Spor, kültür ve tarihin doğal güzelliklerle buluştuğu nokta: Trabzon

0

Karadeniz, özellikle doğal ve kültürel açıdan tüm güzelliklerini yüzyıllardır korumayı başarmış bölgelerimizin başında geliyor. Yemyeşil yaylaları, yöresel ağızları, müziği ve kıyafetleriyle, her yıl yalnızca yerli değil, yabancı milyonlarca turisti de kendisine çekiyor. Anadolu kültürünün misafirperverliğini yaşatmaya devam eden Karadeniz, bu özelliğiyle özlemini duyduğumuz eski dostlukları hatırlatıyor.

Bu bölgenin spor, kültür ve tarihi değerler açısından öne çıkan illerinden biri de Trabzon. Trabzon, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, fetihin babası Fatih Sultan Mehmet’in ve şehzadelerin kenti olarak biliniyor. Karadeniz’in en en büyük iki kentinden biri olan, Trabzonspor tutkusuyla yaşayan bu şehri, gelin daha yakından tanıyalım…

Trabzon’da günlük hayatın güzelliği

Trabzon halkı, cana yakın, neşeli, kin tutmayan insanlardan oluşuyor. Eğer, Trabzon’u ilk defa ziyaret ediyorsanız, size gideceğiniz yere kadar eşlik etmekten mutluluk duyacak, çok sevdikleri şehirlerini gezdirmeyi teklif edecek pek çok kişiyle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda hayatı ciddiyetle değil keyifle yaşamayı tercih eden Trabzonlular, zamanın nasıl geçtiğini anlamamanızı sağlayacaklar.

Birbirinden renkli, canlı müzik yapılan mekanlarda, Karadeniz’in en sevilen parçalarını dinlemeniz mümkün. Karadeniz’in ölümsüz sesi Kazım Koyuncu’yu da sık sık anmayı ihmal etmeyen Trabzonlu müzikseverler, onun parçalarının seslendirildiği bu mekanlarda, hep bir ağızdan bu duygu yüklü parçaları söylerken siz de onlara eşlik edebilirsiniz.

Spor, kültür ve tarihin doğal güzelliklerle buluştuğu nokta: Trabzon

Yöresel tatlar ve kumaşlar

Trabzon yemekleri, size gerçek bir lezzet şöleni sunarken, aynı zamanda bir alışveriş çılgınlığı da yaşatıyor. Tadına doyulmaz kuymağın tadına baktıktan sonra minzi peynirinin, nefis Hamsiköy sütlacından sonra çifte kavrulmuş fındıkların peşine düşeceksiniz.

Trabzon’a gelmişken, Akçaabat köfte, kaygana, kara lahana sarması ve tabii ki hamsi tava yemeden de dönmek olmaz. Bu yöresel tatların yanı sıra, enfes daha pek çok yemeğin de beğenilerinize sunulduğu küçük lokantalar ve restoranlar arasında, seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Faroz istikametinde yer alan Moloz semtindeki balık pazarından içeri doğru ilerlediğinizde, burada belki de hayatınızdaki en nefis kuru fasulye ve pilavı tatma imkanı da bulabilirsiniz.

Moloz’dan sahil şeridini takip ederek devam ettiğinizde, taş fırınlarda pişen mis gibi Vakfıkebir ekmeği kokularını almanız mümkün. Ancak, Vakfıkebir ekmeğinin yanı sıra, mısır ekmeğini de mutlaka denemelisiniz. Daha önce tattığınız diğer mısır ekmeklerine benzemeyen, çok daha lezzetli ve doyurucu bu mısır ekmeğini, siz de çok seveceksiniz.

Spor, kültür ve tarihin doğal güzelliklerle buluştuğu nokta: Trabzon

Elbette, yöresel tatlar kadar kumaşların da yaşayacağınız alışveriş çılgınlığında etkisi olacak. Trabzon bezi ve bu bezden yapılmış örtüler, kıyafetler ve çantalara hayran olmamak mümkün değil. Merkezde bulunan Kemeraltı, tüm bu hediyeliklerin yanı sıra gümüş işleri, işlemeli havlular ve Bedesten Çarşısı’yla sizleri bekliyor. Ayrıca, Kemeraltı’ndan aşağı sahile doğru ilerlediğinizde, Moloz’daki balık pazarının oraya çıkabilir, bahsettiğimiz lezzet yolculuğuna buradan devam edebilirsiniz.

Siz de havası, insanları ve kültürüyle sizi çok etkileyecek ve unutulmaz bir seyahat tecrübesi yaşamanızı sağlayacak Trabzon’u mutlaka ziyaret edin. Burada gördüğünüz her yer ve tattığınız yemek hafızanıza kazınacak.

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply