İnsan hayatına dokunan bir meslekle tanışın: Yaşam koçluğu

0

Son yıllarda popüler bir hale gelen ve günümüzün en gözde meslekleri arasında yer alan yaşam koçluğu, zaman geçtikçe daha da yaygınlaşıyor ve insanların dikkatini çekmeyi başarıyor. Önceleri ve hatta şimdilerde bile, bazı kişiler tarafından çok da ciddiye alınmayan ve bir meslek olarak görülmeyen yaşam koçluğu, aslında profesyonelce yapıldığında birçok insana olumlu katkısı olabilecek bir meslek dalı. Peki, yaşam koçluğu tam olarak nedir ve adını neden bu kadar sık duyar olduk? Eğer siz de bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazının devamına göz atmanızda fayda var…

Temel olarak ele alınırsa “yol arkadaşlığı” anlamına gelen yaşam koçluğu aslında birçok şekilde tanımlanabilir. Danışman, arkadaş, yol gösterici veya yapmak isteyip de yapamadıklarımızı gerçekleştirmemize yardımcı olan kişi olarak açıklanabilirler. Fakat temelinde birkaç kelimeyle açıklansa da yaşam koçluğu, dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değil. Çünkü burada gerçekleştirilen şey, elle tutulan şeyler değil. Tamamen ruhsal ve zihinsel… Bu sebeple öncelikle yaşam koçu olmak istiyorsanız, bunun için dikkatli adımlar atmalı ve kendinizi bu yolda hazırlamalısınız.

Yaşam koçluğu yapan kişilerden beklentileriniz neler olmalı?

Eğer yaşam koçuna gidip birçok konuda destek almak ve yol gösteren birinin tavsiyelerini uygulama niyetindeyseniz, yaşam koçlarından beklentilerinizi ve yaşam koçluğunun tam olarak ne olduğunu bilmelisiniz. Örneğin; bir karar vermeniz gerekiyor ve iki seçeneğiniz var. Bu da sizi haliyle bir çıkmaza sürüklüyor. İşte yaşam koçunun bu noktada yapacağı şey, sizin bu çıkmazdan kurtularak karar almanızı sağlamak ve bakış açılarınızı değiştirerek sizi daha yeni çözümlere ulaştırmak.

İnsan hayatına dokunan bir meslekle tanışın: Yaşam koçluğu

Yaşam koçluğu ile psikologluk karıştırılmamalı

Yaşam koçluğu yapan kişiler ile psikologlar birbirine benzetilse de aslında birbirlerinden oldukça farklılar. Çünkü psikologlar sorunlarını anlayabşlmek ve çözüm bulabilmek çin geçmişinizi de irdelerken, yaşam koçları bunu yapmaz. Onlar yalnızca gelecekte yapmak istediklerinizi ve varmak istediğiniz noktayla ilgilenir. Neden sorusunu asla sormaz ve hangi noktaya varmak istiyorsanız o noktaya varmanız için size rehberlik ederler.

Yaşam koçları ‘’Bu böyledir, bunu böyle yapmalısın’’ demez. Onların doğruları değil, sizin doğrularınız ve bakış açınız önemlidir. Onların yaptığı şey, sizi düzeltmek değil; gerçek benliğinizi ortaya çıkarabilmek, kendinizi keşfetmenizi sağlamaktır.

Sizin yaklaşımınız da oldukça önemli

Yaşam koçlarıyla çalışırken disiplinli, açıksözlü ve programınıza uyan biri olmalısınız. Görüşmeleriniz düzenli olmalı ve yaşam koçunuzla aranızda tamamen dürüst bir ilişki olmalıdır. Ayrıca yaşam koçu, önce sizin kişiliğinizi analiz eder ve düşünce yapınızı öğrenmeye çalışır. Bu yüzden ona karşı kendinizi kapatmamalı ve güzel şeyler olabilmesi için onun sizi görmesini sağlamalısınız ki böylece size istediğiniz konuda yardım edebilsin.

Siz de yaşam koçları ile kendinize hayat yolunda daha doğru bir rotaya sahip olabilirsiniz. Profesyonel yardım alarak, ideallerinize daha çabuk kavuşmak yaşam koçlarıyla sizin elinizde.

 

Leave A Reply