Tarihteki güçlü kadınlar

0

Kadın ve erkek hakları eşitliği uzun yıllardır yasalarla desteklenen bir durum olsa da ne yazık ki hala erkek egemen bir toplumda yaşıyoruz. Üstelik bu durum muhafazakar kesimin fazla ve dolayısıyla kadına verilen değerin az olduğu Türkiye’de değil; dünyanın en medeni ülkelerinde bile geçerli durum. Fakat çok uzun yıllar öncesinde bile bu erkek egemen topluma rağmen gücünü ortaya koyabilmiş ve sosyal, siyasal, iş alanında ön plana çıkabilmiş birçok kadın örneği de mevcut.

İşte haklarınız için mücadele etmeyi, erkek egemenliğine boyun eğmeden eşit yaşam hakkına sahip olduğunuzun bilincine varmanızı sağlayacak ve şimdiki zamana kıyasla kadınlar açısından çok daha zor olan dönemlerde bile ön plana çıkmayı başarabilen tarihteki güçlü
kadınlar

Kraliçe olmak için erkeğe ihtiyacı olmayan kadın: I. Elizabeth

Tarihin en güçlü kadın simgelerinden olan ve o dönemde kadınlar açısından devrim sayılabilecek bir durum yaratan İngiltere kraliçesi I. Elizabeth, dönemin gerektirdiği tüm kuralları yıkarak yanı başında bir erkek olmadan dünyanın en güçlü ülkelerinden birinin kraliçeliğini yaptı. İngiltere’ye siyasal ve ekonomik anlamda kazandırdığı başarılar sayesinde ise, hükümdar olarak bir erkeğin egemenliğine ihtiyaç duymadığını tüm dünyaya kanıtladı.

Tarihteki güçlü kadınlar

Kadınlar için adalet sistemini değiştiren Emily Murphy

Kanada’nın ilk kadın yargıcı olmasının yanı sıra, kadın haklarının en büyük savunucularından olan ve verdiği mücadeleyle kadınların insan olmadığına dair yasayı değiştiren dünyanın en güçlü kadın örneklerinden biri Emily Murphy.

Tarihteki güçlü kadınlar

Türkiye’nin ilk kadın milletvekili Benal Nevzat İstar Arıman

1935 yılında Atatürk’ün meclisinde ilk defa seçilme hakkını kullanarak İzmir kadın milletvekili olan ve erkeklerin siyasal yaşamdaki tüm egemenliğine rağmen bir kadın olarak meclisteki yerini alan Arıman, o dönemde Latin alfabesini kabul ettirmeye çalışan en önemli isimlerden biriydi.

Tarihteki güçlü kadınlar

İlk Türk kadın hükümdar Tomris Hatun

Tarihte çok önemli bir yeri olan Tomris Hatun, özellikle savaşlarda da etkili olan kıvrak zekasıyla tanınıyor. Bu özelliğiyle birçok savaşın kazanılmasını sağlayan Tomris Hatun, erkek egemen bir dönemin güçlü bir kadın hükümdarı olarak ismini tarihe yazdıran önemli bir isim.

Tarihteki güçlü kadınlar

İlk Türk kadın pilot Bedriye Tahir Gökmen

Şuanda bile erkek pilot sayısının çok daha fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda, kadınların birçok konuda geri planda kaldığı bir dönemde Bedriye Tahir Gökmen’in ilk Türk kadın pilotu olarak Türk tarihine adını yazdırması olağanüstü bir durum. Kendisinden sonra gelen tüm kadın pilot adaylarının önünü açan Gökmen, ülkemizde kadınların istedikleri her alanda başarılı olabileceğini onlarca yıl önce kanıtladı. 

Tarihteki güçlü kadınlar

Daha sayılabilecek onlarca, hatta yüzlerce tarihe damgasını vuran ve yıllar geçse de başarıları unutulamayacak kadın var. Siz de bu tarihteki güçlü kadınlar ve hikayelerinden ilham alabilir, kendi gücünüzü keşfederek hayatın her alanında daha aktif bir rol oynayabilirsiniz.

 

 

Leave A Reply