ilk buluşma sırasında yenmemesi gereken yiyecekler

0

İlişkilerin temellerinin atıldığı, her iki tarafın da birbiri hakkında belli bir izlenime sahip olmasını sağlayan ilk buluşma, en özel ve en önemli anlardan biridir. İlk buluşma, o meşhur “ilk buluşma heyecanı”nın yaşandığı, özellikle kadınlar için günler öncesinden ne giyeceklerini düşünmekten uykuların kaçtığı, neler konuşabileceğine dair tasarıların yapıldığı kısa ve keyifli bir süreci de beraberinde getirir. Elbette, ilk buluşma için çok önemli bir diğer nokta da nerede buluşulacağı olur. Genellikle bir kafede bir şeyler içmek ya da yemeğe çıkmak şeklinde meydana gelen ilk buluşma, bazen hayal edildiği gibi gerçekleşmeyebilir. Bunun nedenlerinden biri de bazen kendinizi iyi ifade edememenizden ya da buluşmanızı düşünüp düşünüp, “keşke yapmasaydım” diyeceğiniz anlar yaşadığınızı fark etmenizden kaynaklanır. İşte bu “keşke”ler arasında, ısmarladığınız yemeklerin de payının büyük olduğunu hiç düşünmüş müydünüz?

Çok çok küçük bir detay gibi görünse de ısmarlanan yemekler, birden bire ilk buluşma heyecanı yaşarken, ilk buluşma kabusu görmeye başlamanıza neden olabilir. Lezzetli mi lezzetli, ancak başa bela bu yiyecekleri, daha sonraki buluşmalara saklamanızda belki de yarar vardır. İşte ilk buluşma için uzak durmanız gereken o yiyecekler…

Kaşarlı domates çorbasıyla kabus uzadıkça uzuyor

Şimdi olsa da tadına doyum olmaz, enfes kaşarlı domates çorbasından kaseler dolusu içsek. Ancak, ilk buluşmada bu lezzet fırtınası, ilişkinizde Tsunami etkisi yaratabilir. Daha ilk buluşmadan, çok hoşlandığı bu genç ve güzel kadını, ağzından kaşarlar sarkarken görmek, hoşlandığınız erkeğin çok da hoşuna gitmeyebilir. İlişkinin ilerleyen dönemlerinde birbirinizi tanıdıkça ve sevdikçe bu tür durumlar sevimli gelse de ilk etapta, pek de estetik durmayacağı kesin. Bu nedenle, şansınızı diğer çorbalardan yana kullanmayı deneyin. Daha sonra “keşke” dememek için…

Simitin oluşturduğu susam çılgınlığı

Özellikle son yıllarda, fotoğraf paylaşım sitelerinde sıklıkla paylaşılan çay-simit-deniz manzarası duygusallığı, çabasız ve salaş, küçük mutluluklar, bir hayat görüşü olmanın yanı sıra, bir de moda oldu. Hele ki çay, artık romantizmin diğer adı; şiirlerin, duygusal anların vazgeçilmezi haline geldi. Eh, çayın yanına da en çok simit yakışıyor. Üstelik, İstanbul gibi denizinde martıları uçuşan sahilleriniz, minik balıkların suyun yüzeyinde kırıntı kovaladığı sularınız varsa memleketinizde, sevgilinizle birlikte martılara, balıklara, ördeklere simit atmak da ayrı bir keyif olur. Ancak, o taptaze, mis kokulu simitleri midenize indirirken, dişlerinizin arasında kendine yer edinmeye başlayan küçük susam taneleriyle birbirinize gülümsemek iyi bir fikir olmayabilir. Gizli gizli dişlerinizin arasından susam tanelerini çıkarmaya çalışırken çekeceğiniz eziyetleri bir düşünün ve hadi bu seferlik bari tercihinizi poğaçadan yana kullanın.

