Ege’nin güzeller güzeli kızı İzmir

0

Ülkemizin en güzel şehirleri arasında yer alan ve Ege’nin incisi sayılan İzmir, sahip olduğu doğal güzellikler ve insanı kendine çeken modern şehir hayatıyla insanı kendine çeken bir şehir. Ayrıca 9 Eylül 1922 yılında başlayan, her yıl kutlamalar ve minnetle anılan bağımsızlık mücadelesinin yaşandığı tarihi ve önemli bir yer. Hepimiz biliriz ki Ulu Önder Atatürk’ün önderliğinde verilen bu büyük mücadeleyle güzel şehrimiz İzmir, düşmanlarımızın elinden kurtarılmış ve bizlere devasa, kahramanlıklarla dolu bir tarih bıraktı. Dolayısıyla içerisinde görülmesi gereken birçok tarihi yere ve mekana sahip. Ayrıca şöyle bir uğramadan gidilemeyecek meşhur geleneksel yemeklerin bulunduğu mekanlar da görülmesi gereken yerler arasında.

Artık siz de İzmir’e bir gezi düzenleme zamanınızın geldiğini düşünüyor veya oraya iş amaçlı gidiyorsanız; İzmir’in tarihi yerleri, meşhur ve geleneksel yemeklerinin nerede yenilebileceğiyle ilgili önerilere bir göz atabilirsiniz…

Ege'nin güzeller güzeli kızı İzmir

Tarihi Atatürk Evi ve müzesini mutlaka ziyaret edin

İzmir’in tarihi olaylarını keşfe çıkmak istiyor ve Ulu Önder Atatürk’ün İzmir’deki evini merak ediyorsanız, tarihi Atatürk Evi ve Müzesi mutlaka gitmeniz gereken yerler arasında. Atatürk Caddesinde Gündoğdu Meydanı’nda bulunan Atatürk Müzesi, Atatürk’ün İzmir’e her ayak bastığında uğradığı ve konakladığı bir köşktü. Atatürk öldükten sonra ise, Belediye bu evi müze haline getirdi ve her eşya olduğu gibi bırakıldı.

Bu müzede Atatürk’ün kullandığı kayıktan, kişisel eşyalarına ve o dönemin geleneksel kadın ve erkek giyimine kadar pek çok şeyi görebilir o dönemlerin havasını biraz da olsa soluyabilirsiniz.

Bağımsızlık mücadelesinin simgesi Hükümet Konağı

Hükümet Konağı da İzmir’İn mutlaka görülmesi gereken tarihi mekanlarından biri. Çünkü burası Kurtuluş savaşı dönemi açısından büyük bir önem taşıyor. Bunun sebebi ise, Türk orduları bağımsızlık mücadelesi için İzmir’e ayak bastıkları anda Hükümet Konağı’nda Türk bayrağının çekilmesi ve o andan sonra Türk bayrağının bağımsızlık savaşının simgesi haline gelmesi. savaşının simgesi haline geliyor.

Geleneksel lezzetleri keşfedebileceğiniz mekanlar

İzmir’in meşhur yemeklerini ise bilmeyen yoktur. Midyeler, kumrular, boyozlar vs gibi muhteşem lezzetler diğer şehirlerde de güzel olsa da ne yazık ki bu tatları kendi yerinde keşfetmek bir başka. Bu yüzden İzmir’e gittiğinizde bu yemekleri, en güzel yapan yerlerde denemeniz gerekiyor.

Öncelikle İzmir’in en meşhur ve şehirleri aşmış lezzeti Kumru, İzmir’de en güzel Kumrucu Şevki’de yeniyor. Ana merkezi Çeşme’de olan ve şehrin diğer bölgelerinde de şubeleri bulunan Kumrucu Şevki’de kumru, sıcak kömürün üzerinde yapılıyor ve olmazsa olmazı turşu ile birlikte ikram ediliyor. Üstelik fiyatlar da çok uygun. Bu yüzden mekanın önünden kalabalık hiç eksik olmuyor.

İzmir’İn en meşhur restoranlarından biri olan Midyeli de adından anlaşılacağı üzere, en güzel ve lezzetli midyeleri bulabileceğiniz bir mekan. Midyenin binbir çeşidini yapan mekan, meşhur lezzeti ve sahip olduğu çeşitliliği sebebiyle sürekli kalabalık. Bu yüzden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Bunların dışında İzmir’i yaşamak için  Kordon’da bira yudumlamak, geceleri İzmir kokoreçini yemek, Karşıyaka’daki meşhur Evim Pastanesi’nde lezzetli milföylü tatlıyı keşfetmek, tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda bulunan meşhur şerbetçiden şerbet alıp serinlemek gerekiyor.

Siz de İzmir ve güzelliklerini keşfetmek için daha fazla beklemeyin.

Güzel İzmir, kurtuluş günün hepimize kutlu olsun!

 

Leave A Reply