Kariyer planlaması yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

0

İyi bir kariyer yapmak, başta üniversiteden yeni mezun gençler olmak üzere birçok insanın hayallerinden biri. Bu hayali gerçekleştirmenin ilk ve en önemli adımı ise, etkili bir kariyer planlaması yapmaktan geçiyor. İyi bir kariyer planı yapılmadığı zaman ise, bocalamalar ve hayal kırıklıkları başlıyor. Çünkü ne yazık ki günümüzde iş bulmak özellikle iyi bir kariyer sahibi olmak artık çok da kolay değil. Bu yüzden sizi diğer iş arayanların arasından sıyıracak ve hedefinize ulaştıracak yolları bilmeniz ve bunun için de yaptığınız plan doğrultusunda harekete geçmeniz gerekiyor.

Özellikle yeni mezun olanlar; deyim yerindeyse hayata yeni atılanlar gençler, işin başında bir planlama yapmadan en kısa yoldan yükselmenin yollarını arıyorlar. Fakat bu hızlı yükseliş beklentisi ve plansızlık, hayal kırıklığından başka bir şey getirmiyor ve ileriki zamanlarda kariyer planlamasının ne derece önemli olduğunu oldukça hissettiriyor.

Siz de iş hayatına yeni yeni adım atıyor veya şuanki işinizden memnun olmadığınız için kariyerinize baştan başlamanın yollarını arıyorsanız, kendinize öncelikle bir kariyer planı oluşturmalı ve hedefinize doğru yavaş ama emin adımlarla ilerlemelisiniz. İşte bu konuda size yol gösterecek ve planınızı oluşturmanızı sağlayacak ipuçları…

Ne istediğinize karar verin

Kariyer planı yaparken sizin için en önemli nokta amacınız olmalı. Eğer ‘’Ben ne yapmak istiyorum?’’ sorusunun cevabını kendinize henüz veremediyseniz, bu konuda kesin kararınızı verene kadar kariyer planınızı oluşturmayın. Bu yüzden önce kendinizi, yeteneklerinizi tanıyın ve yapabileceklerinizi gözden geçirerek ne istediğinize tam olarak karar verin.

Kendinizi geliştirmeye zaman ayırın

Kariyer planlaması yaparken, amacınıza ulaşabilmek için nelere sahip olamanız gerektiğini öğrenin ve bu nitelikleri kazanabilmek için kurslara, seminerlere ve kişisel gelişim programlarına  katılın. Yapmak istediğiniz iş ne gerektiriyorsa hepsinin sizde olduğundan emin olun.

Kariyer planlaması yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Her zaman B planınız olsun

Evet, kariyer planınızı yaptınız ve amaçladığınız şeyleri gerçekleştirme yolunda emin adımlarla ilerliyorsunuz. Fakat belli mi olur hayat bu. Bir bakmışsınız çalıştığınız işyeri iflas edebilir ya da önünüze herhangi bir engel çıkabilir. Bu yüzden her zaman ikinci bir planınız olmalı.

Hangi sektörde çalışabileceğinizi araştırın

Yapmak istediğiniz iş belli. Peki, istediğiniz iş alanıyla ilgili sektör ne durumda, hangi firmalar bu konuda iyi ve çalışanlarına verdiği haklar nasıl bunları öğrenmeli ve bitmek üzere olan bir sektöre adım atmamaya dikkat etmelisiniz.

Diğer insanlardan bilgi edinin

Yılların tecrübesine sahip ve sizin geçeceğiniz yollardan çoktan geçmiş olan kişilerle irtibat kurun. Mutlaka onlardan öğreneceğiniz birkaç şey vardır. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta, ne çok iyimser ve hayalci olun; ne de size olumsuz anlatılan şeyleri çok fazla dert edip, planınızdan vazgeçin. Unutmayın ki herkes her istediği işi yapmıyor ve memnuniyet derecesi aynı olmayabilir. Bu yüzden en iyisi, kariyerinde başarılı olmuş insanların nasıl bir planlama yaptığına göz atın ve siz de kendi planınızda bunları uygulamaya çalışın.

Tüm bunlara dikkat ederek oluşturduğunuz bir kariyer planlaması sonrasında artık iş başvurusu için nasıl taktikler oluşturmanız gerektiğiyle ilgili araşltırmalar yapın ve iş dünyasına küçük adımlar atmaya hazır olun. Göreceksiniz ki; sabır, planlı olmak ve ne istediğinizi bilmek sizi hayal ettiğiniz yerlere gelmenizde oldukça yardımcı olacak.

 

Leave A Reply