Topluluk önünde konuşmakta zorlananlar için öneriler

0

Ne kadar özgüven sahibi olursa olsun, birçok kişi topluluk önünde konuşmaktan çekinir. Fakat bazen iş, sosyal sorumluluk veya arkadaş çevresinden kaynaklı durumlarda topluluk önünde konuşmak gerekebilir. Bu yüzden bu tür durumlardan kaçınmak ve çekingen davranmak yerine, bu korkunun üzerine gitmek ve bu durumun üstesinden başarılı bir şekilde gelmek gerekir. Tabi, bu öyle herkesin kolaylıkla ve kısa sürede üstesinden gelebileceği birşey olmayabilir. Çünkü geçmişte yaşanılan deneyimler, önünde konuşma yapılacak topluluk, konuşmanın konusu ve kişinin o andaki ruh hali gibi birçok faktör kişinin kendine olan güvenini bir şekilde etkiler ve buna bağlı olarak bu özgüveni kazanmak belki de diğer kişilere göre daha çok zaman alabilir.

Siz de özellikle iş hayatında yeri geldiğinde sizi bir üst kademeye taşıyacak toplantılara katılıyor ve topluluk önünde konuşma sorununu henüz nasıl aşacağınızı bilmiyorsanız; birçok uzmanın önerileri doğrultusunda bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. İşte topluluk önünde konuşmak için özgüven kazanmanızı sağlayacak yöntemler…

İnsanların sizin fikirlerinizi önemseyeceğine inanın

Siz de birçok insan gibi topluluk önünde konuşmak için kendinizi hazır hissetmiyor olabilirsiniz. Bu oldukça doğal bir durum. Fakat birkaç kere bu konuda denemeler yaptığınızda, zaman içerisinde bu konuda özgüven sahibi olmaya başladığınızı göreceksiniz. Böylece her konuşmanızda bir üst seviyeye çıkacak ve gereksiz bir strese kapıldığınızı fark edeceksiniz. Peki bu noktaya gelmek için neler yapmanız gerekiyor?

Öncelikle, kendinizi küçük görmeyin. Şöyle ki; kafanızda sürekli ‘’İnsanlar beni neden dinlesin ki’’ diye bir düşünce dolaşması, topluluk önünde konuşma yapmanızın önündeki en büyük engel. Bu yüzden her zaman, mutlaka birilerinin sizin bilgi birikiminize ve deneyimlerinize ihtiyaç duyabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca iyi olduğunu düşündüğünüz konularda etkili ve tüm konuyu anlatmanızı sağlayacak bir başlık belirlemek de oldukça işinize yarayacak yöntemlerden biridir.

Topluluk önünde konuşmak konusunda zorlananlar için öneriler

Nefes egzersizi yapın

Mutlaka her konuşma öncesinde birkaç sefer nefes egzersizi yapın. Çünkü doğru oksijen alımı stres seviyenizi azatır ve dolayısıyla gevşemenizi sağlayarak, özgüveninizin yerine gelmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda heyecandan midenize kramplar girmesi ve nefesinizin kesilmesi gibi durumları da yaşamanız söz konusu olmaz.

Giriş cümlelerinize dikkat edin

Konuşmanızın gidişatının iyi olması ve dağılmamanız açısından giriş cümleleriniz hayati önem taşır. Bu yüzden ilk cümlelerinizin etkili ve akıcı olmasına dikkat edin. Ayrıca giriş bölümünü iyi bir şekilde ezberleyin ve heyecan yapmamaya çalışın. Çünkü insanların dikkatinin toplandığı ilk cümlelerde kekelemeniz, sonraki cümlelerde iyice heyecanlanmanıza ve konuşma sırasında iyice dağılmanıza sebep olabilir.

Dinleyici kitlenizi araştırın

Eğer yüzlerce kişilik bir kitleye hitap etmeyecekseniz, önceden dinleyicileriniz hakkında biraz ön bilgi edinmeniz topluluk önünde konuşma konusundaki sıkıntılarınızı biraz olsun atacaktır. Çünkü hitap edeceğiniz insanları tanımanız ve onların beklentilerini bilmeniz, kendinize olan güveninizi arttırır ve onlara karşı savunma mekanizmanızı güçlendirir.

Topluluk önünde konuşmak, başarılı bir iş ve sosyal hayat açısından oldukça önemli bir konu. Dolayısıyla bu yöntemleri uygulayarak, heyecanınızı yenmenin yollarını bulabilir ve korkusuzca insanların önünde düşüncelerinizi ifade edebilirsiniz.

 

Leave A Reply