Ege’nin incisi İzmir ve gezilmesi – görülmesi gereken yerleri

0

Pırıl pırıl denizi, lezzetli kumruları, güzel kızları gibi daha pek çok özelliğiyle insanı büyüleyen ve giden her kişinin gönlünü fetheden İzmir, ölmeden önce gidilmesi gereken yerler gibi meşhur listelerde yer alan en güzel şehirlerimiz arasında. Önemli bir tarihi olan, ülkenin en çağdaş kenti olarak bilinen, yalnızca doğal güzellikleriyle değil aynı zamanda kalkınma gücü ve işlek bir ticari merkez olması özelliğiyle de birçok şehirden göç alan güzeller güzeli İzmir, ayrıca ülkemizin en yaşanabilir kentlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Halk arasında Selanik’in kardeşi olarak dillendirilen ve ülkemizin en gezilesi yerlerinden biri olan İzmir; modern yapısı, plajları, alışveriş için sunduğu çeşitlilikleri, keşfedilecek tarihi yerleri, kültürel etkinlikleri, gece hayatı ve daha birçok özelliğiyle diğer büyük şehirlere nazaran ön plana çıkan bir şehir. Böylesi bir şehre de en azından bir kere gitmemek ise, İzmir’i tanıyan ve sevenler açısından büyük bir kayıp olarak görülüyor. Peki, İzmir’de sizi neler bekliyor dersiniz? İşte size bu güzel yolculukta rehberlik edecek önerilerimiz…

Hayatın durmadığı şehir

Canlı ve genç bir şehir görmek istiyorsanız, yolunuz mutlaka bir ara İzmir’e düşmeli. Çünkü bu şehirde hayat hiç durmuyor ve gece gündüz sizi heyecanlı bir maceraya sürüklemeye devam ediyor. Ayrıca bu kadar canlı bir şehrin İstanbul kadar büyük dertleri de olmuyor. Çünkü trafik, insanların davranışları ve kalabalık açısından İzmir çok daha fazla rahatlık sağlıyor.

İzmir’in en meşhur semtlerine bir göz atın

İzmir deyince akla tabi ki meşhur Bornova, Karşıyaka, Konak ve Kordon geliyor. Bornova, genelde üniversite gençlerinin takıldığı uygun fiyatlı mağazalar, kafeler ve barların olduğu bir semt. Bu yüzden güzel bir gün geçirmek istiyorsanız oraya mutlaka uğramalısınız.  Ayrıca Kordon’da denize karşı oturmadan, Karşıyaka’ya geçip o meşhur tostu yemeden ve körfez manzarası seyretmeden de İzmir’den ayrılmamalısınız. Bunun dışında Konak’a gidip güvercinleri yemleme zevkine de erişmeyi unutmamalısınız.

Ege’nin incisi İzmir ve gezilmesi - görülmesi gereken yerleri

Capcanlı Kıbrıs Şehitleri Caddesi’ne uğramadan gitmeyin

Eğer İzmir’den başka sakin ve küçük bir şehirde yaşıyorsanız; uygun fiyatları ve kalabalık sokaklarıyla, küçük ve sevimli kafeleriyle hiç uyumayan Kıbrıs Şehitleri Caddesi ‘ne yani Alsancak tarafına gittiğinizde kendi sakin yaşamınıza dönmek isteyemeyeceksiniz. Çünkü ailelerin, gençlerin ve her kesimden insanın bir arada olduğu ve hayatın hiç durmadığı o caddeden sonra kendi yaşadığınız şehir size çok sakin gelecek.

 Gece hayatı için pek çok seçenek var

Eğlenceli ve uygun fiyatlı bir gece hayatı için Alsancak’ı tercih edebilir, daha sakin bir gün geçirmek istiyorum diyorsanız, Kordon’da deniz kenarında içeceğinizi yudumlayabilir ya da Konak’taki sakin ve egzotik tarihi asansöre binebilirsiniz. Orası ayrıca, güneşin batışını izlemek için de mükemmel bir yer.

İzmir, ilçeleriyle birlikte daha görülecek bir çok yere sahip bir şehir. Bu yüzden orayı birkaç günde gezip bitirmeniz imkansız. Bunun için bir gezi planı yapmalı ve her yerini gördüğünüzden emin olmalısınız. Çünkü İzmir amacınız ister tatil, ister orada yaşamak olsun size tam olarak istediğinizi veren bir şehir.

 

Leave A Reply