Türkiye’de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

0

Bu yıl seyahatinizde daha farklı rotalar denemek istiyorsanız güzel, bereketli ve her köşesi ayrı bir tarihi barındıran ülkemizin gizlenmiş güzelliklerini keşfe çıkmanın tam zamanı. Türkiye’de gezilecek yerler yalnızca deniz, kum ve güneşin ön planda olduğu batı bölgelerinden ibaret değil. İç kesimlerde, Karadeniz ve Doğu bölgelerinde de keşfedilmeyi bekleyen birçok harika yere sahip. Yalnızca size yeni deneyimler kazandıracak bu bölgeleri keşfetmek sizin elinizde. İşte farklı yerler keşfetmek isteyenler için seyahat rotaları…

1- Büyüleyici tarihi ve doğasıyla Karadeniz’in incisi Amasya

Hititler döneminden beri birbirinden farklı birçok uygarlığın merkezi olan Amasya; Amazonlar, Ferhat ile Şirin, Kral Mezarları denince akla ilk gelen şehir. Amasya, tarihi olaylara ve kişilere tanıklık eden ve içerisinde Yeşilırmak’ın da bulunduğu küçük bir Karadeniz cenneti. Bolca yeşilliğin hakim olduğu şehirde, Borabay Gölü’ne gidip yeşilliğin ve temiz suyun tadını çıkararak, muhteşem bungalov evlerde kalabilir; yorgunluğunuzu attıktan sonra doğa yürüyüşüne çıkabilir veya Gözlek Kaplıcaları’na giderek rahatlayabilirsiniz. Amasya’nın meşhur et lokantalarına gitmek isterseniz de çocuklarınız için oyun parkı bulabileceğiniz, havuzu ve otoparkı bulunan Uygur Çamlıgöl’e gidebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

 

2- Yeşile doyacağınız Artvin Karagöl Sahara Milli Parkı

Yeşile ve berrak sulara doymak istiyorsanız tam olarak gitmeniz gereken yer Karadeniz’in cennet bölgelerinden biri olan Artvin içerisindeki Karagöl. Karagaöl Sahara Milli Parkı, Türkiye’nin 40 milli parkından birisi olduğu için oldukça önemli bir yere sahip. Çevresi tamamen ormanlarla kaplı olan ve size doğa şöleni yaşatabilecek Karagöl, başka şehirlerde bulamayacağınız müthiş bir manzaraya sahip. Eğer br kampseverseniz, çadırınızı ya da karavanınızı alarak Karagölün kenarında kurulmuş kamp alanlarında doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

 

3- Henüz doğallığından taviz vermemiş İzmir Karaburun

Doğallığı olabildiğince bozulmayan, henüz çok fazla insanın keşfetmediği sakin Ege kasabalarından biri olan Karaburun, Türkiye’nin gidilecek yerleri arasında olmayı sonuna kadar hak eden bir yer. Küçük bir balıkçı kasabası olan Karaburun, oldukça temiz ve berrak bir denize sahip. Bunda Karaburun’a gelen ziyaretçi sayısının henüz az ve ticaretin henüz yaygınlaşmamış olmasının da payı var. Karaburun’da dalış ya da rüzgar sörfü yapabilir, çadırlarla kamp kurabilir, adaları ziyaret edebilir akşamları da balıkçı meyhanelerinde kendinize güzel bir ziyafet çekebilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

 

4- Tarihi dokuların kenti Şanlıurfa’da Halfeti’yi keşfedin

Eğer tarihe ilgi duyuyorsanız sular altında kalan yerleşim alanıyla ilgi uyandıran Halfeti, sizi bu konuda oldukça tatmin edecek. Doğu bölgesinin en güzel şehirlerinden biri olan ve Şanlıurfa’ya en fazla 2 saat uzaklıkta bulunan ilçenin en dikkat çeken kısmı, geçmişte sular altında kalan yerleşim yerinden sonra bölgenin yeni ve eski Halfeti olarak ikiye ayrılmış olması. Yapıların eskiliği ve içerisinde barındırdığı tarihiyle, sular altında kalan yerleşim bölgesinin gizemli ihtişamı sizi heyecanlı bir yolculuğa çıkaracak. Ayrıca burada sadece tarihi bir gezi yapmakla kalmayarak, doğru zamanda giderseniz dalış, su kayağı ve jet ski gibi aktiviteleri yapma şansı da bulmuş olursunuz.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

 

5- Orman havası özleyenler için en iyi alternatif Bartın – Uluyayla

Yeşil rengin hakim olduğu Uluyayla, şuanda yavaş yavaş tatilcilerin ve kampçıların ilgi odağı olmuş durumda. Yaklaşık 3 km genişliğinde olan ve her tarafı çeşiti ağaçlarla çevrili bölgede kamp kurarak içinize, şehirlerde bulamayacağınız temiz havayı bolca çekebilir, gündüzleri trekking yapabilirsiniz. Eğer Ağustos aylarında giderseniz Yayla şenliklerini de görme fırsatı bulabilirsiniz.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

 

6- Ağrı’da Keşişin Bahçesi’nde Kerem ile Aslı’nın destansı aşkını hissedin

Keşisin Bahçesi, Kerem ile Aslı’nın büyük aşk hikayesinin geçtiği topraklar olan Doğu Beyazıt ilçesinde bulunur. Vaha şeklindedir ve oldukça büyük bir  konaklama alanıdır. İshak Paşa Sarayı’nın altında bulunan Keşişin Bahçesi, size yeşilliğin ve doğanın içinde bulunma keyfini yaşatırken, aynı zamanda tarihe tanık olup o büyük aşkı iliklerinize kadar hissetmenizi sağlayacak.

Türkiye'de gezilecek yerler arasındaki sıradışı 6 seyahat rotası

Türkiye’de gezilecek yerler arasında göze çarpmayan ve gizemli bir güzelliğe sahip olan bu bölgeleri keşfederek, keyifli bir tatil geçirebilir ve sevdiklerinizle birlikte farklı diyarlara attığınız ile yeni yerler keşfetmenin heyecanı içerisinde doğa ve tarih yolculuğuna çıkabilirsiniz.

 

Leave A Reply