Kariyer hayatınızı zirveye taşımak için bunları mutlaka yapın

0

Birçoğumuz, başarılı bir kariyere sahip olmanın ve çok para kazanmanın hayallerini kurarız. Üniversite yılları da bu hayallerin etrafında geçer. O dönemlerde her şeyin yolunda gideceğini ve mezun olduğumuz an, en güzel işlerin bizleri beklediğini düşünürüz. Fakat ne yazık ki gerçek hayat, eğer çok şanslı değilsek veya yüksek mevkilerde tanıdıklarımız yoksa bize tam olarak istediğimizi vermez. Tabi bu hiçbir zaman hayallerimizin gerçek olmayacağı anlamına da gelmez. Yalnızca her şey sandığımız kadar hızlı ve kolay olmayabilir. Ne istediğimizi bilmek ve istediğimizi almak için çabaladıktan sonra, hayal ettiğimiz kariyere ulaşmamamız için herhangi bir sebep yoktur.

Peki, bazı kriterler iş yaşamında başarılı olmak ve kariyerimizde yükselişe geçmek için yeterli mi? Örneğin iyi bir insan olmak ve herkesle anlaşmak veya  zeki olmak, istediklerimizi alabilmemiz için gerekli olan özellikler mi? Aslında şöyle bir baktığımızda başarılı insanların çoğunun hikayelerinin birbiriyle benzer olduğunu ve çoğunun belli kriterleri yerine getirdiğini görürüz. Peki nedir o kriterler? Gelin hep birlikte bir göz atalım…

Dış görünümünüze özen gösterin

İş yerinizdeki mevcut durumunuzdan memnun değilsiniz ve artık yükselme zamanınızın geldiğini düşünüyorsunuz. Fakat yöneticiniz bu konuda size hiç bir sinyal vermiyor. O zaman ilk olarak, karşı tarafı suçlamaya geçmeden önce yükselmek için gerekli olan kriterleri sağlıyor musunuz düşünmeniz gerekiyor. Mesela her konuda iyisiniz, fakat dış görünüm açısından oldukça zayıfsınız. Sizin gereksiz göreceğiniz bu kriter, hem yöneticiniz hem de iş ilişkisi kuracağınız herhangi biri açısından oldukça önem taşıyor. Bu yüzden giyim tarzınızın, bakım ve temizliğinizin sizin vizyonunuzu yansıttığını unutmayın ve başarılı bir kariyer için ilk olarak bu kritere dikkat edin.

Yönetici olmak için gerekli vasıflara sahip misiniz?

Diyelim ki lider ruhlu olduğunuzu düşünüyor ve artık yönetici olma zamanınızın geldiğine inanıyorsunuz. Fakat yönetici olmanız için, sizi rakiplerinizden ayıracak bir takım özelliklere sahip olmalısınız. Örneğin; olumlu ve olumsuz durumlarda sorumluluğu alabilmeniz, organizasyon ve ekip yöntemi konusunda becerikli olmanız, ekiple iyi bir iletişimde olmanız ve lider karakterinizle diğerlerine baskın çıkmanız gerekiyor. Bu yüzden ilk önce bu özelliklere sahip misiniz bunu analiz etmeli ve bunları sağlamak için çalışmalısınız.

Ayrıca açıkta kalan işleri sahiplenmek ve fazladan çalışmak da dikkatleri üzerinize çekecektir. Bu belki, sizi bir süre yorabilir fakat yönetici olmanın yorucu bir iş olduğunu unutmayın.Bu yüzden üst yönetime bu işi hak ettiğinizi gösterin.

Kariyer hayatınızı zirveye taşımak için bunları mutlaka yapın

Zam istemeden önce araştırma yapın

Eğer hak ettiğiniz parayı almadığınızı düşünüyor ve yöneticinizle artık zam konusunu konuşmanız gerektiğini düşünüyorsanız, ilk önce piyasada sizin işinizi yapan insanlara ortalama olarak ne kadar ücret verildiğini araştırın ki, daha sonra mahcup olmayasınız. Böylece hakkınızı rahatça isteyebilirsiniz. Bunu da hak ettiğinizin altında alacağınız ücretin, motivasyonunuzu olumsuz etkileyeceğini yöneticinize belli ederek yapabilirsiniz.

Etkili iletişim kurmaya özen gösterin

Takım arkadaşlarınızla iyi iletişim kurun. Çünkü insanlarla ilişkileri iyi olmayan kişiler, yönetici olduklarında gerekli dengeyi sağlayamazlar. Dolayısıyla sürekli birilerinin sizden şikayetçi olması veya yaşadığınız iletişim sorunlarının işleri etkilemesi, yöneticilerin akıllarında sizin hakkınızda soru işaretleri oluşmasına sebep olur.

Unutmayın, başarı tesadüf eseri gelen bir şey değildir. İyi bir kariyer için mutlaka çalışmanız gerekir. Bunun için de en önemli kriter, istediğiniz şeyin ne olduğundan emin olmanız ve bu yolda mücadele ederken kendinize olan inancınızı kaybetmemeniz gerektiğidir.

 

Leave A Reply