Ofis hayatı içerisinde stresi azaltmanızı sağlayacak ipuçları

0

Her hafta bir kısır döngüye giren pazartesi sendromları, patronların bitmek bilmeyen istekleri, yığılan evraklar, problemli müşteriler ve bunun yanında özel hayatın getirdiği sorunlar derken ofis hayatı çekilmez bir hal alabiliyor. Bir de tüm bunların yanında, aynı işyerinde çalıştığınız kişilerle probleminiz varsa ve yaptığınız işi de sevip sevmediğinizden emin olamıyorsanız tam bir stres bombasına dönüşüyorsunuz demektir. Hatta belki de en kötüsü, tüm bu stresinizi dışarıya vuramıyor çünkü işsiz kalmaktan korkuyor olabilirsiniz. Bu yüzden işyerinde yaşadığınız birçok sıkıntıyı içinize atıyor ve sürekli bu kısır döngünün içerisinde yitip gittiğinizi hissediyorsanız, bazı yöntemlerle kendinizi bu durumun içerisinden çekip çıkarabilirsiniz.

İşyerinde yaşanan stresin önünü alamadığınızda, bu durum zaman içerisinde artık fiziksel bir soruna sebep olabilir. İşte bu durumu önlemek ve daha huzurlu bir ofis hayatı için dikkat etmeniz gereken noktalar…

“Hayır” demeyi öğrenin

Kararsız bir tutuma sahip ve aynı zamanda kolay kolay hayır diyemeyen biriyseniz, ofis ortamında işiniz oldukça zor. Çünkü çevrenizde, sizin bu özelliklerinizden kötü niyetli olarak yararlanmak isteyecek birçok kişi olacaktır. Bu da kendinizi kullanılmış hissetmenize sebep olabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu ise; kendi programınız oluşturmanız, sizi programın dışarısına çıkaracak hiçbir projeyi kabul etmemeniz ve bunu güzel bir üslupla karşı tarafa iletmeniz.

Ofis hayatı içerisinde stresi azaltmanızı sağlayacak ipuçları

Bakımlı olun

Genelde uzun süredir aynı yerde çalışılıyorsa, dış görünüme gösterilen özen artık eskisi gibi değildir ve hatta durum ‘’ Süslenmesem de olur en iyisi yatıp uyumak’ gibi bir tutuma dönüşür. Fakat emin olun işe giderken her zaman bakımlı ve güzel görünmek, temiz kıyafetler giymek, ofis ortamında hala insanların beğenen bakışlarını üzerinizde hissetmek psikolojiniz için oldukça iyi gelecek.

Negatif insanlardan uzak durun

Sürekli endişeli ve huzursuz olan insanlar, sizi de kendileri gibi birine dönüştürebilirler. Özellikle sürekli başkalarını kötüleyen ve orada çalışmanın ne kadar zor olduğundan yakınan çalışanlar zaten ipin ucunda olan pozitif enerjinizi alacağından; bu tür insanlardan uzak durmalı, mümkünse neşeli kişilerle vakit geçirmelisiniz.

Düzenli olun

Siz ne kadar dağınık bir insan olduğunuzu söyleseniz de düzenli ve eşya yoğunluğunun çok olmadığı bir çalışma ortamı kendinizi çok daha rahatlamış hissetmenizi sağlayabilir. Bu yüzden masanızı sürekli temiz ve düzenli tutmaya çalışın. Hatta masanıza, neşenizi yerine getirecek birkaç obje ve resim ekleyin.

Zamana yaymak yerine bir an önce yüzleşin

Her zaman sevdiğiniz şeyleri yapmanız imkansız. Bu yüzden eğer patronunuz size hiç istemediğiniz bir iş verdiyse, en iyisi bu işi olabildiğince erkenden yapıp kurtulmak ve günün geri kalanını kendinize ayırmak. Hem işi erken bitirmenize patronunuzun vereceği olumlu tepki de stres seviyenizi epey bir azaltacaktır.

Ofis hayatı içerisinde stresi azaltmanızı sağlayacak ipuçları

Müzik dinleyin

Müziğin iyileştirici etkisinden faydalanın. Eğer sorun olmuyorsa, sizi en çok rahatlatan parçaların olduğu bir müzik listesi oluşturun ve çalışırken kulaklıktan dinleyin.

Birçok insan için ofis hayatı zorluklarla dolu ve ne yazık ki dışarıdan göründüğü kadar her şey mükemmel değil. Elbette her işin kendine göre bir zorluğu var. Önemli olan işinizi severek yapmanız ve bu stresli süreçleri atacağınız doğru adımlarla pozitif bir hale dönüştürmeniz.

 

 

Leave A Reply