile ilgili bazı detaylara göz atalım ve benzerlikleri keşfetmeye başlayalım…

Ön ayaklarını bebeklerinden ayırmayan cefakar anne pandalar

Bebek pandalar dünyaya geldiklerinde, yaklaşık 100 gram kadar olurlar. Her 2 saatte bir emzirilme ihtiyacı duymaya başlarlar. Ancak, anne pandalar, yavrularına o kadar düşkündürler ki ön ayaklarını onların üzerinde tutmaya, yer değiştireceğinde de ağzında onu gittiği yere taşımaya devam eder. Bebek pandalar, 1 buçuk yaşına gelene kadar annelerini emmeye devam ederler. Dolayısıyla, cefakar anne pandalar, tüm bu aktivitelere, bebekleri artık bambu yiyebilecek kadar güçlenene kadar devam ederler.

Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

Elini yavrusunun üzerinden çekmeyen anne pandalar, size de tanıdık geldi mi? Eğer bir anneyseniz, zaten bunu bizzat yaşıyor ve yavrunuzu gözünüzden sakınıyor olmalısınız. Ancak, henüz anne olmadıysanız, anneciğinizin elini sürekli üzerinizde hisseden bir evlat olarak, anneliğin her canlı için ne kadar özel ve kuvvetli bir duygu olduğunu bu şekilde fark edebilirsiniz.

Bebekleri kendilerini takip edebilene kadar onları ağzında taşıyan anne kaplanlar

Kedigiller, genellikle aynı özelliklere sahip hayvanlar olurlar. Avlanma, eğlenme, miskinlik etme, kısacası hayatlarının her alanında, birbirlerinin aynı tepki verirler. Eğer bir kedi sahibiyseniz, kaplanlar hakkında da oldukça geniş bilgiye sahipsiniz demektir. Tıpkı kedilerde olduğu gibi, kaplanlar da yavruları kendilerini takip edebilme yetisine sahip olana kadar onları ağızlarında, gittikleri her yere götürmeye çalışırlar. Ne kadar yavruları varsa, onları tek tek gidecekleri yere kadar götürürler. Ayrıca, yavrular annelerin istemediği ya da tehlikeli bulduğu bir şey yaptıklarında da enselerinden nazikçe ısırılarak uyarılırlar.

Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

Annelerin, bebeklerini gözlerinin önünden ayırmak istememeleri ve her gittikleri yere onları da götürmeleri, istemedikleri bir şey yaptıklarında onları çekerek uyarmaları, her annede ortak bir özellik değil midir? Düşünün; anneniz sizi de tam yola çıkacakken tişörtünüzün arkasından çekip uyardığı olmadı mı? Ah canımız, annelerimiz; bizi çekiştire çekiştire siz de az çekmediniz…

Kendini siper ederek yavrularını bacaklarının arasında ısıtan anne penguenler

Ne tatlıdır anne sıcaklığı ve ne kadar kuvvetlidir ki bütün kazaklardan, battaniyelerden daha sıcak tutar bizi. Anneciğimize sarılır, onun kanatları altında güvenle ısınırız. Tıpkı penguenlerde olduğu gibi… Anne penguenler de yavrularını, vücut ısılarını kontrol altında tutabilecek erişkin yapıya gelene kadar, onları bacaklarının arasında tutar ve ısıtırlar. Onlar bacaklarının arasındayken, yürümeye çalışır ve gittikleri her yere onları da götürürler.

Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

Aslında, penguenler medeniyet bakımından bizden çok daha ileride bile sayılabilirler. Erkekleri tek eşliliğe inanan ve eşlerine çkıl taşları hediye ederek onların sürekli gönlünü hoş tutmaya çalışan, çocuklarla eşit şekilde ilgilenen, romantik birer erkek, ideal birer babadırlar. Tüm canlılarda erkekler için aynı şeyi söyleyemeyiz ama tüm anneler için penguenler kadar koruyucu, yavrularını sıcak tutmak için çaba sarf eden anneler olduklarını söylemek mümkün. Dolayısıyla, yine tüm alkışlar annelere gidiyor.

Yavrularını emzirmekten mümkün olduğunca vazgeçmeyen anne balinalar

Anneler, yavrularına mümkün olduğu kadar anne sütü vermek, bu sayede bağışıklık sistemlerini ve gelişimlerini güçlendirmek için çabalarlar. Artık dişler çıkıp, bebeklik dönemi tamamlandığı zaman dışarıdan besinlere yönelirler. İşte anne balinalar da tıpkız bizler gibi düşünüyor. Bebeklerini mümkün olduğu kadar kendi sütleriyle besleyen bu memeliler, Doğumdan emzirmeye kadar aslında bizlere çok benziyorlar.

Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

Balinalarla ilgili en büyük yanılgıların başında, onları görüntü ve yaşam alanı itibarıyla balık olarak değerlendirmek geliyor. Aslında, onlar da tıpkı kediler, köpekler, hatta bizler gibi birer memeli. Bebeklerini sütle besliyor ve yumurtlayarak değil doğum yaparak bebek sahibi oluyorlar. Balıkların aksine asla bilgileri unutmuyor, özellikle anne olarak bebeklerine büyük hassasiyet gösteriyorlar. Öyle ki belgesel görüntüleri seyrederseniz, duygulanmamak işten değil.

Yavrularını av olmaktan kurtarmak için sürekli tetikte bekleyen anne geyikler

Ne kadar acıdır, bir annenin yavrusu zarar görmesin diye sürekli yüreği ağzında beklemesi. İşte anne geyikler, bebeklerinin av olmaması, yalnızca vahşi hayvanlar tarafından değil, insanlar tarafından da avlanmaması için onları gözlerinden sakınıyorlar. Onları sürekli yalayarak, üzerinde koku kalmamasını, dolayısıyla avcı hayvanların onları bulmasını engellemeye çalışır. Yavrusunu, kendisiyle birlikte hareket edebilecek güce gelene kadar otların arasına saklayan anne geyikler, yavrularıyla bir yıl boyunca birlikte dolaşırlar. Daha sonra erkek yavrular kendileri avlanmak için yuvadan ayrılır. Dişi yavrular ise, kendileri de bebek sahibi olduklarında annelerinin yanına gelir ve onunla birlikte sürüler oluşturabilir.

Hayvanlar aleminde annelik tüm özellikleriyle size çok tanıdık gelecek

Bizler de nasıl ki anne olduktan sonra annelerimizi daha sık ziyaret eder, hatta çocukları onun tecrübeleriyle büyütmeye karar verirsek, dişi geyikler de tıpkı bu şekilde hareket ediyorlar. Anne geyikler, kendi yavruları ve onların yavrularına da bakarak hayatlarını sürdürüyorlar.

İşte hayvanlar aleminde annelik ile ilgili insanlarla paralel pek çok detay… Aslında ne kadar da birbirimize benzediğimizi, tüm canlıların aynı duygularla hareket ettiğini, onların da yavrularına karşı ne kadar derin hislerle bağlı olduğunu, onlara daha yakından baktığımızda görebiliyoruz. Bu nedenle, onları daha iyi anlayabileceğimiz, anneleri yavrularından ayırmayacak, onların da mutlu yaşayabileceği bir doğa için, anneler ve anne adayları olarak üzerimize düşeni yapalım. Dünyayı, daha güzel bir yer haline ancak anneler getirebilir…

 

Leave A Reply