Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

0

Kitap okumak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek, günümüzde artık teknolojinin büyük katkısıyla geri planda kalmış olsa da bu alışkanlığı çocuklarımıza geçirmek imkansız değil. Özellikle son teknoloji telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerin hayatımızda büyük bir yer kapladığını ve dolayısıyla çocukların da artık bu cihazlara bağımlı bir hale geldiğini düşünürsek; onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak her zamankinden daha da büyük önem taşıyor. Bu yüzden daha bilinçli, etrafında olan biteni görebilen, fikirleri ve hayal dünyası olan çocuklar yetiştirmek için yetişkinler olarak onları kitaplarla anıştırmak ve bu ilişkiyi geliştirmek bizlere düşüyor.

Bunu söylemesi kolay olsa da günümüz şartlarında çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak eskiye oranla zorlu bir yolculuk. Çünkü etraflarında dikkatlerini dağıtan birçok şey var. Bu yüzden onlara bu konuda yol göstermeden önce, ne yapmanız gerektiğini bilmeniz ve bu yolda sağlam adımlar atmanız oldukça önemli. İşte bunun için izlemeniz gereken yollar…

Kitap okumanın zorunlu birşey olmadığını onlara gösterin

Yalnızca çocuklar değil, kitap okumaktan hoşlanmayan insanlar genelde aynı düşünce tarzıyla yola çıkarlar. Onlara göre kitap okumak bir zevk değil, yapılması gereken zorunlu bir şeydir. Aynı ders çalışmak gibi. Kitap okumayı sevenler ise, kendilerini okudukları kitapta yaşanan olaylara kaptırır ve hayal dünyalarında özgürce gezinirler. Önemli olan, çocuklara bu duyguyu verebilmek ve kitap okumanın zorunlu birşey olmadığı konusunda onları rahatlatmaktır.

Bunu yapabilmek için küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun zevk alabileceği tarzda kitaplar satın almaya ve evin belli bir köşesinde bunları sürekli görünecek şekilde bulundurmaya özen gösterin. Hatta kitapları satın alırken, yanınızda çocuğunuzu da götürün ve alışveriş sırasında ne kadar heyecanlı ve mutlu olduğunuzu ona hissettirin, ondan fikirler alın.

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Onlara rol model olmalısınız

Çocuklarınız kitap okuma alışkanlığı kazansın istiyor ama evde her daim bilgisayar, telefon veya televizyonla ilgileniyorsanız; doğal olarak onların kendiliğinden kitaplara yönelmesini bekleyemezsiniz ki, bu haksızlık olur zaten. Bu yüzden hem çocuğunuza hem de kendinize bir iyilik yaparak onun görebileceği şekilde kitap okuyun ve teknolojik aletler ile kısıtlı vakit geçirin. Hatta haftada bir gün kitap okuma gün düzenleyin, çocuğunuzun kitabın en sevdiği bölümünü size okumasını isteyin. Böylece bunun aynı zamanda sosyal bir aktivite olduğunu öğrenebilir, sizin de bundan zevk aldığınızı görerek içinde merak duygusu uyanabilir.

Kitap okuma alıkanlığı çok küçük yaşlarda kazandırılır

Masal okuma seansları aslında çocuklar için oldukça eğitici. Özellikle ileride kitaplara yabancı olmaması ve erkenden bu alışkanlığı kaznamasında büyük rol oynuyor. Dolayısıyla çocuklarınızı yatırırken, hem kolay uyumaları hem de kitapların güzel birey olduğunu görmeleri için onlara uygun masallar okumanız gerekiyor.

Siz de çocuklarınıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve ileriki hayatlarında bunun meyvelerini toplayacak bireyler yetiştirmek istiyorsanız, bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

Leave A Reply