8 Mart yaklaşırken kadınlar meydanları doldurmaya başladı

0

Doğurganlık özelliğinden dolayı kutsal bir varlık olarak görülüp, cennetin ayaklarının altında olduğuna inanılan ve kelimeler söz konusu olduğunda el üstünde tutulan kadınlar, ne yazık ki kelimelerle anlatıldığı kadar mutlu bir hayat yaşayamıyor. Çünkü her ne kadar görünürde dünya çapında kadın hakları ve kadınların sosyal hayattaki yeri konusunda bir ilerleme yaşansa da hala birçok kadın kendi aile yaşantısı başta olmak üzere sosyal, hukuki ve iş hayatında birçok zorluğa göğüs germek durumunda kalıyor.

Ülkemizde son yıllarda kadınlara karşı artan şiddet ve taciz vakaaları, bu durumda yasal olarak hiçbir yaptırımın olmaması, hatta tam aksi yasaların kadını değil, kadına şiddet göstereni koruması gibi durumlar artık kadınlar için özel olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çiçekler ve gülen yüzlerle değil; meydanları doldurarak isyan eden ve hakkını arayan kadınların çığlıklarıyla dikkat çekmeye başladı. Bu elbette sevindirici ve umut verici bir gelişme. Çünkü bu gösteriyor ki kadınlar artık gördükleri ruhsal ve fiziksel şiddete savaş açmaya, kendi haklarını korumaya başlıyorlar.

Kadınlar hakları için el ele mücadele veriyor

Son yıllarda yaşanan tüm bu olumsuz gelişmeler, elbette yalnızca ülkemizde değil, tüm dünyada benzer şekilde yaşanıyor. Dolayısıyla kadınlar artık çeşitli pankartlarla, kadın gücü kollarıyla yaptıklarıyla işbirlikleriyle, toplum ve iş hayatında daha etkin bir şekilde yer alma çalışmalarıyla da hak ettikleri yeri kazanmaya çalışıyor.

8 Mart yaklaşırken kadınlar meydanları doldurmaya başladı

8 Mart Kadınlar Günü ise, toplumda geri plana itilen kadınların haklarını aradıklarını göstermeleri için ideal bir gün. Güzel olan nokta ise, kadınların bu konuda yalnız bırakılmaması, ülkemizin muhafazakâr ve kadını insan olarak bile görmeyen geniş bir kesimine karşın kadın erkek olmak üzere birçok meslek grubu tarafından destek görebilmesi. Bunun en büyük göstergesi de daha 8 Mart gelmeden bile kadın erkek birçok insanın meydanlarda el ele omuz omuza bu haklar için mücadele vermesi.

Kadınlar devletten destek bekliyor

Yıllardır en doğal hakları olan yaşama hakkı için bile dünya çapında büyük mücadeleler veren, bu uğurda bazı toplumlarca katledilen ve küçük görülen kadınlar; hiç olmaması gereken bir şekilde devlet tarafından yaşam haklarının korunmasını ve kadınlıklarına saygı duyulmasını talep ediyor. Bu taleplerin ne derece karşılandığı tartışılır. Çünkü her ne kadar yazılı yasalara bakıldığında kadınlar erkeklerle eşit derecede hakka sahip olsa da uygulamaya gelindiğinde her devletin; özellikle ülkemizin bu konuda epey geride kaldığı malum.

8 Mart yaklaşırken kadınlar meydanları doldurmaya başladı

Haklarını arayan kadınlar ve kadınlara değer veren bireyler olarak bundan sonrası için umudumuz; yaşanan tüm şiddet ve taciz olayların son bulması, kadının toplum hayatında eşit yere sahip olması, siyasal alanda daha etkin olması ve elbette 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün acı değil, mutluluk içinde karşılanması…

 

 

Leave A Reply