Ofislerde Viktorya Dönemi: Steampunk nedir?

0

Buharlı makinelerin kullanılmaya başlandığı Viktorya Dönemi’nde elbette bilgisayar teknolojisi yoktu. Büyük Britanya’da sanayi devriminin yükselişiyle girilen Viktorya Dönemi, Kraliçe Viktorya’nın tahta geçişinin sabahıyla adını almıştı. Ve tahmin edebileceğimiz üzre Kraliçe Viktorya, tahta çıkışını sosyal medya üzerinden duyurmamıştı. Ancak, Kraliçe Viktorya ve buharlı makinelerin icat edilmesiyle insanlık tarihine damga vuran bu dönemin, yüz yıllar sonra moda ve dekorasyonda bu kadar etkili olacağı, elbette kimsenin aklına gelmemişti. Dilimizde, “buhar çılgınlığı”nın karşılığı olarak, Avrupa ve Amerika’da pek çok insanın kostüm partilerinden, günlük hayatında ev ve ofis dekorasyonuna kadar benimsediği steampunk, özellikle kadınlardan oldukça ilgi görüyor. Korseli, seksi kostümlerin yanı sıra, ofislerin tekdüze dekorasyon anlayışından bir kaçış yolu olarak görülen steampunk, ofis hayatını kadınlar için daha keyifli bir hale getiriyor.

Steampunk, Viktorya Dönemi’ni yansıtan kıyafetten teknolojiye kadar her alanda el işçiliği ile oluşturulan tasarımlarıyla, öncelikle Avrupa’da ofis eşyalarında yaygınlaşmaya başladı. Viktorya Dönemi’nde buharlı makinelerin kullanılmasına işaret etmek amacıyla bu şekilde isimlendirilen steampunk, ünlü Fransız yazar Jules Verne ve İngiliz yazar Herbert George Wells’in eserlerinde kullandığı kurgusal teknolojinin bir yansıması olarak da ifade ediliyor. Eğer siz de ofis dekorasyonunuzda dikkati çekecek, cazip alternatifler arıyorsanız, gelin steampunk’la tanışın…

İlham veren tasarımlar

“… nasıl yapılır?” videolarıyla pek çok konuda ufuk açan YouTube, steampunk için de bolca alternatif sunuyor. Klavyelerden farelere, taşınabilir belleklerden monitörlere kadar geniş bir yelpazede steampunk uygulanabilirliklerini gösteren videolarda da gözlemleyebileceğiniz gibi, bu akımın tutkunları oldukça emek ve el işçiliği isteyen bir işe kalkışmış oluyor. Yatkınlığı olanlar için kendilerinin de izleyerek steampunk’ı ofis eşyalarına uygulayabileceği bu videoları, dilerseniz bu gibi el işçiliği ile çalışan kişilerden yardım isteyerek onlara yaptırabilirsiniz.

Ofislerde Viktorya Dönemi: Steampunk nedir?

Ayrıca, yurt dışı sitelerde de steampunk uygulamalarıyla ilgili pek çok kaynak bulabilmeniz mümkün. Bunlardan biri Instructables. Burada ofiste sıklıkla kullandığınız bilgisayar klavyeleri, fareler ve daha çok daha fazlası için steampunk uygulamalarının nasıl yapıldığına dair fotoğraflar ve öneriler yer alıyor. Siz de hem yeni bir hobi edinebilir, hem de ofis masanızın diğer masalardan çok daha gösterişli ve stil sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

Eski tuşlar, biraz deri, birkaç eski kablo ile yepyeni bir hobi

Ofis dışında sizi bedenen yormayacak uğraşlar, yeni hobiler arıyorsanız, atölye işlerinden ve zanaat gerektiren hobilerden keyif alıyorsanız, steampunk tam size göre. İşin stresini, tüm gündelik sıkıntıları geride bırakıp, bu yeni hobi ile kendinize ait bir alan oluşturabilir ve her şeyi kapının ardında bırakabilirsiniz.

Ofislerde Viktorya Dönemi: Steampunk nedir?

Steampunk’ın henüz ülkemizde o kadar da yaygınlaşmamış olması, bir bakıma sizin için avantaj olacak. Çünkü bu dekorasyon göz alıcı olduğu kadar, aynı zamanda kimsede olmayan parçalardan da oluşuyor olacak. Bu da dekorasyonunuzun pek çok kişi tarafından konuşulacağı, örnek alınacağı ancak kolay kolay elde edilemeyeceği anlamına geliyor.

Ofislerde Viktorya Dönemi: Steampunk nedir?

Ayrıca, steampunk erkeklerin de oldukça ilgi gösterdiği ve hoşlandığı bir akım. Avrupa ve Amerika’da pek çok erkek, bir araya gelip steampunk temalı partiler ve organizasyonlar düzenliyorlar. Bununla beraber, steampunk onların da ev ve ofislerin en çok tercih ettikleri dekorasyon stilleri arasında yer alıyor. Siz de erkek arkadaşınız ya da eşiniz için steampunk eşyalar ve dekoratif ürün tasarımları yapabilir, böylece onun için çok orijinal hediyeler hazırlayabilirsiniz.

Satın almak için

Steampunk ofis eşyalarına online alışveriş sitelerinde de rastlamanız mümkün. Örneğin, Ebay’de zaman zaman satılığa çıkarılan bu ürünler, el işçiliği olduğu için yüksek ücretlerle satışa sunulabiliyor. Buna karşılık, bu online satış sitelerinden, steampunk uygulamalarında kullanabileceğiniz eski tuş takımları ve makine parçalarını çok uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Ofislerde Viktorya Dönemi: Steampunk nedir?

Buhar çılgınlığı, özellikle el işlerine yatkınlığınız varsa ve yeni hobiler edinmek istiyorsanız, sizi de saracak. Ofisinizden küçük bazı eşyalarla steampunk uygulamalarınıza başlayın. En tarz sahibi çalışma ortamı sizin olsun.

 

Eski muhabir, sonradan içerik editörü. Fotoğrafçeker & hayvansever

Leave A Reply