Hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığa savaş açın

0

Gün içerisinde pek çok farklı işle aynı anda meşgul olurken, bazen bir odaya neden girdiğimizi, o gün içerisinde yapmamız gereken bazı işleri, hatta söyleyeceklerimizi bile unutabiliyoruz. Zihin yorgunluğu, sürekli birden fazla işi bir arada yürütme çabası ve elbette bazı besin değerlerinin de eksikliği ile unutkanlık hayatımızın bir parçası haline gelebiliyor. Ancak, unutkanlık günümüzde yalnızca bazı kişilerin değil hepimizin yaşadığı genel bir sorun. Buna karşılık, unutkanlığı önlemenizi sağlayacak bazı küçük ipuçları ile bu soruna savaş açabilir, unutkanlıkla mücadele edebilirsiniz. 

 

Pek çok kişi, yaşam standartlarını yükseltmek yerine unutkanlığı görmezden gelebiliyor. Unutkanlığı ciddiye almadan yaşamını sürdürmeyi tercih edebiliyor. Ancak, unutkanlık ilerleyen dönemlerde ilerleyerek, .ok daha ciddi sorunlar doğurabilir. Bu nedenle, eğer siz de sık sık unutkanlık yaşıyor ve bu durumun üstesinden gelmek istiyorsanız, hafıza güçlendirme teknikleriyle, unutkanlığın üstesinden gelebilirsiniz. Gelin, birlikte hafıza güçlendirme tekniklerinden bazılarına göz atalım…

Kelime hatırlama testi ile hem eğlenceli hem daha sağlıklı bir zihin

Çocukların zihnlerinin bazı durumları ve bilgileri kavraması için oyunlar sıklıkla baş vurulan yöntemler arasında yer alır. Çünkü oyun hem kazanmak için zihnin mücadele etmesini hem de bu sırada oyunu oluşturan sistemde yer alan kelimelerin ve duyguların muhafaza edilmesini sağlar. Dolayısıyla, oyun sırasında bilgiler ve duygular, zihne yerleşir. Bu nedenle, hafızanızı güçlendirirken bu durumu keyifli hale getirmek için siz de oyunlardan faydalanabilirsiniz.

Hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığa savaş açın

Örneğin, kelime hatırlama testi de sizin için eğlenceli bir oyun haline dönüşebilir, üstelik gün boyu yaşadığınız stresi atmanıza da yardımcı olur. Kelime hatırlama testinde amaç, kısa süreli hafızayı güçlendirmektir. Bu testte amaç, zihnin gün içinde hatırlamanız gerekenleri depolayabilme kabiliyetini artırmak. Bu test sayesinde, önünüze çıkan 8 ya da daha fazla kelimeye 3 dakika boyunca bakıp, daha sonra en fazla ne kadar hatırlayabildiğinizi göreceksiniz. Böylece, aynı zamanda kelimeler arasında ilişki kurup, kendinize aklınızda tutmanız gerekenler arasında bir bağ kurup, gün içerisinde daha fazla bilgiyi hatırlama yöntemleri de geliştirebilirsiniz.

Sayı hatırlama testi sayesinde sayılarla aranızı düzeltebilirsiniz

Pek çok öğrenci gibi, belki sizin de okul yıllarınızda sayılarla yıldızınız barışmamış olabilir. Ya da belki gün boyu sayılar, grafikler, yüzdeler arasında geçen bir işiniz vardır. Ancak, sayı hatırlama testi sayesinde size sayılara dair itici gelen ne varsa hepsi geride kalacak. Ayrıca, unutkanlığı geride bırakmak adına da sağlam bir adım atmış olacaksınız.

Hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığa savaş açın

Sayı hatırlama testinde, tıpkı kelime hatırlama testinde olduğu gibi, en az 8 adet 3 basamaklı sayıya 3 dakika boyunca baktıktan sonra, ne kadarını hatırlayabildiğiniz konusunda kendinizi test edeceksiniz. Bu, elbette kelime hatırlama testinden kısmen daha zor olacak. Kelimeler arasında kurduğunuz ilişkiyi, sayılar arasında kurmakta zorlanabilirsiniz. Ancak, sizin de bildiğiniz gibi testler her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Buna karşılık, zihninizi hatırlama konusunda ciddi ölçüde eğitecek.

 

“X’in soyadı neydi?”, “Y soyadlı kişinin adını unuttum” derdine son

Alışverişe çıktınız ve biri reyonlar arasında size gülümseyerek yaklaşıyor. Adınızı söyleyerek halinizi hatrınızı soruyor. Siz de aynı içtenlikle cevap veriyor, ancak adını bir türlü hatırlayamadığınız için, adını kullanmanızı gerektirmeyecek cümleler kurmak adına ciddi çaba sarf ediyorsunuz. Tanıdık bir sahne öyle değil mi?

Hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığa savaş açın

Özellikle gün içerisinde çok fazla kişiyle görüşmek ya da tanışmak zorunda olduğunuz bir işiniz varsa, isim ya da soyad hatırlamakta zorlanmaya başlamış olabilirsiniz. Ancak, kendinize isim soyad hatırlama testi uygulayarak, bunun da üstesinden gelmeniz mümkün. Elinize bir kalem kağıt alın ve tanıdığınız 15 kişinin ad ve soyadını bu kağıda yazın. Daha sonra, her bir kişiye bir numara verin ve 1 dakika boyunca yazdıklarınızı gözlemledikten sonra, en az 4 tane olmak üzere hangi kişinin, hangi sayıda olduğunu başka bir kağıda yazın. Bu sayede, adları ve soyadları bir arada bilgi olarak saklayabilmek için onları numaralandırma yöntemini zihninize kabul ettirebilirsiniz.

Sözel hafıza testiyle tarihleri ve olayları karıştırmaya son

Tarih dersleri, her ne kadar sözel gibi görünse de aslında işin içine yıllar, aylar da girince karmaşıklaşmaya başlar. Hangi yıl hangi savaş olduğunu, hangi hükümdarın ne zaman tahta geçtiğini, belki okul yıllarınızda siz de birbirine karıştırmış, bu nedenle bu dersten bin bir güçlükle geçmiş olabilirsiniz.

Hafıza geliştirme teknikleri ile unutkanlığa savaş açın

Ancak, yıllar geçip işleriniz için de zamanı ve olayları bir arada akılda tutmanız gerektiğinde de aynı sorunlarla karşılaşmaya başladıysanız, sözel hafıza testi zaman içerisinde zihninizin adeta bir ajanda gibi çalışmasını sağlayacak. Bunun için, 15 adet olayı, tarihleriyle beraber bir kağıda yazın ve yine en az 4 tanesi olmak üzere hatırladıklarınızı başka bir kağıda aktarmaya çalışın. Böylece, olaylar ve sayılar arasında bağ kurma kabiliyetiniz yükselecek.

Eğer unutkanlıkla ilgili çok daha ciddi problemler yaşıyorsanız, elbette tıbbi yardım almanız, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlere yönelmeniz gerekebilir. Ancak, unutkanlık probleminiz azalsa ya da artık yaşamamaya başlasanız bile, zihninize sıklıkla egzersiz yaptırarak, olası unutkanlık problemlerine karşı baştan önleminizi alabilirsiniz.

 

Leave A Reply