Başarılı kadınlar kariyerlerini nelere borçlular?

0

Modern bir çağda yaşıyor olsak da ne yazık ki hala üstesinden gelemediğimiz bazı konular var. Bu da erkek egemen toplumlarda kırılmakta güçlük çekilen bazı tabulara neden olabiliyor.  Bahsi geçen ve sorun haline gelen konulardan biri de kuşkusuz kadınların sosyal ve ekonomik yaşamdaki yeri ile ilgili. Çünkü artık kadınlar uzun yıllardır çalışma hayatında aktif bir rol oynamaya başlasa da aslında hala bazı kesimlerde kadınların başarılı olması ve çalışma hayatında aktif rol alması krize neden olabilir. Buna karşılık, bazı başarılı kadınlar var ki yıllarca hüküm süren bu erkek egemen anlayışının üstesinden gelerek, dünyanın en başarılı insanları arasına adını yazdırıp, hepimize bu konuda ışık tutuyorlar.

Bazılarımız başarının şanstan, aileden veya zenginlik geldiğini de düşünsek de ne yazık ki bu kriterler başarılı ve erdemli bir insan olmak için yeterli olmuyor. Bunun yanı sıra, kadın olma zorluklarının üstesinden gelecek gücü yüreğinde bulabilmek, azimle ve yılmadan çalışmak ve her daim bir üstü hedeflemek işin asıl anahtarı. Eğer siz de erkek egemen olan bu toplumda gerçek karakterinizi ve zekanızı ortaya koyarak başarılı bir iş kadını olmak istiyorsanız, tüm bu zorlukların üstesinden gelerek zirveye çıkmış kadınların önerilerine kulak vermelisiniz…

Kendinizle barışık olun

Deyim yerindeyse kurtlar sofrası olan iş hayatında, kadın veya erkek fark etmeksizin rekabete girdiğiniz kişilerin üstesinden gelmek ve kendinizi bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız öncelikle kendinizle barışık olmalısınız. Yani kendinizi eleştirirken, öz saygınızı yitirmemeli, karakterinizden hiçbir zaman taviz vermemelisiniz. Aynı zamanda yaptığınız güzel bir şeyi inkar etmemeli, kendinizle gurur duymayı mütevazılık çerçevesinde öğrenmelisiniz.

Başarılı kadınlar kariyerlerini nelere borçlular?

İşinize tutkuyla sarılın

Başarılı olmanın en önemli anahtarı, yaptığınız işi iş olarak görmemeniz. Yani mesleğinize saygı duymanız, onu sevmeniz ve yaptığınız işe tutkuyla bağlı olmanız çok önemli. Her ne kadar çoğu insan artık sevdiği işi yapamıyor olsa da ne sevdiğinizi keşfetmeniz ve bu yolda adımlar atmanız için hiçbir zaman geç değil. Çünkü sevdiğiniz bir şeyde kısa bir sürede başarılı olabilir ve yaşayacağınız tüm zorlukların üstesinden gelme cesaretini kendinizde bulabilirsiniz.

Pazarlık yapmaktan çekinmeyin

Erkekler genelde daha konuşkan ve pazarlık yapan bir yapıya sahip olsalar da bu durumu tam tersine çevirmek sizin elinizde. Çünkü unutmayın ki iş hayatında pazarlık edebilmeniz, başarılı kadınlar arasına girmeniz açısından oldukça önemli. Bunun için ufak ufak dışarıdaki insanlarla pazarlık yapmaya başlayarak deneyim kazanabilirsiniz.

Başarılı kadınlar kariyerlerini nelere borçlular?

Diğer kadın çalışanlarla birlik olun

İş hayatının en büyük sıkıntılarından biri, kadınların birbiriyle anlaşamaması ve birbirlerinin başarısını engellemesi. Bu da doğal olarak erkek çalışanların yolunun daha kolay açılmasına sebep oluyor. Dolayısıyla siz de bu alışkanlığı bozmalı ve iş hayatında sizinle aynı sıkıntıları yaşayan kadınlarla birlik olmalı, birbirinizi desteklemenin ne kadar önemli olduğunu onlara göstermelisiniz.

Siz de iş hayatında başarılı kadınlar arasında yer almak ve toplumun koyduğu bu tabuları yıkmak istiyorsanız, başarılı olacağınızdan şüphe duymamalı ve bunun için kendinize her zaman inanmalısınız.

 

Leave A Reply