Spagetti ilk buluşmaya neler etti

Şu kafe ve restoranların hazırladığı muhteşem soslu spagettiler, mönüdeki fotoğraflarıyla bile insanı nasıl cezbediyor öyle değil mi? Dumanı üzerinde, baharatları ve malzemeleriyle misler gibi kokan spagettiniz önünüze geldiği andan itibaren, iştahınızın nasıl daha da kabardığını hatırlayın. Ancak, var gücünüzle doladığınız halde spagettinin çataldan nasıl özgürce, döne döne kurtulduğunu, ağzınıza doğru götürürken, artık iyice kendini tabağa doğru salıp, siz vakum gibi içinize çektikçe soslarının dudağınızın kenarlarına hunharca yayıldığını bir hatırlatmak isterim. Bu nedenle, ilk buluşma sırasında aşk tohumlarının atılacağı o çok önemli ana, yemyeşil pesto soslu dudaklarınız ve dudağınızdan sarkan spagettilerle damga vurmak istemiyorsanız, bu İtalyan harikası lezzeti de sonraki aşamalara bırakın derim.

ilk buluşma sırasında yenmemesi gereken yiyecekler

Deniz mahsulleri ve sakatatlarla durumu riske atmayın

Aslında, öncelikle karşınızdaki kişinin vejetaryen ya da vegan olup olmadığını, herhangi bir yiyeceğe karşı alerjisinin bulunup bulunmadığını öğrenmenizde fayda var. Elbette belki sizi yemeğe o davet etmiş ve restoranı o seçmiş olabilir. Ancak, buradaki yiyeceklerden bazılarının ona dokunma ihtimali olabildiği gibi tabaktaki görüntüsüne bile bakamama, kokusuna tahammül edememe gibi ihtimalleri de bulunuyor. Özellikle deniz mahsulleri ve sakatatlar, bu konuda bıçak sırtı bir konuma sahipler. Deniz mahsulleri, yaygın olarak alerjik durumlara neden olabildiği gibi örneğin ıstakozların canlı pişiriliyor oluşu, başta vejetaryen ve veganlar olmak üzere hayvan hakları savunucuları ve diğer tüm hayvanseverler tarafından hiç hoş karşılanmıyor. Bununla birlikte, ciğer, kokoreç, işkembe gibi sakatatlar da benzer tepkiler oluşturabiliyor. Dolayısıyla, bu tür durumlara karşı hoşlandığınız kişinin hayvanlarla ilgili bu tür hassasiyetleri olup olmadığına, hoşluk olsun diye kendi yemeğinizden bir çatal, ona doğru uzattığınızda alerjik bir reaksiyona sebep olup olmayacağınıza dair önceden bilgi toplamaya çalışmanız daha doğru olur.

Fast food da öyle bir risk ki bildiğiniz gibi değil

Tutkunları için elbette fast food’un yeri de bir başka. Orta okul ve lisede bile hoşlandığınız kişiyle buluştuğunuz hamburgercileri hatırlayın. Belki de hayatınızın en lezzetli hamburgerini oralarda yemiş olabilirsiniz. Ancak, artık birer yetişkin olup, o hamburger ya da yengeni yemeye çalışırken, içindeki malzemelerin sapır sapır ekmeğin altından dökülmesi, onları toparlayamadığınız o anlar, yanındaki patatesi iştahla yerken tuzlanmış parmaklarınızı yalayamamak sizi rahatsız etmeyecekse, ne ala… Kağıdın içinde biriken o malzemeleri ellerinizle toparlayıp yiyememek sizi rahatsız etmiyorsa, diyecek bir şey yok elbette.

Siz de ilk buluşma yemeğini kabustan kurtarabilecek bu tüyolara dayanarak, siparişlerinizi ona göre vermeyi unutmayın. Hele ilişkiniz biraz ilerlesin, daha sonra dudağınızın kenarındaki soslar, nereye sileceğinizi bilemediğiniz yağlanmış elleriniz, ona daha tatlı gelecektir. Yalnız şimdilik, birazcık sabır…

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply