Hayırsever insanlar arasında bile o gerçek bir melek: Moira Kelly

0

İnsanların olaylar karşısındaki tavırları, verdiği tepkiler, “Biz ne zaman bu kadar tahammülsüz olduk?” sorusunu akıllara getiriyor ne yazık ki. Gündemden ne kadar haberdar olur, haberleri ne kadar çok izlersek, o kadar mutsuz olacağız, uykularımız kaçacak, uzaktaki bir çocuk, başka bir şehirdeki bir kadın için biz de kahrolacağız diye neredeyse doğru dürüst haber izleyemez olduk. Buna karşılık, bazen öyle güzel haberler alıyor, insanlık ve dünya adına o kadar umutla doluveriyoruz ki hayırsever insanlar bizlere ışık oluyor. Sanki yaralarımız iyileşip, uzun ve yıpratıcı bir hastalık sürecinin ardından yeniden ayağa kalkıyor gibi hissedebiliyoruz. Aslında o kadar zor değil. İnsanları, doğayı, kısacası neyi, kimi olursa olsun yalnızca sevebilmek hiç zor değil. İşte sevmekten, inanmaktan asla vazgeçmeyen bir kadınla tanıştırayım sizleri. Belki adını hiç duymadınız ama, o başta evlat edindiği iki engelli oğlu ve daha pek çok insanın hayatını değiştirdi. O meleğin adı, Moira Kelly.

Ona ve yaptığı işlere baktığınız zaman, bir zamanlar yine hayırseverliğiyle dünyaya dağıtan, bir yardımlaşma zinciri kurarak tarihe adını altın harflerle yazan Rahibe Teresa’yı anımsayabilirsiniz. Zaten Moira Kelly de tüm ilhamını ondan aldığını, kendini insanlığa ve yardımlaşmaya yönlendirenin, Rahibe Teresa’nın hayatını konu alan bir film olduğunu ifade ediyor. Bugün pek çok ülkede, adı hayır kurumlarıyla birlikte anılan, bu alanda pek çok ödüller toplayarak, sevgi dağıtmaya devam eden Moira Kelly, insanlara yardım etmeye karar vermesini sağlayan bu filmi izlediğinde 8 yaşında olduğunu söylüyor. Kendisi henüz bir çocukken bu kararı almasının ardındani günümüzde yüzlerce çocuğu annesi olarak çok ama çok mutlu. Gelin, Moira Kelly’nin evlat edindiği oğulları Emmanuelle ve Ahmed’le olan hayatına kısaca göz atalım…

Bazı aşklar insanların hayatlarını tamamen değiştirir

Moira Kelly, normal şartlarda belki de asla fark edemeyeceğimiz bir yardım meleği olarak, dünyanın bir yerlerinde insanlar için mücadele etmeye devam edecekti. Ancak, ben Moira Kelly’den evlat edindiği oğullarından biri olan Emmanuel Kelly sayesinde haberdar oldum. Ülkemizde de yayınlanan X-Factor’ün Avustralya’daki yapımında 2011 senesinde sahne aldığında, ölümsüz sanatçı John Lennon’ın Imagine (Hayal Et) adlı parçasını söyleyerek tüm dünyaya barış mesajı yollayan Emmanuel, hikayesini anlattığı zaman salondaki ve ekranlardaki izleyicilerin kalplerine dokundu ve bir kez daha savaş ve nefret hakkında onları düşünmeye yönlendirdi.

Hayırsever insanlar arasında o gerçek bir melek: Moira Kelly

Çünkü Emmanuel’ın hayat hikayesi, kardeşi Ahmed ile birlikte savaş sırasında Irak’ta bir ayakkabı kutusunun içinde başlıyor. Bu kutunun içine terk edilmiş iki kardeşten biri olan Emmanuel, o günler için, “Irak’ta savaşın ortasında terk edilmişiz. Yanımızda ne bir kimlik, ne pasaport hiçbir şey yokmuş. Dolayısıyla, aslında tam olarak kaç yaşında olduğumu bilmiyorum” diyerek, jüri üyelerine kendisini tanıttığında, pek çok kişinin boğazına aynı yumruk oturmuştu bile.

Ancak, hikayenin buradan sonrası, Emmanuel ve Ahmed için bir umut masalına dönüşüyor. Doğuştan, kimyasal silahlar nedeniyle bedensel özürlü olarak doğan bu iki kardeşi, tam da o sırada Bağdat’ta Rahibe Teresa Öksüzler Yurdu çalışanlarıyla birlikte bölgeye yardım götüren Moira Kelly buluyor. Emmanuel, annelerinin Ahmed ve kendisine ilk görüşte aşık olduğunu ve onları bir daha bırakmamacasına kucakladığını gülümseyerek anlatıyor.

Hayırsever insanlar arasında o gerçek bir melek: Moira Kelly

Bugün birbirinden neşeli, umut dolu ve başarılı birer genç adam olan Emmanuel ve Ahmed, biri sanat diğeri spor alanında başarılara ve ödüllere doymuyor. Emmanuel, X-Factor’de başlayan müzik kariyerinde, muhteşem sesiyle hızla ilerlerken, dünyanın dört bir yanında konserler vermeye devam ediyor. Ahmed ise, profesyonel bir yüzücü olarak alanında en iyi sporculardan biri olarak gösteriliyor. Moira Kelly ise, anneleri olarak onlarla gurur duyuyor ve bunu her fırsatta dile getiriyor.

Dünya annelerin elleri arasında

Bir kadının, savaşın ortasına bırakılmış, iki doğuştan engelli bebeğin hayatını nasıl değiştirdiğini düşündükçe sizin de gözleriniz doluyorsa, siz de Moira Kelly ve diğer hayırsever insanlar gibi hayatı değiştirmeye bugünden başlayabilirsiniz.

Hayırsever insanlar arasında o gerçek bir melek: Moira Kelly

Bir çocuğun, sokakta yardımınıza muhtaç bir patili dostun yardımına koşmak, doğayı, denizleri korumak için çaba sarf etmek, kısacası dünyayı daha güzel bir yer haline getirmek, aslında o kadar da zor değil. Dilerseniz, Moira Kelly’nin yarattığı bu güzelliğin sonucunu, Emmanuel’in muhteşem sesinden yine bir programda Imagine ile gönderdiği barış çağrısını birlikte dinleyelim…

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply