Erkekler arasında popüler olan hipster kültürü aslında nedir?

0

Özellikle son yıllarda, sanatçılardan sokaktaki insana kadar pek çok erkekte özenle taranmış saçlar ve uzun sakallar dikkatimizi çekmeye başladı. Bununla beraber, bu erkekler o kadar şıklar ki renkli çorapları, desenli gömlekleri, sıklıkla kullandıkları pantolon askısı, papyon gibi alışılmışın dışında aksesuarlarıyla günlük hayatı daha renkli bir hale getiriyorlar. Bu bakımlı, renkli ve cool erkeklere de hipster deniyor. Peki nedir bu hipster kültürü?

Önceden erkeklerde çekici bulunan tüm kriterlerin adeta yeni baştan yazıldığını gösteren hipster’lar, sanki yalnızca şu sıralar popüler olmuş gibi görünse de aslında tarihi çok eskilere dayanan bir akım. 1940’lı yıllarda ortaya çıkan ve belli bir kesimin tarzında devrim niteliğinde bir değişiklik yaparak şimdiki kadar popüler olmasa da o zamanlarda da oldukça dikkati çeken hipster kültürü, ilk olarak kıyafetler, aksesuarlar ve saç stillerinde kendini gösterse de zaman içerisinde bir yaşam tarzı olmaya ve birçok insan tarafından benimsenmeye başladı. Şimdi o yıllara göre çok daha fazla popülerlik kazanan hipster kültüründe, akla öncelikle kesilmemiş bıyık, sakal ve saçlar geliyor.

Nereye baksak aşağı yukarı 3 erkekten biri bu stili benimsemiş gibi görünüyor. Peki, hipster kültürü tam olarak ne demek, özellikleri neler; gelin, birlikte bakalım…

Dar pantolon modasında hipster etkisi

Hala her erkek tarafından kabul görmese de son birkaç yıldır birçok erkek mağazası tarafından dar kesim pantolonlar satılıyor. Bunlar, bileklere doğru daralan ya da skinny olarak ifade edilen bacakları saran pantolonlar olarak farklılık gösteriyor. Üstelik de rengarenkler. Bu giyim tarzı, hipster kültürünün yayılmasıyla kadınlar tarafından da erkeklerde çekici bulunan özellikler arasında yerini aldı. Siz ne dersiniz?

Hipster kültürü popülarizme meydan okuyor

Hipster kültüründe erkeklerin ne kadar cool ve orijinal göründüğünü fark ettiniz mi? Kesinlikle popüler olan hiçbir şey onları ilgilendirmiyor. Bu elbette gündeme karşı duyarsız oldukları anlamına gelmiyor. Ancak, popüler moda ve sanat akımlarından çok onlar orijinalliğin, yani tek olmanın peşindeler. Bu nedenle, farklı mağazalar ve kullanılmamış, ilginç aksesuarlar onların favorileri arasında.

Erkekler arasında popüler olan hipster kültürü aslında nedir?

Hipster kültürünün olmazsa olmazı yakası iliklenmiş gömlekler

Rahat mıdır bilinmez ama hipster kültürünü benimseyen erkekler, pantolonlarda olduğu gibi gömleklerde de dar kesimi tercih ediyorlar. Üstelik hava sıcaklığını çok da önemsemeden yakasına kadar düğmelerini ilikliyorlar. Önceden herkesin reddettiği gömleği sonuna kadar iliklemenin, şimdi hipster’larla birlikte modadaki en cool tavırlardan biri haline geldiği açıkça ortada

Biri gözlük mü dedi?

Gözlüğü bazı insanlar kendilerine çok yakıştıramaz, yüzüne göre bir gözlük bulmakta oldukça zorlanır. Bu nedenle, görme problemi olan pek çok kişi, gözlük takmak yerine lens kullanmayı tercih ediyor. Ancak, hipster kültüründe gözlük takmamak, neredeyse çıplak gezmekle eş değer. Güneş gözlüğü, numaralı gözlük, hatta kimi zaman camsız gözlükler bile onların kullanmaktan en çok keyif aldıkları aksesuarlar arasında. Kısacası, gözlüğün yalnızca görme problemi için takılması artık çok eskilerde kaldı. Şimdi hipster’lar, özellikle kalın ve renkli çerçeveli gözlüklerini kombinlerini tamamlamak için kullanıyorlar.

Erkekler arasında popüler olan hipster kültürü aslında nedir?

Tıraş olmak ya da olmamak

Bir zamanlar erkeklerin tıraş olmaması, onların bakımsız olduğu, kendine özen göstermediği, hatta bazı kesimlerce karşısındakine saygı duymadığı anlamına gelirdi. Ancak, artık sakallı erkekler çok daha çekici ve bakımlı görünüyor. Zaten hipster kültürünün bu kadar popüler olmasının esas sebebi de dikkati çeken sakallar. Elbette bu, asla tıraş olmadıkları anlamına gelmiyor. Aksine sakallarının ve saçlarının düzenli ve bakımlı görünmesi için, hipster’lar oldukça çaba gösteriyorlar.

Teknolojiden asla geri kalmazlar

Her ne kadar eski tarzı sevseler ve popüler kültürü reddetseler de hipster’lar, asla teknolojik oyuncaklarından ödün vermezler. Onlar için sosyal medya ve son model cep telefonları olmazsa olmazlarıdır.

Hipster’lar ve müziğin karşı konulamaz bütünlüğü

Hipster’lar, her zaman müzikle iç içe, yeni sound’lar keşfetmeye açık ve müzikseverler için tasarlanmış mobil uygulamalarla haşır neşir erkekler olurlar. Ayrıca kulaklıklarını da asla yanlarından eksik etmezler ve tahmin edebileceğiniz gibi bu kulaklıklar da hipster kültürüne uygun, son derece dikkat çekici ve renklidir.

Siz de eğer bu akımı çekici buluyorsanız ve gözünüze yakışıklı bir hipster’ı çoktan kestirdiyseniz, onun hakkında size küçük tüyolar vermiş olalım. Onun vintage hayranlığı, müziğe olan tutkusu ve popülerizm karşıtı tavrı, sizin de onun dikkatini çekebilecek bir tarz oluşturmanızda size fikir verebilir. Dolayısıyla, istikamet vintage mağazalar ve ardından orijinal gözlükler için birbirinden renkli pasajlar… Yepyeni bir tarz, capcanlı bir gardırop için sizce de bu güzel havalar tam zamanı olduğunu göstermiyor mu?

 

 

Leave A Reply