Romanlardan duyduğunuz BDSM hakkında neler biliyorsunuz?

0

İngiltere’de başlayan Grinin Elli Tonu serisi çılgınlığına, bizler de ülkemizde dahil olduk. 22 yaşında bir gazeteci olan Ana ile iş adamı Christian’ın bir şekilde karşılaşmalarıyla başlayan aşk hikayesi hepimizi çekti. Çoğumuzda merak uyandırmayı başaran seks anlatımları ise klasik fakir kız – zengin oğlan hikayesinin dışında, bu kitap serisinin başarılı olmasının en büyük nedeni.

Seride adından pek bahsedilmese de, yaşanan cinsel şiddetin içimizi hoş etmesinin de bir adı var tabii; BDSM. Aşkla harmanlanmış bu seks hikayesiyle beraber belki ilk defa gördüğümüz/duyduğumuz/okuduğumuz bu yepyeni kısaltma hayatımıza girdi. Bondage, discipline, domination, submission, sadism ve masochism kelimelerinin baş harflerinden oluşan BDSM,  Türkçe anlamıyla bağlama ile disiplin, hakimiyet ile teslimiyet ve sadomazoşizm gibi kavramları ve anlamları bir araya getiriyor. Yani aslında bir kontrol eden, bir de teslim olanın bulunduğu seks çeşidi olan BDSM, romantizmle birleşince pek çoğumuzun aklını başından alıyor.

Marquis de Sade ile başlayan ilişki

Ünlü Fransız aristokrat Marquis de Sade’nin, yazdığı Justine isimli kitap ile erotik edebiyata adım attığı 1700’lü yıllarda pek de hoş karşılandığı söylenemez. Sadizmin babası olarak bilinen Sade, 32 yıl boyunca farklı hapishanelere ve akıl hastanelerine hapsedildi ve yazılarının çoğunu bu tutuklu olduğu dönemde yazdı.

Romanlardan duyduğunuz BDSM hakkında neler biliyorsunuz?

 

Yazdığı kitaplarda, kişiler arası ilişkilerde insansal yanın bir kez eksildiğinde neler olabileceğini ele alan Sade, Christian’ın Ana’ya yaptığı romantik jestleri görse eminim mutlu olmazdı. Hakimiyet kuran erkeğin, seks dışında kadına sürprizler yapması pek de sadizme uygun görümemekle birlikte, aşıklar arasında yaşanması böyle güzelliklere neden olabiliyor.

Romantizmi es geçmemek gerekiyor

Standart bir seks hayatında, kişiler yalnızca kendileri ya da partnerlerini tatmin etmeye çalışarak mutsuz oluyorlar. Oysa BDSM, karşıdakine verilen zevkten kişinin kendisinin de zevk almasını sağlıyor. Üstelik iki tarafın birbirine açık olması gerektiğinden, ilişkilerdeki iletişimi de artırıyor. Çiftler birbirleriyle en özel fantezilerini paylaşıyor ve daha fazla yakınlaşıyorlar.

Romanlardan duyduğunuz BDSM hakkında neler biliyorsunuz?

Kitapta okuduğumuz ve heyecanlandığımız tüm bu aktiviteler, karşılıklı güven ve sevgi ekseninde uygulandığında cinsel yaşamınıza renk getirebilecek düzeyde. Özellikle uzun süredir beraber olan çiftlerin, monotonlaşan seks hayatlarına iyi geleceğine şüphe yok. İster romantik bir yemek sonrası partnerinize tamamen teslim olursunuz, ister ona doğumgününde ona kırbaç hediye edersiniz. Elbette cinsel şiddetin dozu, kadın olarak size kalmış…

 

 

Leave A Reply