Kadın olmak ve bir kadının normal bir günde yaşadığı 5 zorluk

0

Kadınlar olarak, hayatlarımız şiddet, taciz, mobbing ve daha pek çok olumsuzlukla çevriliyken, hak ve özgürlüklerimiz için mücadele vermeye çalışırken bir de gündelik hayatın zorluklarına göğüs germek zorunda kalıyoruz. Üstelik, gerçekten hiç de gerek yokken. Ancak, ne var ki bir kere zihinlere kodlanmış, “kadın olmak”. Kadın olmak, bakımlı olmayı, sabah erken kalkmayı, iş hayatında topuklu ayakkabı giymeyi ve türlü eziyetleri gerektiriyormuş meğer. Çünkü çocukluktan itibaren böyle görmeye alıştık; toplum olarak buna adapte olduk.

Buna karşılık, aslında tüm bunları yalnızca bir inanıştan, yalnızca şimdiye kadar böyle süregeldiğinden yaptığımızı unuttuk. Ve aslında tüm bunları değiştirebileceğimizi de…

Peki, kadın olmak bize şimdiye kadar neleri yaşamamızı gerektirdi ve hala onları yaşıyoruz? Gelin kadın olmak ve hayatımıza getirdiği fazladan sorumlulukları; zorlukları birlikte inceleyelim…

1- Sabah tüm ev halkından önce uyanma zorunluluğu hissetmek

Bekarsa ayna karşısında makyaj ve saç yapmak için, evli ve çocuksuzsa kendisine ve eşine kahvaltı hazırlamak için, evli ve çocukluysa tümünü bir arada yapmak için işe gitmeden saatlerce öncesinde uyanan kadınlardan bir de iş yerinde bakımlı ve güzel görünmesi bekleniyor. E bir kadının bakımlı olması için bile en azından bir yarım saat gerekirken, bu kadar kişinin sorumluluğunu almak oldukça yıpratıcı doğrusu.

Kadın olmak ve bir kadının normal bir günde yaşadığı 5 zorluk

2- Her koşulda bakımlı olmaya çalışmak

Tüyleri olan erkeğe ‘’Erkek adam’’; kadınlara ise iğrenç ve bakımsız gözüyle bakılan bir dünyada yaşamak oldukça zor olsa gerek. Özellikle de yaz aylarında. Sonuçta o sıcaklarda yapış yapış ağdaları veya acı verici diğer epilasyon yöntemlerini uygulamak herkesin cesaret edebileceği bir iş değil.

3- Sütyenlerle göğüslere işkence çektirmek

Göğüsleri güzel gösterdiği doğru olsa da tüm gün insanın vücudunu sıkı sıkı saran bir şeyle dolaşması hiç de kolay iş değil. Özellikle de her şeyi üzerimizden çıkarıp atmak istediğimiz sıcak yaz aylarında. Bir de insan içinde askının düşmesi veya kopması gibi bir durum olursa, işte o zaman her şey daha da zorlaşıyor.

Kadın olmak ve bir kadının normal bir günde yaşadığı 5 zorluk

4- İş hayatında topuklu ayakkabıyla mücadele etmek

Topuklu giymek elbette her kadını çekici gösteriyor ama kendinizden emin bir şekilde yürürken kırılan topuğunuz ve burulan bileğinizin acısıyla birbirine karışan utanç duygusu, olayın bütün büyüsünü alıp götürüyor.

5- Makyaj tazelemekten fenalık geçirmek

Kadınlar her fırsatta makyaj yapıyor diye dalga geçenler nerede makyajsız ve bakımsız bir kadın görseler eleştirmekten de gri kalmıyorlar. Haliyle hep makyajlı görünmek zorunda hisseden kadınların boyaları, eğer ultra pahalı bir markanı ürünü değilse gün içerisinde her türlü akıyor. Dolayısıyla kadınlar her zaman bir elinde göz kalemi, diğer elinde rujuyla tetikte bir şekilde dolaşmak zorunda kalıyorlar.

Kadın olmak ve bir kadının normal bir günde yaşadığı 5 zorluk

Tüm bunların dışında kadın olmak bu zorlukların üstesinden gelmek, iyi bir anne ve eş olmak, başarılı bir birey olmak için erkek egemen dünyada daha çok çalışmak, gece dışarı çıktığında hep tetikte bir şekilde yürümek, kendini şiddet ve taciz gibi durumlardan korumak; eğer bu durumları yaşarsa da kendini suçlayan cehalete karşı savunmak demek. E daha ne olsun?! Kadın olmak demek küçüğüyle büyüğüyle her türlü sorunla mücadele etmek demek…

 

Leave A Reply