Kış için uygun fiyatlı ev dekorasyonu önerileri

0

Sonbahar ve kış aylarının kendilerine özgü ayrı bir büyüsü, bizleri etkisi altına alan birbirinden güzel özellikleri var. Belki de bu nedenle, evimizi sonbahar ve kış moduna kolaylıkla adapte ediyor, hemen soğuk günleri çağrıştıran kahve ve tarçın kokularını eve doldurmaya, mumları, tütsüleri ortaya çıkarmaya başlıyoruz. Özellikle yaz aylarında, evi büsbütün ısıtmasın diye kullanamadığımız bütün loş aydınlatmalar, kandillerle birlikte, polar kırlent kılıfları, hatta yılbaşına atıfta bulunan yeşiller, kırmızılar, lacivertlerle süslü koltuk ve masa örtüleri, artık ev dekorasyonu içerisindeki yerini alıveriyor. Bununla beraber, evi her mevsim farklı bir görünüme kavuşturmak, her zaman o kadar da kolay olmayabiliyor. Özellikle her sezon farklı renk ve desenlerin öne çıkması, ev dekorasyon ürünlerinin sezon başında çok pahalı olması, bazen buna engel olabiliyor. Ancak, elbette ev dekorasyonu için değişik ve orijinal objelere, ev tekstili ürünlerine shaip olmak aslında o kadar da zahmetli olmayabilir.

Kadınlar olarak, neyse ki pek çoğumuz el becerileri gelişmiş, yaratıcı kişiler olduğumuz için, ev dekorasyon ürünlerini satın almaktansa, evde çok daha uygun fiyatlı malzemelerle kendimiz de üretebiliriz. Nasıl mı? İşte evinizde sıcacık bir kış dekorasyonu meydana getirebilmenizi sağlayacak, küçük ipuçları…

Kapı süsünüzü kendiniz tasarlayın

Ev dekorasyonu için malzemeler buldukça, kendi tasarımlarınızı kendiniz yapmaya başlayınca, özellikle bazı ürünler için gereksiz para harcadığınızı fark etmeye başlayabilirsiniz. Bunlardan biri de kuşkusuz ki kapı süsü olacak.

Kış için uygun fiyatlı ev dekorasyonu önerileri

Kış için hem dayanıklı hem de kış aylarını temsil eden çam ağacı dallarından yararlanarak, kendi kapı süsünüzü kendiniz kolaylıkla evde yapabilirsiniz. Bunun için, dilerseniz çember şeklinde, köpük ya da yine ince, esnek dallar kullanarak bir kaide oluşturabilir, dallarınızı bu kaide üzerine hasır ya da yün ipler kullanarak bağlayabilirsiniz. Bir başka alternatif ise, iple çam dallarını birbirine tutturarak, kapı süsünüzü kaidesiz bir şekilde meydana getirmek… Üzerine dilerseniz, küçük kozalaklar da yapıştırabilir, hatta bu kozalakları farklı renklere boyayıp vernikleyebilirsiniz. Daha sonra kapı süsünü kullanmasanız bile, kozalakları evin farklı yerlerinde sergilemeye devam edebilirsiniz.

Ayrıca, kırmızı, altın rengi, lacivert gibi farklı renklerde kurdeleler bağlayarak da kapı süsünüzü hareketlendirebilir, mağazalarda satılanlardan çok daha orijinal ve cazip hale getirebilirsiniz.

Tahta parçaları ve çuval bezi kullanarak harikalar yaratın

Instagram’ın en popüler dekorasyon hesaplarından da açıkça görebileceğiniz gibi, artık herkes beslenmede olduğu kadar ev dekorasyonu açısından da en doğal olanı tercih ediyor. Siz de kış için tasarladığınız ev dekorasyonu objelerinde, çuval bezi, tahta ya da odun parçaları kullanabilir, onları bu çuval bezinden çıkan iplerle birbirine tutturabilirsiniz. Aynı zamanda, bu tasarımlarda eski danteller, havlu kenarları da kullanarak, bu objelere vintage ve romantik bir hava da kazandırabilirsiniz.

Kış için uygun fiyatlı ev dekorasyonu önerileri

Yün ipler ve örgü tasarımlarla sıcacık bir ev dekorasyonu oluşturun

Örgü örmeyi bilenler yaşadı! Örgü özellikle son yıllarda ev dekorasyonu içerisinde kendisine öyle sağlam bir yer edindi ki artık uzun yıllar bulunduğu yerden ayrılmayacak gibi görünüyor. Örgü battaniyeler, koltuk örtüleri, kırlent kılıfları ve daha pek çok alanda örgülere rastlıyoruz. Hatta artık kahve kupaları için bile örgü kılıflar satılmaya başladı. Bu da örgü örmeyi bilenler için ev dekorasyonu anlamında bütçeye dev bir katkı sağlıyor haliyle.

Kış için uygun fiyatlı ev dekorasyonu önerileri

Bununla beraber, artık yün ve iplik topları da dekorasyonun bir parçası olarak kullanılabiliyor. Dilerseniz, yün ya da iplik toplarını, ayna ya da resim çerçevelerinin kenarlarına yapıştırabilir, evinizin dekorasyonuna uygun farklı renklerde bu topları, dilerseniz boyaya batırıp kurutarak birer bibloya dönüştürebilirsiniz. Tüm bunlar tamamen sizin hayalgücünüze kalmış. Ancak, eğer örgü örmeyi bilen birileri varsa, tabi ki yatırımı örgülere yapın; iplikleri ve yünleri daha çok örerek değerlendirmeye çalışın.

Evinizde bir altın çağı başlatın

Kış ayları, özellikle de yılbaşı için geri sayım yaptığımız aralık ayı boyunca, her yer ışıl ışıl parlayan altın renkli şeritler, küreler, kurdeleler, yıldızlarla donatılıyor. Siz de evinizdeki objelerde değişiklikler yapabilir, onları altın rengine boyayabilirsiniz. Özellikle, artık değiştirmeyi düşündüğünüz ya da birbiriyle renk açısından uyumsuz bulduğunuz objeler varsa, hem değerlenmeleri, hem de bir bütünlük oluşturmaları için onları altın rengine boyayarak kullanabilirsiniz.

Kış için uygun fiyatlı ev dekorasyonu önerileri

Ev dekorasyonu için, bu alternatiflerden ilham alarak kendiniz de farklı fikirler üretebilir, evinizi kışa hazırlayabilirsiniz. Sıcacık, rengarenk bir kış, yeni ev dekorasyonu değişikliklerinin ardından sizleri bekliyor olacak…

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply