O itici Facebook profili tipi siz olmayın!

0

Sosyal medya, artık günlük hayatımızın bir parçası oldu. Öyle ki artık sosyal medya hesaplarımızı kontrol etmeden güne başlayamaz, işlerimize adapte olamaz hale geldik. Bu nedenle, toplu taşıma araçlarında başını telefona eğmiş, haber kaynağındaki güncel paylaşımları takip etmeye çalışan pek çok kişi görebiliyoruz. Zaten “merak” ve “yenilik” gibi anahtar kelimeler adeta DNA’sına kodlanmış olan biz kadınlar için, sosyal medya gerçek bir nimet. Ancak, onu da doğru kullanmamız gerekiyor. Özellikle, eğer siz de dikkat ettiyseniz, Facebook’ta bazı profiller var ki onları paylaşımlarından haberdar olmak istemediğimiz o kara listeye hemen ekleyiveriyoruz.Ya da paylaşım yaparken, o profillerin yaptığımız paylaşımı görmemesi için hemen paylaşım ayarlarımızı yeniliyoruz. Bu da aslında çok keyifli bir sosyal mecra olan Facebook’u, “ayıp olmasın” diye listemizde bulunan bazı kişiler nedeniyle kabusa çevirebiliyor.

Bilirsiniz, bazı akrabalar ve aile dostları, bazı arkadaşların anne veya babaları, iş arkadaşları, hele ki patronlar, işte tam da bu “ayıp olmasın” ekibinin başlıca üyeleri arasında sağlam birer yer edinirler. Peki ya siz? Acaba siz de listesinde ekli olduğunuz birileri için, o itici profillerden birine sahip olabilir misiniz? Dilerseniz, Facebook’ta pek çok kişinin itici bulduğu o profil tiplerine bir göz atalım…

Aynı gün aynı kıyafetle aynı yerde çekilmiş binlerce fotoğraf yayınlayan profil tipi

İnsanların kendileriyle barışık olması, kendilerini sevmesi ve özgüven sahibi olması çok güzel. Hatta keşke herkes, bu insanlar gibi olabilse. Ancak, bazı insanlardaki özgüven patlaması, kendisiyle barışık olma ya da kendini sevme durumunu, kendini beğenmişliğe doğru götürüyor olması, çevresindeki insanlara itici görünmesine neden olabiliyor. Bunun en iyi örneklerine de Facebook’ta rastlayabiliyoruz.

Gün içerisinde bir kafede oturup, binlerce selfie (özçekim) ve toplu fotoğraf çekip, bunları Facebook’ta yayınlayan, arkadaşları ne zaman haber kaynağına baksa aynı yerde farklı açılardan çekilmiş binlerce fotoğrafıyla karşılaşan bu profil tipleri, maalesef haber kaynağı üzerinden engelleniyor. Eğer siz de böyle bir fotoğraf tutkunuysanız, bu tutkunuzu doğada sürdürün. Emin olun o zaman çok daha fazla beğeni toplayabilir, tekrar arkadaşlarınızın görüntülemek isteyeceği bir profile sahip olabilirsiniz.

İnsanları itham eden ve aşağılayan paylaşımlarda bulunan profil tipi

Farklı köklerden gelmiş, farklı inanç ve hayat görüşü, hatta eğitimlere sahip, gerçek bir kültür mozaiği olmak, kuş bakışı o kadar güzel görünüyor ki. Ancak, resme yaklaşıp baktığımız zaman, bu farklılıklar nedeniyle, çoğu zaman birbirimizi yargılama yanlışına düşebiliyoruz. Bu özellikle Facebook’ta çok net bir şekilde ortaya çıkıyor.

Futbolda olduğu gibi hayatın pek çok alanında fanatizme rastlamak mümkün. Buna karşılık, bu fanatiklerin paylaşımları, çoğunlukla diğer görüşlerdeki insanları aşağılar nitelikler taşıyabiliyor. Eğer siz de paylaşımlarınızda buna dikkat etmiyor, aslında sosyal hayatınızda gayet iyi anlaştığınız kişileri de kapsadığını düşünmeden aşağılayıcı ifadeler içeren paylaşımlarda bulunuyorsanız, farkında olmadan tepki topluyor ve haber kaynaklarından engelleniyor olabilirsiniz.

O itici Facebook profili tipi siz olmayın!

Berbat fotoğraflar paylaşan felaket tellalı profil tipi

İki caps okuyup, birkaç karikatüre bakıp, kedi videoları izleyip güleyim diye girdiğiniz Facebook’ta sizin de barınaklardaki perişan hayvanların, savaşların yaşandığı ülkelerde askerlerin zorla götürmek istedikleri, ağlayan çocukların fotoğraflarını görüp, Facebook’a girdiğinize gireceğinize pişman olduğunuz oluyor mu? Eğer olmuyorsa, muhtemelen siz de benzer fotoğraflar paylaşıyor olmalısınız.

Çevrede farkındalık yaratmak ve duyarlı olmak, insan olmanın gereklerinden biri elbette. Ancak, bazı fotoğraflar var ki yürek burkmakla kalmıyor, bakılamayacak kadar korkunç olabiliyor. Böyle durumlarda, pek çok kişi bu tür fotoğraflar paylaşan insanları haber kaynağından engelliyor. Eğer çevrenizde farkındalık oluşturmak istiyorsanız, barınaklardan kurtarılmış mutlu hayvanların ya da ülkelerinde yoklukla mücadele eden ailelerin, çocukların, yardımlar karşısında nasıl sevindiklerini gösteren fotoğrafları paylaşarak, arkadaşlarınızın gününü de güzelleştirebilirsiniz. Farkındalığı, bu açıdan da oluşturabilmek mümkün.

Körü körüne inanan ve doğruluğunu sorgulamadan paylaşım yapan profil tipi

Sosyal medya eğlenceli oyunları, arkadaşların birbirinden haberdar olmasını sağlayan bir iletişim platformu olduğu kadar aynı zamanda muazzam da bir bilgi kaynağı. Pek çok kişi, artık kaçırdığı haberleri sosyal medya, özellikle de Facebook üzerinden takip ediyor. Haber link’leri ve fotoğraflarıyla dolup taşan Facebook’ta, ciddi bir arşiv oluştuğu gibi, aynı zamanda bir bilgi kirliliği de meydana gelebiliyor.

Bu bilgi kirliliği içerisinde, bazı profiller sorgulamadan tüm haberleri paylaşmayı kendine görev edinerek, çevresini de yanlış bilgilendirebiliyor. Bazı haber fotoğrafları, ilgisi olmayan haberler için kullanılarak, insanların duygularının yanlış yönlenmesine neden olabiliyor. Eğer siz de sık sık güncel haberler hakkında link ve fotoğraflar paylaşıyorsanız, bilgi kirliliğine engel olmak için doğruluğunu farklı kaynaklardan teyit etmeyi unutmayın.

Kim derdi ki yalnızca yakın arkadaşların birbiriyle fotoğraf paylaşımını kolaylaştırmak için kurulan Facebook’un bir gün bu kadar güçlü olacağını ve üye olmanın bile farklı sorumluluklar gerektireceğini… Ancak, madem artık sosyal medyayı el birliğiyle bu noktaya kadar taşıdık, artık paylaşım konusunda da daha titiz davranıp, çılgınca selfie (özçekim) paylaşmayacağımız, diğer takımların ve görüşlerin taraftarlarını aşağılamayacağımız ve en önemlisi, birer bilgi kirliliği makinesine dönüşmeyeceğimiz profillerimizle sonsuza dek mutlu yaşamak için ilk adımı atabiliriz. Haber kaynaklarının aranan ismi neden olmayalım ki?

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply