Kadınların yönetici olarak en ideal kişiler olduğunu gösteren 5 kanıt

0

Bir kadın olarak iş hayatındaki varlığını sürdürmek ve çevreden gelen tüm psikolojik baskılara rağmen kariyer basamaklarını tırmanmak bile başlı başına zor bir iş. Bir de söz konusu kadın yönetici olmaksa, işin içine çok daha fazla özveri ve sabır giriyor. Fakat kadınlar, her konuda olduğu gibi iş hayatındaki varlıkları ve yönetici olmaları konusunda da birçok kesimden eleştiri alıyorlar. Üstelik bu eleştirileri yapanların çoğunu ne yazık ki kadınlar oluşturuyor. Çünkü iş hayatında genel bir istatistik çıkarıldığında, kadınların çok fazla anlaştığını söylemek maalesef mümkün değil. Fakat bu durum, kadın yöneticilerin iş hayatında olmaması gerektiği veya her kadın yöneticinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Hatta aksine birçok sektörde kadın yöneticilerin varlığı çok daha rahatlatıcı.

Kadın yönetici halen çok fazla görülen bir durum olmasa da gün geçtikçe bu sayının git gide arttığı da oldukça sevindirici bir gelişme. Ayrıca kadın yöneticilerin çalışanlar üzerinde çok daha fazla olumlu etkileri olduğu belirtiliyor. İşte kadınların aslında en ideal yönetici olduklarına dair örnekler…

1- Ayrıntılara daha çok dikkat ederler

Kimse işini bilmeyen ve ne yapacağını sürekli başkalarına soran bir yönetici ile çalışmak istemez. Dolaysıyla her zaman daha dikkatli ve ayrıntılara önem veren kadınlar, iş bitirme konusunda daha beceriklidir ve bu özellikleriyle çalışanlarının işlerini de kolaylaştırırlar.

2- Duygusal zekaları daha yüksek

Erkeklere kıyasla daha yüksek bir duygusal zekâya sahip olan kadınlar, olaylara birçok açıdan bakabilme yeteneğine de sahiptir. Dolayısıyla iş yerinde oluşan bir kriz durumunda, herkesi eşit ölçüde dinleyerek hem mantıkları hem de duygusal bakış açıları ile karar vermeye çalışırlar.

Kadınların yönetici olarak en ideal kişiler olduğunu gösteren 5 kanıt

3- Kadınlar daha fazla güven uyandırıyor

Kadınların çizdiği naif portreden midir bilinmez ama ticarette her zaman sanıldığının aksine 1-0 önde. Çünkü ticari ilişkilerde karşı tarafa erkeklere oranla çok daha fazla güven veriyorlar. Aynı şey personel ile olan ilişkisinde de geçerli.

4- Kadın yönetici yaptığı işe daha bağlı

Kadınların halen zorluklar yaşadığı iş hayatında, uzun süren çabalar sonucunda hakkıyla yöneticilik pozisyonunu kazanan kadınlar; verdiği mücadelelerin bilincinde olarak yaptığı işe daha çok saygı duyuyor. Bu da personeli ile arasının iyi olmasını ve egolarını bir kenara atmasını sağlıyor.

5- Kadın çalışanın halinden kadın yönetici daha iyi anlar

Her ne kadar bunun aksi düşünülse de kadın yönetici ile çalışmak, her zaman bir erkek ile çalışmaktan çok daha avantajlı. Çünkü ne kadar açık görüşlü olursa olsun erkekler, kadın çalışanları bir noktaya kadar anlayabiliyor. Fakat kadın yönetici ile kadın çalışanlar arasındaki sağlanan iletişim çok daha iyi yönde.

İş dünyasında bir kadın yönetici ile çalışmak, birçok açıdan personel üzerinde olumlu etkiler yaratıyor. İşte ideal kadın yöneticilerin özellikleri…

 

 

Leave A Reply