Hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

0

Mevsimlerin psikolojimiz üzerinde büyük etkileri olduğu kesin. Mevsimlere göre değişen psikolojimize bağlı olarak, kıyafetlerimiz, davranışlarımız, kısacası hayatımız büyük ölçüde değişiyor. Yapmaktan hoşlandığımız pek çok şeyi, bir önceki mevsimde bırakmış olabiliyoruz ve istemeye istemeye, bir sonraki mevsime geçip, onun iklimine göre kıyafetler giymeye, o iklime uygun yerlere gitmeye, hatta o mevsimin meyve ve sebzelerini tüketmeye başlıyoruz. Dolayısıyla, tavırlar, insanlara verilen tepkiler, iş motivasyonu ve daha pek çok şey değişiyor. Bir anda insanların, “Çok değişti” dediği kişiler arasındaki yerimizi alıveriyoruz. Bu nedenle, herkesin bir mevsimi var. Peki, siz hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

Kimisi elinden gelse göçmen kuşlarla birlikte hayatını sıcak ülkelere göç etmekle geçirecek; kimiyse kahve kupası, battaniyesi yanında olduğu sürece buzullarda bir yaşam sürdürecek kadar mevsimine bağlı. Bazıları sürekli çiseleyen, puslu havaların insanı, kimiyse “Hoşgeldin bahar la la la…” şeklinde şarkılar söyleyerek kırlarda koşma sevdalısı… Özellikle kadınlarda, bu ayrım çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor. Sıcaktan bunalanlarla, sıcağa bayılanlar kendilerini hemen belli ediyor. Soğukta sürekli söylenenlerle, incecik hırkayla bir kışı geçirenler de öyle… Dilerseniz, gelin kim hangi mevsimin kadını, birlikte öğrenelim…

İlkbaharda doğayla birlikte tazelenen kadınlar

İlkbahar, doğanın yeniden uyanışı, bitkilerin, hayvanların adeta hayatlarında yepyeni bir başlangıç yapıyormuşçasına tomurcuklar açması, yavrular dünyaya getirmesinin gözlemlendiği bir mevsim. Bu mevsimde sanki her şey daha berrak, daha ferah ve daha taze. Bu nedenle, baharla birlikte bazı kadınlar da kendilerini daha iyi hissetmeye, rengarenk elbiseleriyle ışık saçmaya başlıyorlar. Kendi sahnelerini bulmuşçasına, etrafta birer bahar çiçeği gibi dolaşıyorlar.

Hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

Parfümlerinde ve kullandıkları aromatik kozmetik ürünlerinde de genellikle çiçek kokularını tercih eden ilkbahar kadınları, çevrelerindeki herkesin de içini açıyor haliyle. Çalıştığı ofisteki insanlara, derslerine girdikleri öğrencilere, kısacası gün içerisinde iş ya da sosyal çevresinde karşılaştığı herkese motivasyon dağıtan ilkbahar kadınlarını sevmemek mümkün değil. Sonbahar ve kış aylarında her ne kadar modları düşse de onlar kendilerine ilkbaharın tazeliğini getirecek yöntemler buluyorlar. Dekorasyonda da capcanlı, bahar renklerini tercih eden ilkbahar kadınlarının evlerinde, siz de özledikçe ilkbaharı yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

Güneşin capcanlı enerjisinden vazgeçemeyen kadınlar

İlkbaharın ardından güneşin çok daha canlı bir şekilde etrafı aydınlattığı, bu enerjiyle pek çok insanı da daha enerjik hale getirdiği bir gerçek. Bazıları, güneşin enerjisini çektiğini, sabahları uyanmakta zorlandığını ve ne yapsa yorulduğunu söylese de buna karşılık, yaz kadınları mevsimleri geldiğinde, bronz tenleri, birbirinden şık aksesuar ve kıyafetleri, gittikçe uçları açılan, ombre gibi görünen muhteşem saçlarıyla adeta bir yıldız gibi parlıyorlar. Hatta pek çoğu, imkanları el verdiği koşulda, ülkelerinde kış yaşanırken, hala yazın sıcak günlerini yaşamaya devam eden yabancı ülkeleri sık sık ziyaret etmeye çalışıyorlar. Ünlüler arasında, bu davranışıyla öne çıkan ilk isim de sunucu Burcu Esmersoy.

Hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

Yazı sonuna kadar yaşamayı, sonbaharın gri bulutları zaman zaman gökyüzüne doluşsa da yüzünü güneşe dönmeye devam eden yaz kadınları, bunaltıcı sıcaklara rağmen yaz hiç bitmesin istiyorlar. Adeta güneş enerjisiyle çalıştıkları düşünülen yaz kadınları, artık yaz tamamen bitip yağmurlar başladığında, modlarını da bir anda düşürüveriyorlar. Ne zaman ki yazdan kalma bir gün aydınlatsa sonbahar ve kış aylarını, sanki yeniden nefes alma fırsatı bulmuşçasına yüzleri gülmeye başlıyor. Mutlu olmak için bir parça güneş yeterli onlar için.

Sararan yapraklar ve yağmurla hayat bulan kadınlar

Yazın ardından havanın yavaş yavaş serinlemesi, “mevsimlik” hırkaların çıkması ve artık sıcak çayın, kahvenin yaza oranla çok daha fazla keyif vermeye başladığı sonbahar, yaz kadınlarını her ne kadar mutlu etmese de sonbaharın kendisine son derece romantik ve şairane geldiğini düşünen kadınlar da var. Sonbahar kadınları için, sararan ve kızaran yapraklarla kaplı dallar, nemli sokaklar ve toprak kokusu, yılın en eşsiz dönemini oluşturur. Sweatshirt ve şort, şortun altına postallar, yağmurlukların içine giyilen tişörtler, sonbaharın kendine özgü giyim tarzı içerisinde yer alan kombinler haline gelir.

Hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

Sonbahar kadınları çoğunlukla yağmuru izleyebilecekleri köşelerinde bir şeyler okumayı ya da puslu ve çiseleyen havalarda uzun yürüyüşlere çıkmayı severler. Bu, onların içindeki romantizm ruhunun daha da tutkulu hale gelmesine zemin hazırlar. Onlar için en güzel manzaralar zaten sonbahar yapraklarının dağıldığı yollar ve sarılı, kırmızılı, turunculu yaprakların dallarında salındığı ağaçlardan oluşur. Sonbahar kadınlarının bu romantizmi, melankoliye ulaşmadığı sürece son derece keyiflidir. Üretken olurlar; muhteşem fotoğraflar çekebilir ve harika şeyler yazabilirler.

Buğulu camlar ve polar battaniyelerden vazgeçemeyen kadınlar

Sıcak bir fincan çay, kitaplar, yün ya da polar battaniyeler, rengarenk, kalın çoraplar, buğulanan camlar ve dev, rahat kazak ya da sweatshirtler… Şimdiden bazılarınızın gözleri parlamaya başladı bile. Çünkü kış kadınları, kendilerini hemen belli eder. Biraz hava serinlese kışlıkları çıkarmak, evde bir yerden soğuk geldiğini hissetse kalın sabahlıklarını giyip oturmak isterler. Küresel ısınmadan mıdır bilmem; yazlar daha sıcak ve uzun sürdüğü için, kış kadınlarını sonbahar zaten hiç tatmin etmez hale gelir. Burunların pembeleştiği, konuştukça ağızdan buhar çıkan günleri bekler dururlar. Kış kadınlarının zaten pek çoğu da o pembe burunların en yakıştığı, en sevimli kadınlar olurlar genellikle.

Hangi mevsimin kadını olduğunuzu biliyor musunuz?

Kış kadınlarının rengarenk atkı, bere ve eldivenleri, model model manto ve kabanları, dağ evi konseptine uygun ekose ve örgü desenli battaniyeleri, ev botları ve hatta yün kırlentleri vardır. Yılbaşına doğru çam ağacı da ortaya çıkınca, adeta Noel Baba’nın evine dönüşen kış kadınlarının evlerinde, çeşit çeşit bitki çaylarının kokusu etrafı sarar. Açıkçası bu evler, tam da Instagram tutkunlarının ellerinden telefonlarını düşüremeyecekleri evlerdir. Yaz aylarında bile içeri girseniz, ev sahibesinin hangi mevsimin kadını olduğunu, koyu yeşil, bordo, kırmızı, gece mavisi gibi renklerdeki dekorasyon detaylarından bir çırpıda tahmin edebilirsiniz. Ve zaten kış kadınları, sevgi dolu, yumuşacık, rahat ve güven veren mekanların kadınlarıdır.

Siz de bu detaylara dikkat ederek çevrenizdeki kadınların hangi mevsimin kadını olduklarını değerlendirebilir, okuduğunuz mevsimlerin kadınları arasında kendinizi görebilirsiniz. Elbette önemli olan her mevsim ve her koşulda mutlu olabilmek. Kendi mevsiminizi beklerken, siz de diğer mevsimlerin kadınlarından, diğer mevsimlerin tadını çıkarabileceğiniz tüyolar kapabilirsiniz.

 

Leave A Reply