Geçmişten günümüze saç modası nasıl değişti?

0

Güzellik ve moda sektörlerinde yaşanan hızlı değişimler beraberinde saç stillerini de etkiliyor. Bir sene Rapunzel kadar uzun saçlar modayken, ertesi yıl erkek gibi kesilmiş kısacık saç modellerinin yıldızı yükseliyor. Geçtiğimiz senelerde çok popüler olan kızıl saçlar yıllar içerisinde sarıya dönüyor, perma ile kıvır kıvır yapılan saçlar bir sene sonra pırasa gibi dümdüz oluveriyor. Hal böyle olunca ünlü modellerden tutun da, karşı komşunuza kadar modayı yakından takip eden herkes saçlarını belirlenen yeni trendlere uygun hale getiriyor.

Peki, bundan yıllar yıllar önce, kadınların uyguladıkları saç stilleri nasıldı, hiç düşündünüz mü? Saçlarında boya yerine hangi malzemeleri kullanıyorlardı? Saçlarını düzleştiriyorlar mıydı yoksa ahenkle dans etmesi için kendi haline mi bırakıyorlardı? Gelin kadınların uyguladıkları saç stillerinin yıllar içerisinde nasıl bir değişim geçirdiğine birlikte göz atalım…

1920’lerde kısa ve asi saçlar

Bu yıllarda saç modelleri kadınların erkeklere baş kaldırmasıyla birlikte farklılaşmaya başlıyor. Eskiden daha sade olan ve fazla şekillendirilmeyen saçlarda daha cesur modeller kullanılıyor. Kadınların saç stilleri değişirken makyaj, giyim, hatta yaşam tarzları da farklılaşıyor.

Geçmişten günümüze saç modası

Bu dönemde yaşayan cesur kadınlar uzun olan etek boylarını kısaltıyor, frapan makyajlar yapmaya başlıyor ve sosyal ortamlarda alkol ve sigara tüketiyorlar. Eteklerin kısalmasıyla birlikte saçlar da kısalıyor ve kadınlar erkek gibi kısa kesilmiş saçlara kavuşuyor. Aynı zamanda kısa saçları tamamlaması için saç bandı, fular ya da küçük şapkalar da tercih ediliyor. Bu yılların asi ikonları arasında ünlü modası Coco Chanel ve aktrist Greta Garbo bulunuyor.

1930’lar ve sakin dalgalar

30’larda kadınlar Coco Chanel’in ve Hollywood starlarının saç stillerini uygulamaya devam ediyor. Saçlar bu dönemde eskisi kadar kısa kullanılmıyor hatta daha feminen bir görünüme kavuşuyor. Özellikle dalgalı saçlar bu yılların en gözde modeli haline geliyor.

Geçmişten günümüze saç modası

1940’lar ve savaş yılları

1940’larda saçlar hiç olmadığı kadar kararlı bir görünüm alıyor. Hiç şüphesiz bunda en büyük etken o yıllarda yaşanan İkinci Dünya Savaşı. Hatta uzmanlara göre o zaman çok popüler olan iri ve yuvarlak dalgaların esinlenme noktası savaş uçaklarının gökyüzünde bıraktıkları beyaz bulutumsu yuvarlak dumanlar. O yıllarda saçlardaki iri büyük dalgaları yapmak için kullanılan tel tokalar en büyük yardımcı halini alıyor.

Geçmişten günümüze saç modası

1950’ler ve özgürlük esintisi

Savaşın sona ermesiyle saçlar da farklılaşıyor. 40’lı yıllardaki en büyük yardımcı olan tel tokaların yanında, saç spreyleri, bigudi gibi diğer malzemeler de sıklıkla kullanılıyor. Kadınlar bu yardımcılar sayesinde bol spreyli ve kusursuz görünen saçlara kavuşuyor. Bu yıllarda uzun saçlı kadınlar saçlarını at kuyruğu yapmaya ya da örmeye başlıyor, kısa saçlılar ise iri olmayan sakin dalgalar kullanıyor. 50’lerin ikonik kadınları Audrey Hepburn, Marilyn Monroe hemcinslerine en büyük ilham kaynağı oluyorlar.

Geçmişten günümüze saç modası

1960’lar ve kabaran saçlar

Bu yıllarda kadınların ilham kaynağı Jackie Kennedy. 50’lerde kullanılan spreyli saçlar bu yıllarda da daha da kabarıyor ve kovan görünümü denen oldukça kabarık bir hal alıyor. Aynı zamanda Beatles’in bu yıllarda meşhur olmasıyla birlikte erkekler de saçlarını grup elemanlarına benzeyen kesimlerde kullanmaya başlıyorlar. 60’lı yıllar erkekler ile kadınların saç konusunda rekabet ettiği bir dönem olarak hafızalara kazınıyor.

Geçmişten günümüze saç modası

1970’ler ve rahatlık

Bu yıllarda kadınlar bigudi, sprey gibi malzemeleri daha az kullanmaya başlıyor. Saçlar kendi haline bırakılıyor ve doğallık ön plana çıkıyor. Televizyon ve Hollywood, kadınların saç konusunda en büyük ilham kaynağı oluyor. O dönemin popüler aktrislerinden olan Farrah Fawcett’ın kullandığı kabarık, iri dalgalı saçları, Cher’in hippi görünümünü tamamlayan upuzun saçları ve dönemin en meşhur modellerinden Twiggy’in kısacık saçları en çok tercih edilen modeller oluyor.

Geçmişten günümüze saç modası

1980’ler ve daha da kabarık saçlar

Bu dönemde ünlü pop yıldızı Madonna kabarık görünen saçlar konusunda öncü oluyor. Saçlar 80’lerde adeta aslan yelesini andırıyor. Ayrıca günümüzde de oldukça popüler olan rengarenk saçlar bu dönemde ortaya çıkıyor. Dar ve parlak taytlarla ışıltılı bol bluzları tamamlayan turuncu, pembe ya da mavi renkteki saçlar dönemin disko ruhunu açıkça vurguluyor.

Geçmişten günümüze saç modası

1990’lar ve saçlarda “baharat” etkisi

90’lı yılların en popüler dizilerinden olan Friends’in başrolündeki aktristler kadınların ilham kaynağı oluyor. Özellikle Jennifer Aniston’ın canlandırdığı Rachel karakterinin kullandığı omuz hizasındaki düz saçlar kadınların kuaför salonlarına akın etmesini sağlıyor. Aynı zamanda, kadınlar dönemin popüler müzik grubu Spice Girls’ü de giyim, saç ve makyaj konularında taklit etmeye başlıyor.

Geçmişten günümüze saç modası

2000’ler ve güçlü saçlar

2000’li yıllardan günümüze kadar olan dönemde saçlar farklılaşmaya devam ediyor. Artık kadınlar daha marjinal kesimleri ya da renkleri kolaylıkla uyguluyor. Sanatçılar ya da aktristler yine kitleleri peşinde sürüklemeye devam ediyor. Özellikle Rihanna’nın son yıllarda kullandığı kısa saç modeli, Katy Perry’nin rengarenk saçları, Beyonce’un saç rengi ve çabasız saç modelleri, Miley Cyrus’un erkeksi saçları kadınlar için ilham kaynağı oluyor.

Geçmişten günümüze saç modası

Yıllar içerisinde güzellik anlayışımız değişiyor ve bu ister istemez saç modasına da yansıyor. Saçlar bir yıl kısalırken, diğer yıl uzuyor, renkleniyor ya da doğal haline geri dönüyor. Bakalım önümüzdeki yıllarda saç modası ne şekilde farklılaşacak…

 

Leave A Reply