Nostalji rüzgarıyla kulaklarımızın pasını silen plaklar

0

Çağan Irmak’ın yönettiği ve senaryolaştırdığı, dönemine adını altın harflerle yazdıran efsane yapım Issız Adam ile küllerinden yeniden doğan plaklar, özellikle nostalji seven biz kadınların vazgeçilmezi. Her ne kadar dijital dünyada her şeyin bir kolayı varsa da bu analog ortamdan sizin de kendinizi alamadığınızı düşünmek hiç de zor değil. Plak dinlememiş, onun sıcaklığını, samimiyetini bilmeyenlerin, “Dijitali varken ve istediğim her yerde dinleyebilirken neden plak dinleyeyim ki?” diye söylendiklerini duyar gibiyim. Ama şunu da bilin ki plaktaki muhteşem gerçekliği bir kere yaşamadan, plağın o hoş sesiyle büyülenmeden müzik dinledim saymayın kendinizi.

Analog müziğin tek kalesi olan plak, dijitale göre neden daha gerçekçi peki hiç düşündünüz mü? Bu konu teknik bilgiye girse de kısaca doğadaki sesin analog yapıda olduğuyla açıklayabiliriz. Yani teknolojisi dahi analog olan plakların sesi, elbette ki o milyonlarca kez küçültülmüş, sıkıştırılmış minik teyplerden, mp3’lerden daha iyi vermesi doğal olanıdır.

Peki, neden hala plak tutkunları bu kadar fazla? Gelin birlikte nedenlerine bir göz atalım…

Zeki Müren’i capcanlı dinlemek istemez misiniz?

Evet, yanlış okumadınız, Zeki Müren belki bizi göremeyecek ama, sanki yanımızdaymışçasına sesini iliklerimize kadar hissetmemiz mümkün. Nasıl mı? Tabi ki plaklarla.

Nostalji rüzgarıyla kulaklarımızın pasını silen plaklar

Plakseverlerin uydurduğu bir şehir efsanesi değil bu. O muhteşem sesleri neredeyse birebir dinleyebildiğimiz plaklar teknik olarak cd’den daha iyi olmasalar da yukarıda da belirttiğim gibi sıkıştırılma işlemine uğramadıkları için derinliği olan bir müzik keyfi sunuyor. Siz de Zeki Müren’i o büyüleyici sesinden, üzerinden uzun seneler geçmiş olmasına karşın capcanlı dinleme fırsatı bulabiliyorsunuz. Elbette, plaklarınıza özen gösterip, iyi baktığınız sürece…

Kendimize güzel bir ödül

Tablet, telefon, bilgisayar, mp3 gibi daima yanımızda taşıyabileceğimiz ve bir kulaklıkla istediğimiz her an müzik dinleyebileceğimiz bir gerçek. Plak taşınması, büyüklüğü ve her yerde dinlenilemez oluşu ile bu konularda büyük sorun teşkil ediyor. Ama, biz plakseverler açısından bu dezavantajlar, gün içerisinde ulaşılabilirliğinin zorluğu, eve geldiğimizde kendimizi ödüllendirmenin güzel bir yolu.

Nostalji rüzgarıyla kulaklarımızın pasını silen plaklar

Bakım isteyen bu zevk, karşılığını da vermesini çok iyi bilir. Hayatın yoğun temposuna kapılıp kendimize ilgi gösteremediğimiz zamanlarda, plak hızır gibi yetişir; her derde deva olmasa da yüzünüzde güzel bir tebessüm bırakıp, kendinizi değerli hissetmenizi sağlar.

Romantizme bire bir

Sevgilinizle, eşinizle güzel bir gün mü geçireceksiniz? O halde doğru bir tercih yaptınız. Hemen akşama güzel bir plak seçin ve romantizmin doruklarına tırmanmaya hazır olun. Bir cd takmak ya da internetten müzik açmak yerine gramofonunuza bir plak yerleştirmek elbette ki romantizminize nostaljik bir hava katarak ortamınızı güzelleştirecektir.

Nostalji rüzgarıyla kulaklarımızın pasını silen plaklar

O birbirinden güzel besteler, birbirinden muhteşem sesler, plağın da onlara layık olmaya çalışan o mükemmeliyetçiliğiyle birleşerek, ortaya çıkardığı muazzam iş insanı gerçekten hayran bırakıyor değil mi?

Plaklar aynı zamanda muhteşem birer uğraş

Yoğun tempodan bunalıp yeni bir hobi arıyorsanız ve plak ilginizi çekiyorsa işte size mükemmel bir uğraş. Pahalı bir koleksiyon alanı olması bir eksiyse de bütün sahafları gezip o güzel nostalji kokusunu içinize çekmeniz paha biçilemez.Bu hobiyle ilgilenecekseniz öncelikle yapmanız gereken bütçenize uygun bir pikap bulmak. Pikap tercihinizi yapmadan marka, model konusunda mutlaka araştırma yapmalı beklentileriniz doğrultusunda size en uygununu tercih etmelisiniz.

Nostalji rüzgarıyla kulaklarımızın pasını silen plaklar

Bu hobinin güzel olduğu kadar zahmetli olduğunu da unutmayın. Plaklarınıza daima ilgi göstermelisiniz. Mesela tozu sevmezler; temizliğine dikkat etmeli, mümkünse kılıflarında saklamalısınız. Böyle bir hobiyle uğraşacaksanız, plak temizliği ile ilgili de birkaç siteye bakmanızı öneririm.

Tekrar üretilmesi mümkün olmayan bu plakların kıymetini bilmek gerekiyor. Eminim bir plakseverseniz, zaten onları gözünüz gibi koruyorsunuzdur. Onlar da size bunun karşılığını kulaklarınızın pasını silerek veriyordur. Bu kadar lafı açılmışken bugün kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Bol müzikli günlere… :)

 

Leave A Reply