Kadınların kendilerini özür dilemek zorunda hissettiği 5 durum

0

Bir hata yapıldığında, kadın ya da erkek fark etmeksizin herkesin elbette özür dilemesi gerekli. Ancak son yapılan araştırmalar gösteriyor ki; kadınlar, erkeklerden yüzde 37 daha çok özür diliyor. Peki ama bu özürler kibarlık mı yoksa kendimizi mi yoruyoruz?

Gerçekten hatalı olmadığınız durumlar için özür dilemekten vazgeçin. Küçük şeyler için yorulmadığınızı görmek, size kendinizi iyi hissettirecek.

İşte, özür dilemek zorunda hissettiğimiz ancak, buna hiç gerek olmayan durumlar…

1- Güzel görünmediğiniz günler

“Saçlarım çok dağınık kusura bakma” ya da “Biraz salaşım bugün, pardon”

Her gün ama her gün bakımlı ve güzel olmak zorunda değilsiniz. Sizin de saçınızı yıkamaya vaktinizin olmadığı, rahat etmek için spor kıyafetlerle çıktığınız ya da makyajsız dışarı çıktığınız günler mutlaka vardır. Bunun için özür dilemekten vazgeçin. Podyumdaki bir süper model değil, yalnızca kadınsınız.

Kadınların kendilerini özür dilemek zorunda hissettiği 5 durum

2- Aramalara ya da mesajlara hemen cevap verilmeyen anlar

“Ah tatlım, mesajını şimdi gördüm kusura bakma” ya da “Canım aramana ancak geri dönebiliyorum, çok üzgünüm”

Bir makine olmadığınızı, telefon dışında da bir hayatınız olduğunu unutmayın. Size ulaşmaya çalışan kişilere gün içerisinde cevap vermeniz yeterli olmalı. Eğer olmuyorsa, bu onların problemi. Artık bunun için özür dilemeyin.

3- Herhangi bir şeye duygusal tepki verilen anlar

“Tepkim için kusura bakma, sanırım regl olacağım” ya da “Ay hamileyken de kolay ağlanılıyor, çok pardon”

Biz kadınlar hormonlarla dolu insanlarız, yapacak bir şeyimiz yok. Her ayın bazı dönemlerinde normalden daha duygusal olabiliyoruz. Hele hamilelikte… Bu özür dilenecek bir durum değil, yalnızca karşınızdakinin sizin kadın olduğunuzu hatırlaması gereken bir durum. Rahatça ağlayın, zırlayın. Yaşasın hormonlarımız!

Kadınların kendilerini özür dilemek zorunda hissettiği 5 durum

4- Light içecek siparişi verirken

“Pardon, kolayı light istemiştim ama?” ya da “Zahmet olmazsa ben bir diet ice tea alacağım”

Sipariş verirken diğerlerinden farklı bir şeyler isterken nedense hepimiz çekiniyoruz. Halbuki keyfinizden uymuyorsunuz o diyet listelerine, çekinmeyin! Garsonun görevi herkes gibi size de istediğiniz içeceği getirmek sonuçta. Sizi light kola içmek zorunda bırakan güzellik standartları utansın!

5- İşten izin alırken

“Ben haftaya izinliyim, kusura bakma” ya da “Pazartesi ben yokum, salı halledebilirim, üzgünüm”

Arada sırada insan olduğunuzu unutmayın. Makine gibi yılın 365 günü çalışma şansınız yok, kabul edin. Yıllık izninizi kullandığınızda ya da hasta olup izin aldığınızda kimseden özür dilemeniz gerekmiyor. Bu sizin yasal hakkınız. Mutlulukla cevap vermelisiniz “vuhuu izinliyim” gibi, izinli diye üzülen kaç kişi var ki gerçekte?!

Siz de kadınların sıklıkla özür dilemek zorunda hissettiği bu durumlara karşı hislerinizi değiştirin ve özür dilemekten vazgeçin. Yaradılışınızın mucizevi yanını keşfedin; cesaretinizle çevrenizdeki tüm kadınlara örnek olmaya bugünden başlayın.

 

 

Leave A Reply