İyi bir blogger olmak için işinize yarayacak 8 ipucu

0

İnternet üzerinden tek bir tuşla milyonlarca insan ulaşabileceğimiz bir çağdayız. Dolayısıyla bunun bilincinde olanlar ve getirilerinden faydalanmak isteyen birçok blogger da internet ortamından birçok insana ulaşabilmek için bu Dünya’ya adım atıyorlar. Blog açmak, oldukça kolay ve zahmetsiz bir işlem gibi görünse de aslında sonradan yapılması gerekenler o kadar da basit değil. İnsanların dikkatini çekmek, süreklilik sağlamak bir de ortada para kazanma amacı varsa işiniz bu noktada biraz daha zorlaşabiliyor. Çünkü bir blog açabilmek için gerekli olan yazılımı ücretli veya ücetsiz olarak internetten kolayca bulabilirsiniz. Fakat o noktadan sonra blogun içeriğinin ne olacağı ve o içerikleri nasıl üretmeniz konusunda kafa yormanız gerekecek.

Tüm bunlar tabi ki gözünüzü korkutmasın. Eğer henüz bu konuda amatörseniz veya hiçbir bilginiz yoksa nasıl iyi bir blogger olacağınız konusundaki ipuçlarını takip ederek başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. İşte blogger olmak isteyenleri başarıya götürecek ipuçları…

1- Hedef kitlenizi belirleyin

İlk olarak yapmanız gereken, üreteceğiniziçeriklerin hangi kitleye hitap edeceğine karar vermek ve o konular üzerinde yoğunlaşmak olmalı. Hedef kitlenizi belirledikten sonra ise, onların nelerden hoşlanıp hoşlanmayacağını bilmeli, neleri merak edebilecekleri ve yazılarınızla nasıl ilgilerini çekebileceğinizi öğrenmelisiniz.

2- Yazılarınızdan zevk alın

Çok iyi bir blogger olabilirsiniz, belki milyonlarca takipçiniz olabilir. Fakat yazılarınızı sadece takipçiler için değil, kendiniz için de yazmanız gerektiğini unutmayın. Sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz şeyler hakkında yazmak,  yazı yazma isteğinizi zaman içerisinde daha da arttırır.

3- Okuyuculara direkt hitap edin, ilgi çekici ve eğlenceli olun

Eğer ansiklopedik bilgi niteliğinde bir blogunuz yoksa ve hitap edeceğiniz kitle genelde genç kesimden oluşuyorsa, samimi ve eğlenceli içeriklerinizi bir dilde  hazırlayın. Konuyu sıkıcılıktan uzak tutmak ve olabildiğince ilginç hale getirmek, okuyucuların blogda daha fazla dolaşma isteğini arttırır. Tabi bu, çok günlük dilde ve amatörce yazılar hazırlmanız gerektiği anlamına da gelmiyor. Bu yüzden o ince ayarı gözden kaçırmadan içerikler hazırlamaya her zaman dikkat edin.

İyi bir blogger olmak için işinize yarayacak 8 ipucu

4- Mevcut ziyaretçilerinize özen gösterin

Blogunuzu ne kadar çok kişi ziyaret ederse o kadar iyi. Fakat bu, mevcut okuyucularınızı boşlamanız gerektiği anlamına gelmiyor. Sordukları sorulara kısa sürede cevap vermek, önerilerini ve yorumlarını dikkate almak size artı puan kazandıracak ve blogunuzu başka insanlara tavsiye etmelerini sağlayacaktır. Böylece sadece çabalarınızla değil, ziyaretçilerinizin referanslarıyla da blogunuzu geliştirebileceksiniz.

5- Özgün içerikler hazırlayın

Yazı hazırlarken tabi  ki kaynaklardan yararlanacaksınız fakat bunu yaparken kopyala-yapıştır şeklinde yapmamalı, yazıları kendi tarzınıza göre yeniden düzenleyerek yeni ve farklı içerikler üretmelisiniz. Zaten içerik kopyaladığınız takdirde Google, bunu fark edeceği için kısa sürede başarısızlığa uğrama ihtimaliniz çok fazla . Bu yüzden her zaman özgün içerikler üretmeye özen gösterin.

6- Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanın

Milyonlarca kullanıcısı bulunan Twitter, Facebook ve Instagram gibi dev sosyal platformlardan yararlanın. Orada dikkatini çekeceğiniz insanlar, blogunuzu kısa sürede ziyaret etmeye başlayıp daha çok trafik elde etmenizi sağlayacaktır.

İyi bir blogger olmak için işinize yarayacak 8 ipucu

7- Tutarlılık ve sürekliliğe önem verin

Yazılarınız ne kadar iyi olsa da bir süre sonra blogunuz unutulur gider. Bunu önlemek için sürekli güncel ve yeni bilgiler ile okuyuculara farklı içerikler sunmalısınız. En azından haftada birkaç kez yazılar yayımlamanız gerekir. Ayrıca yazdıklarınızın tutarlı olması ve yanlış bilgiler içermemesi de okuyucunun size duyacağı güven açısından oldukça önemlidir.

8- Bir e-posta listesi oluşturun

İnsanlara ulaşabilmek ve sizin farkınıza varmalarını sağlamak için bir e-posta listesi edinin ve içeriklerinizle ilgili olarak düzenli bir şekilde bilgilendirme mailleri gönderin. Bunun için internette e-posta listesi satın alabileceğiniz birçok şirket var onlarla iletişime geçin.

Eğer bir blogger olarak bu işten gelir elde etmeyi umuyorsanız belki kısa, belki de uzun bir süre sabırlı olmanız gerekebilir. Bu yüzden hemen pes etmemeli ve hem yaptığınız işe hem de okuyucularınıza olan saygınızdan dolayı eğlenceli ve faydalı içerikler oluşturmaya devam etmelisiniz. En önemlisi de yaptığınız işten mutlaka keyif alın. Sizin severek yaptğınız birşey, mutlaka okuyucular tarafından da kısa sürede fark edilecek ve başarıya daha çabuk ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Leave A Reply